ČSSR tuto věc rozdávala novomanželům zdarma. Dnes je z ní zlatý hřeb aukcí. Máte ji ještě doma?
Vzpomínáte na svatby v socialistickém Československu? Byly jiné než dnes – a nejen díky hudbě nebo šatům. Stát tehdy novomanžele vítal do společného života dárkem. Nikoli nějak symbolicky zprostředkovaně legálně či nelegálně přes tetičku či kamaráda na ministerstvu, ale oficiálně – přímo z národního podniku. Mezi nejtypičtější a dodnes nejvíce ceněné dary patřilo navíc to, co Češi vždy opravdu uměli. Samotní obdarovaní to však ne vždy pochopili – a docenili.
„Mám toho doma fůru a zajímalo by mě, jestli to má nějakou hodnotu, nebo je to brak, který nemá smysl prodávat ani skladovat,“ klade dotaz do pléna sběratelského webu někdejší ženich.
Darovanému koni na zuby nehleď?
V 70. a 80. letech bylo běžné, že snoubenci obdrželi při civilním obřadu drobný dar. Často šlo o „něco na stůl“ – o produkty českých podniků jako Crystalex, Bohemia Glassworks nebo Karlovarský porcelán. Tyto dárky byly zamýšleny jako „start do domácnosti“ a měly reprezentovat kulturní hodnoty socialistického státu. Jak potvrzují vzpomínky pamětníků, shromážděné například v rámci projektu Paměť národa, „často šlo o praktické věci do domácnosti, například o sadu sklenic, vázu, kávový servis, keramiku…“
Mnoho těchto předmětů vznikalo sériově, byly ovšem pečlivě zpracované. Právě proto patří dnes mezi vyhledávané sběratelské kousky. Z „běžného“ předmětu se stal artefakt, který vyvolává vzpomínky, emoce – a také otevírá peněženky.

Um zlatých českých ručiček
Nejvíce dnes sběratelé oceňují kompletní sady sklenic z broušeného skla: ideálně na stopce, s dekorativními výbrusy nebo barevným přechodem. Výjimečné byly například skleničky z Poděbrad či Nového Boru, které se často rozdávaly právě při svatbách. Souvislosti vysvětluje historik sklářství Martin Štěpánek: „Křišťálové sady byly nejen praktickým, ale i ideologickým darem. Ukazovaly schopnosti českého průmyslu a měly novomanžele kultivovat.“ Výrobky z českého křišťálu se přitom dodávaly nejen na domácí trh, ale i na ten zahraniční – vyráběly se takzvaně na vývoz: do tehdejšího Sovětského svazu, do Východního Německa, ale i do USA nebo Francie.
Jak tušíme na základě úvodních slov bezradného majitele, sami obdarovaní novomanželé stejně jako jejich dědicové přitom leckdy nevěděli/nevědí, co si s darem počít. Především bylo potřeba pořídit mu vitrínu, což byla ovšem další investice a komplikace – proto spousta pečlivě zabalených skleniček skončila v nepoužívaném i nerozbaleném stavu na půdách a ve sklepích. Právě tam je lze dnes objevit – a o to větší hodnotu díky své nepoužívanosti a kompletnosti mají (tj. celá krabička se všemi šesti kusy).
Další sběratelsky cennou vlastností je pak originální brus (tzv. „hvězdicový“ nebo „kapkový“ motiv). Na aukčních serverech dosahují takové skleněné sady běžně ceny 800–1500 Kč, u limitovaných nebo jinak výjimečných sérií se pak setkáme i s vyšší částkou. Obzvlášť ceněné jsou barevné varianty – modré, jantarové nebo rubínové sklo. Například na jednom z webů nabízejících použité produkty se v roce 2024 prodala kompletní stará sada rubínového skla významné české značky za téměř 4000 Kč.
Dávaly se i jiné sety
Vedle sad sklenic mohli novomanželé rozbalit sady talířů nebo užitkového skla značek jako ZBS – Zlatno nebo Exbor. Častým „oficiálním darem“ bývaly i vázy (např. od Karlovarského porcelánu), v některých krajích i keramické figurky nebo dekorační misky, většinou opatřené státním certifikátem nebo firemním logem. Jen stěží si lze představit radost, jakou musely vyvolat.
Pokud nezůstaly v nerozbalených krabicích, uchovávají dodnes sady broušeného skla mnohé rodiny v kredenci „pro návštěvy“ nebo „pro strýčka Příhodu“. Nebo jako vzpomínku na svatbu rodičů, prarodičů, někde i praprarodičů. Paní Helena, která se vdávala v roce 1981 v Ostravě, pak zmiňuje ideální novodobou variantu: „Dostali jsme sadu krásných broušených skleniček. Ležely v kredenci třicet let. A teď je používá naše vnučka na prosecco.“
Co kdysi nepůsobilo nijak výjimečně, je dnes každopádně symbolem doby s případnou nostalgickou hodnotou – a navíc i krásným designovým prvkem, pokud artefakt dostane i tuto šanci. Broušené sklenice ladí svou průhlednou krásou s minimalistickým interiérem stejně jako s tím honosným , základní „neobarvené“ varianty pak i s jakoukoli barevností.

Trendy retro
S rostoucím zájmem o vintage styl a design 70. a 80. let se broušené sklo vrací do módy – nejen jako nostalgie, ale i jako kvalitní dekorace. Mnoho mladších sběratelů ho dnes na aukcích aktivně vyhledává i pro vlastní užití, například pro servírování aperitivů nebo jako originální skleničky na svatbu. „Retro sklenice z dob ČSSR se staly novým must-have doplňkem pro stylové stolování. Každá sada má svůj příběh,“ zmiňují lifestyloví odborníci.
Takže až příště otevřeme starý příborník nebo dostaneme do rukou pozůstalost po babičce, nezapomeňme si povšimnout i těch několika skleniček v sametové krabičce. Možná to bude svatební dárek z éry ČSSR – který dnes může být pravým pokladem. Nejen s finančně vyčíslitelnou hodnotou.