ČT2 dnes večer odvysílá detektivku, která má šťávu i po 50 letech. Kriminálka Anděl vedle ní bledne závistí
Zastavený vlak uprostřed sněhové bouře. Cestující, kteří se navzájem neznají, ale mají k sobě blíž, než se na první pohled zdá. A mezi nimi mrtvola. V tomto komorním, precizně vystavěném příběhu hraje klíčovou roli nejen samotný zločin, ale i prostředí, ve kterém k němu došlo. Klasická zápletka s omezeným prostorem a uzavřeným souborem podezřelých tu dostává nový vyšetřovací i vizuální rozměr.
Adaptace slavné literární předlohy, kterou poprvé oživil britský režisér Sidney Lumet, nabízí víc než jen detektivní příběh. Přináší i aktuální otázky o morálce a spravedlnosti a o tom, že všechno není černobílé.
Příběh, který nikdy nezestárne
Tohle není jen kniha nebo filmová detektivka. Je to opravdový kulturní fenomén. Od roku 1934, kdy Agatha Christie svůj příběh o Orient Expressu poprvé publikovala, vznikla celá řada adaptací, z nichž každá nabídla vlastní interpretaci legendárního detektiva Hercula Poirota i spletitého příběhu zločinu a pomsty.
Nejslavnější televizní zpracování tohoto námětu vzniklo v rámci britské série Agatha Christie’s Poirot, kde belgického detektiva ztvárnil David Suchet. Jeho herecký výkon se stal natolik ikonickým, že pro mnoho diváků je dodnes tím pravým Poirotem. Epizoda Vražda v Orient Expressu z roku 2010 přinesla nejen přesnou rekonstrukci děje, ale i mrazivou atmosféru, která se vymykala běžnému televiznímu formátu. Byl to brilantně zpracovaný snímek podle brilantní literární předlohy. Nebylo co vytknout.

Nejslavnější detektivní případ poprvé
Už před víc než 50 lety však vznikla první filmová verze v režii Sidneyho Lumeta a hned Oscarová. V hlavní roli tehdy exceloval Albert Finney a vedle něj se objevila neuvěřitelná sestava herců včetně Seana Conneryho. Kritika i diváci byli nadšení a film naplnil očekávání a stal se milníkem v historii adaptací detektivních románů Agathy Christie. Herecký výkon hlavního hrdiny, který stál před nelehkým úkolem poprvé zahrát velmi specifickou literární předlohu, byl excelentní. Lumet pojal film tak precizně, že jeho verze slouží dodnes jako kostra ze které vychází režiséři v dalších adaptacích.
Nová éra, nový Poirot
V roce 2017 přišla na řadu nová filmová verze v režii Kennetha Branagha. Ten se zároveň ujal i role samotného Hercula Poirota a nabídl svěží, vizuálně působivou a technicky brilantní podobu klasiky.
Obsazení bylo skutečně hvězdné. Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz a Judi Dench. Film byl po vizuální stránce pastvou pro oči: interiéry vlaku, kostýmy i zasněžená krajina za okny byly tak realistické, že divák měl pocit, jako by se sám stal součástí děje. Branaghův Poirot je jiný než ten Suchétův nebo Finneyho – méně suchý a systematický, více charismatický. Jeho knír je monumentální, ale jeho smysl pro spravedlnost stále zůstává nemilosrdný.
Vražda na kolejích nikdy neskončila
Úspěch Branaghovy verze vedl ke vzniku volných filmových pokračování – Smrt na Nilu a Přízraky v Benátkách. V obou případech režisér zůstal věrný nejen stylu, ale i dramatické hloubce. Zatímco první příběh se odehrává v teple Egypta a řeší témata žárlivosti a osudu, druhý má až hororovou příchuť, kdy detektiv přichází o svou víru v racionalitu.
Ve všech těchto verzích se ukazuje, že díla Agathy Christie nejsou jen o hádankách. Jsou o lidské duši, vině, výčitkách a o tom, že pravda nikdy není jednoduchá. Každá adaptace tak neodhaluje jen vraha, ale i povahu doby, v níž vznikla. A i když se první verze od té poslední liší v mnohém, obě zůstávají věrné genialitě předlohy a kladou důraz na výběr toho nejlepšího Poirota, kterého lze vybrat.
A teď to nejdůležitější
I když mnozí z nás možná cení moderní verzi z roku 2010 nebo díl ze série s tím „pravým Poirotem“, určitě bychom neměli zanevřít ani na první verzi od Sidneyho Lumeta, protože i ta má co nabídnout. Hodnocená 80 % na Československé filmové databázi a ověšená Oscarem dokazuje, že patří na stejné výslunní jako ostatní adaptace a díky svému vysokému hodnocení na CSFD hravě strčí do kapsy i aktuálně nejznámější českou Kriminálku Anděl. Přesvědčte se o tom sami v pátek 11. července na ČT2 ve 20:00 hodin. Určitě budete souhlasit.
Zdroje: tvprogram.idnes.cz, csfd.cz, csfd.cz