ČT2 večer odvysílá film, který málem potopil celý štáb. Šlo o nejdražší natáčení v dějinách Česka
Neděle je odvozena od slova „nedělat“. Je to den odpočinku, relaxace a rozjímání. Dnes večer tak budete mít možnost rozjímat nad zásadním historickým tématem, které je až do dnešní doby stěžejním pilířem historie naší země. Na televizní stanici ČT2 totiž bude od 20:00 hodin vysílán historický velkofilm, který se snaží zpracovávat příběh jednoho z nejdůležitějších mužů formujícího identitu naší země na dlouhá staletí dopředu.
Pokud jste fanoušky historických témat, v neděli večer rozhodně zapněte své televizory a nalaďte si televizní stanici ČT2. Od 20:00 hodin se zde totiž bude vysílat český historický velkofilm, který se zaměřuje na jedno z nejzásadnějších témat dějin českých zemí. Snímek, jehož rozpočet se vyšplhal do desítek milionů, se natáčel dlouho a obtížně. Výsledek tohoto snažení můžete sami zhodnotit dnes večer a důstojně tak zakončit víkend připomenutím si našich dějin.
Historický velkofilm k příležitosti výročí
Snímek měl premiéru už v roce 2015. Režisérem snímku je Jiří Svoboda, který pracoval na základě knižní předlohy od Evy Kantůrkové. Ta se zároveň stala i autorkou scénáře a přetavila své knižní dílo do dokumentu vhodnějšímu pro účely natáčení.
V hlavní roli středověkého filosofa, teologa a výjimečné osobnosti Jana Husa exceluje Matěj Hádek. Po jeho boku se objevují jména jako Jan Dolanský, Milan Kňažko, Vladimír Javorský či Marika Šoposká. Symfonickou a syntetickou hudbu s rockovými prvky k filmu tři měsíce skládal Michal Kocáb.
Snímek měl premiéru naplánovanou k šestistému výročí upálení mistra Jana Husa v Kostnici. Autoři se tak snažili vzdát hold odkazu tohoto historického velikána, jehož dílo má ozvěny v naší společnosti až do dnešních dní. Děj filmu se odehrává mezi lety 1407, kdy se Jan Hus setkal s Jeronýmem Pražským, až do roku 1415, kdy byl mistr Jan Hus upálen.

Natáčení bylo náročné časově i finančně
Natáčení snímku Jan Hus se ukázalo být náročné po mnoha stránkách. Filmový štáb v průběhu natáčecích dní vytvořil dohromady asi 35 hodin hrubého materiálu, které byly postupně osekány až na finální stopáž o délce třikrát 79 až 82 minut, respektive 144 minut v rámci director’s cut. Látka k filmu navíc ležela dlouhá léta a to až od roku 2003. Postupně se ji snažili zpracovat Viktor Polesný, Jiří Strach a Jaroslav Brabec.
Natáčení začalo 14. června 2014 a skončilo 27. ledna 2015. Celkem bylo vyrobeno přes 150 kostýmů, ale došlo i k použití kostýmů ze stejnojmenného snímku z roku 1954. Rekvizit bylo vyrobeno přes 3 000 a v dílnách ČT bylo také vyrobeno velké množství dobového nábytku a kopií ručně psaných knih.
Celkové náklady na natočení filmu se vyšplhaly hned na 30 milionů korun. Natáčelo se v řadě lokací, jako v Praze v Anežském klášteře, na hradě Lipnici, v Lipnici nad Sázavou, v Třebíči, na Zvíkově, v Křivoklátě či v Chebu. Scéna upálení se natáčela v Kutné hoře. Původně byla zvažována přímo historická lokace Kostnice, ale současná podoba města byla pro účely natáčení nevyhovující.

Ne všichni církevní představitelé měli pochopení
Představitel hlavní role Matěj Hádek měl během natáčení na svém telefonu k dispozici kontakty na řadu poradců, kam spadalo i několik biskupů. Těm během natáčení telefonoval a konzultoval, jak se má chovat a co má říkat jako farář. Štáb během natáčení navíc spolupracoval s mnoha kunsthistoriky a církevními vědci, aby se jim podařilo vykreslit realistický obraz 15. století.
Přes veškeré snahy však řada církevních představitelů a dalších osob nenašla pro snímek porozumění. Ne všechny církevní řády měly například pochopení pro realizaci projektu, tudíž se štáb nedostal na všechna vytipovaná natáčecí místa.
Teolog a církevní historik Martin Vaňáč například uvedl, že film obsahoval řadu historických nepřesností. Kritizoval také režiséra Jiřího Svobodu, že se v době natáčení prezentoval jako odborník na církevní tématiku.
Přes veškeré snahy a vynaložené prostředky se tak tento velkofilm nezalíbil všem. Vy tedy máte šanci se dnes večer sami přesvědčit o jeho kvalitách a zhodnotit, jestli se filmařské snahy podařilo dotáhnout do zdárného konce. V neděli večer 6.7.2025 tedy nalaďte ČT2 a nechte se unášet na vlnách historie, kterou je dodnes důležité si připomínat.