Nikdy bych nevěřila, že mě ještě něco posadí na zadek. Ale film, který dnes poběží na Nově, mě vyvedl z omylu
Naštěstí je zítra státní svátek a většina z nás nemusí do práce, protože dnešní pozdně večerní televizní program přitáhne k obrazovkám miliony diváků. Nova Cinema naservíruje opravdovou kultovní klasiku, která boří žebříčky oblíbenosti a je to jeden z nejlepších filmů slavného Quentina Tarantina. Nikdy bych nevěřila, že mě nějaký film posadí na zadek, ale tenhle mě totálně vyvedl z omylu.
Přestože má Tarantino na kontě spoustu jiných (oceněných) filmů a málokterý má hodnocení menší než 80 %, tenhle je pro většinu fanoušků opravdová srdcovka. A co víc, je nabitá hereckými hvězdami.

Velmi odlehčená Tarantinovka
Kdo alespoň trochu zná Tarantinovy filmy, ví, že to mnohdy není úplně jednoduché a oddychové pokoukání. Člověk musí mnohdy mít povědomí o kulturních i historických reáliích a režisér sám přiznává, že rád pracuje i se vzpomínkami a v téměř všech svých filmech dává poctu kinematografii obecně.
Tenhle snímek se z jeho tvorby ovšem lehce vymyká, protože není onou táhlejší metaforickou kultovkou, ale děj má celkem přímočarý a je v něm stříleček snad víc, než v ostatních Tarantinovkách dohromady.
Děj se odehrává v roce 1858 v USA, tedy těsně před Občanskou válkou, v době afroamerického otrokářství. Hlavní hrdina je bývalý otrok, který je však vysvobozen nájemným lovcem hlav s podmínkou, že mu pomůže dostat vraždící bratry.
Po úspěšné akci se však jejich cesty nerozdělí, protože mezi nimi vznikne celkem intenzivní přátelství, které je ztvrzeno doslova litry krve lidí, kteří jim v průběhu cesty zkříží cestu. Jejich poslední společnou misí má být cesta k osvobození manželky hlavního hrdiny, která byla prodaná do otroctví, a to nikoho jiného než největšího rasisty a zbohatlíka v roli Leonarda diCapria.
Nezaměnitelný a výjimečný režisér
Tarantino patří bezpochyby k nejvlivnějším filmovým režisérům této generace. Jeho kariéra začala dost netradičně, když v 16 letech pracoval jako uvaděč v pornokinu. Pozdější práce ve videopůjčovně už jenom jeho lásku k práci s filmem utvrdila a nic nestálo v cestě, aby si zkusil i své první filmy. Hned v podstatě prvním byl slavný snímek Gauneři (v angličtině Reservoir Dogs), který utržil 86 % na filmové databázi a odnesl si čtyři filmové ceny.
Je těžké říct, které z jeho filmů jsou nejslavnější, každý jich známe několik a obvykle patří mezi naše TOP 10. Z těch největších klasik je ale potřeba vypíchnout Pulp Fiction, za který získal Oscarovou sošku, dvojdíl Kill Bill s nezapomenutelnou Umou Thurman nebo Hanebný parchanti, kde si hraje s myšlenkou, jak by dopadla druhá světová válka, kdyby to do rukou vzali Židé. I ti získali několik prestižních ocenění včetně Oscara za herce v hlavní roli.

Kritici nešetří chválou
Nespoutaný Django se po premiéře stal nejen komerčním hitem, ale chválou nešetřili ani kritici. Server Rotten Tomatoes mu udělil 87% hodnocení kritiků a 90% diváků a portály IMDb či naše domácí divácké databáze jsou na tom velmi podobně.
Nejvíc vyzdvihují skvělý scénář, schopnost uchopit celkem těžké téma s naprostou lehkostí a hlavně herecké výkony, na kterých stojí v podstatě všechny Tarantinovky.
Jedna z recenzí uvádí: „To zas jednou byla Tarantinova stylová jízda. Ani Waltz a ani Foxx se nezdržují a pálí dříve, než by divák čekal. Velmi netradiční western, kde vybroušené dialogy dovršují potěšení z téměř perfektního filmu.“
Dnešní noc bude dlouhá
Nechat si tenhle kultovní klenot ujít by byl snad i hřích. Přestože jsou všechny Tarantinovky skvělé, tahle má ještě trošku jiný punc. Je zábavnější a uvolněnější, děj víc odsýpá a hlášek tam také není málo. Takže ačkoliv ji Nova Cinema dnes dává až ve 22:35, rozhodně stojí za trochu toho předsvátečního ponocování.
Zdroje: tvprogram.idnes.cz, csfd.cz, csfd.cz
