Dnes večer se budete chechtat jak kobyla na pastvě. ČT2 vytahuje klenot s legendárním Funèsem
Existují herci, jejichž jméno stačí jen vyslovit, a už se člověk začne culit. Jsou to takové legendy, že snad ani není možné je neznat nebo nedejbože nemít rád/ráda jejich filmy. Občas nám stačí i pouhá vzpomínka na oblíbenou scénu a smích se zaručeně dostaví. Jedním z takových byl i Louis de Funès, herecký fenomén, který se ze staříka vyšvihl na největší hvězdu francouzské komedie druhé poloviny 20. století.
Jeho styl byl nezaměnitelný, měl brilantní mimiku, výraznou gestikulaci a výbušnost sobě vlastní. Přestože skutečná velká sláva přišla až po čtyřicítce, rychle si podmanil miliony diváků nejen ve Francii, ale i v tehdejším Československu. Filmy jako Fantomas, Četník ze Saint-Tropez nebo Velký flám se staly legendárními, a to i díky skvělému českému dabingu Františka Filipovského, který se na de Funèse dokonale napojil.

Obraz, který nelze prodat
Film vypráví příběh obchodníka s uměním Féliciena, který narazí na skutečný kuriózní poklad – na zádech vysloužilého legionáře Legraina je vytetované dílo samotného velkého umělce Amedea Modiglianiho. Jde o unikát světového významu, a Féliciena v něm okamžitě uvidí obchod století.
Jenže Legrain, zemitý a neústupný veterán s aristokratickou minulostí, nehodlá své tělo, a potažmo ani obraz, jen tak někomu vydat, což je nepříjemné, protože Féliciena už ho bez jeho vědomí prodal. Začíná absurdní vyjednávání: obchodník nabízí opravu polorozpadlého rodového sídla, které bude stát spoustu peněz a vymýšlí triky, kterými by zarputilého vlastníka díla zlomil. Ale čím víc se snaží, tím více se oba muži dostávají do srážky dvou světů: světa peněz a světa hrdosti.
Dva velikáni na scéně
Setkání Louise de Funèse a Jeana Gabina ve snímku Tetovaný z roku 1968 bylo pro mnohé překvapivé. Zatímco de Funès byl tehdy králem francouzské komedie a jiskřící energie, Gabin ztělesňoval klid, vážnost a autoritu. Často hrál důstojníky, komisaře nebo muže s minulostí. Na první pohled naprosto odlišní herci, kteří spolu nemohli mít mnoho společného. A přesto právě v jejich kontrastu vzniká naprosto výjimečné dílo.
De Funès tady, jak už jsme u něj zvyklí, ztvárňuje postavu s jasnou motivací a velmi výraznou hlasitou osobností. Gabin je naopak suchý, téměř až stoickým humorem, který krásně doplňuje de Funèsovy výbuchy. Jejich dialogy, hádky i tiché momenty jsou hereckým koncertem první kategorie. A zajímavostí je, že podle dobových zpráv panovalo mezi oběma herci určité napětí, zejména kvůli odlišným pracovním metodám. Gabin byl zvyklý na klid a soustředění, de Funès byl impulzivní perfekcionista. Výsledkem ale bylo napětí i před kamerou, které film obohatilo o nenucenou autenticitu.
Humor s podtextem
Tetovaný není typickou funèsovkou. Nečekejte legendární hlášku každých pět minut ani honičky Fantomase po středomořských plážích. Místo toho nabízí vyváženou kombinaci satiry a situačního humoru. V jádru jde o střet dvou hodnot: rychlého zisku a klidného života. Obchodník s uměním, jehož smyslem je hlavně bohatství, narazí na starého vojáka, pro kterého má umění jiný význam než jenom finanční. A přestože se zdá, že film směřuje ke grotesknímu rozuzlení, nechává na konci i malý prostor k zamyšlení.
Tenhle kousek si určitě pusťte
Film Tetovaný nikdy nedosáhl slávy Četníků ani Fantomase, ale to neznamená, že je méně hodnotný. Právě naopak, je další v řadě ikonických rolí a naprosto bezchybného herectví obou hlavních aktérů. Děj odsýpá svižně, o komedii není nouze a určitě je dobré si občas odpočinout od těch starých dobrých klasik, které už známe nazpaměť a pustit si pro změnu něco jiného.
Tak si nezapomeňte naladit ve čtvrtek 24.7. ve 20:00 hodin ČT2, ať si nepřipravíte o tuhle francouzskou mistrnou jízdu!