Dnes večer bude televize patřit ženám: ČT2 nasadí Belmonda v roli, která způsobovala motýlky v břiše
Francouzský zbojník, šarmantní rebel a romantický hrdina v podání Jeana-Paula Belmonda se vrací na televizní obrazovky. Příběh lásky, zrady a boje proti nespravedlnosti v kulisách 18. století vás opět přenese do časů, kdy čest a charisma znamenaly víc než zbraně.
Připomeňte si dobrodružnou klasiku s hvězdným obsazením. Filmový klenot z počátku 60. let, který se brzy znovu objeví v televizním vysílání, je všechno, jen ne obyčejný historický snímek. Je to dobrodružný příběh, který překročil hranice svého žánru i své doby. V podání režiséra Philippa de Brocy ožívá romantizovaný portrét pařížského bandity s charismatem renesančního milovníka a duší rebela.
Francouzská odpověď na Robina Hooda
Hlavní postava, skutečným jménem Louis-Dominique Bourguignon, byl reálnou historickou postavou. V 18. století působil v Paříži jako vůdce bandy lupičů, kteří neokrádali chudé, ale bohaté a mocné. Už tehdy vznikala legenda – a právě tu si vzal de Broca jako inspiraci.
Film ale není jen obyčejným životopisem, nýbrž kombinací šermířské romantiky, vtipu, sociální kritiky a emocí. V mnoha ohledech připomíná moderní podobu klasického mýtu o zbojníkovi, který bojuje proti zkaženému systému a přitom si zachovává noblesu i šarm. Zásadním prvkem, který film odlišuje od jiných historických dramat, je jeho dynamika a schopnost zaujmout i dnešního diváka, který je zvyklý na rychlé střihy a akci.

Idol, komik i romantik v jednom
Hlavní roli svěřil režisér ne náhodou Jeanu-Paulu Belmondovi. Ten byl v té době na vrcholu své kariéry. Po úspěchu ve filmech nové vlny jako U konce s dechem (1960) začínal experimentovat s akčními a dobrodružnými snímky, kde mohl uplatnit nejen herecký talent, ale i fyzickou zdatnost a smysl pro humor.
„Cartouche je film, který definitivně potvrdil, že Belmondo není jen tváří intelektuálního kina, ale i plnohodnotným akčním hrdinou,“ uvedl profesor Gilles Jacob, bývalý prezident festivalu v Cannes a respektovaný filmový historik. „Ve filmu dokázal propojit lehkost komedie s tragikou, s jakou to zvládají jen ti nejlepší.“
Belmondo ve filmu skáče ze střech, šermuje, utíká, miluje i truchlí, a to vše s lehkostí, která i po více než 60 letech ohromuje. Jeho Cartouche není dokonalý. Dělá chyby, podléhá emocím, ale právě to z něj dělá skutečného hrdinu, kterého divák a miluje.
Nejenže Belmondo prováděl většinu kaskadérských kousků sám, ale navíc to dělal s takovou grácií, že většina dnešních herců by mu mohla jen závidět. Ať už se jedná o honičky v úzkých pařížských uličkách nebo o souboje na kordy, Belmondo nikdy neztrácí výraz a lehkost, a právě díky tomu je jeden z největších hereckých fenoménů Evropy 20. století.
Krása, která změní Cartouchův osud
Vedle Belmonda září i italsko-tuniská herečka Claudia Cardinale, v té době jedna z největších evropských filmových hvězd. Její Vénus je víc než jen krásná zlodějka, je hybnou silou Cartouchovy proměny z obyčejného kriminálníka v legendu. Jejich milostná linie dává filmu hlubší rozměr a emoce, které překračují žánr.
Cardinale nezůstává jen v roli ozdoby. Její postava má odvahu i hloubku. Právě vztah Cartouche a Vénus je jedním z hlavních vrcholů filmu. Když se jejich cesty rozdělí, přestává být Cartouche pouze charismatickým banditou, stává se mužem, který zná bolest a bere ji jako součást své cesty za svobodou.
Cardinale byla tehdy na vrcholu slávy, známá z filmů jako 8½ Federica Felliniho nebo Leopard Luchina Viscontiho. Její účast na filmu přinesla Cartouchovi nejen mezinárodní pozornost, ale i ženský element, který se v mnoha podobných filmech té doby zcela vytrácel.

Film, který předběhl svou dobu
Režisér Philippe de Broca se nebál experimentovat. V době, kdy dominovala těžká historická dramata, vsadil na rychlý střih, lehký dialog, komediální momenty a svižné tempo. Film tak působí moderně i dnes, a právě to je důvod, proč neztratil své kouzlo.
K tomu se přidává i výjimečný soundtrack od Georgese Deleruea, který dokázal hudbou vystihnout jak vznešenost dobových kulis, tak divokost pařížského podsvětí.
Tváří v tvář nebezpečí
Jednou největších produkčních zajímavostí je fakt, že Jean-Paul Belmondo trval na tom, aby většinu akčních scén, včetně soubojů mečem, skákání z oken i honiček v uličkách, natočil bez dubléra. Režisér Philippe de Broca o tom později řekl: „Belmondo nechtěl, aby za něj někdo riskoval. Tvrdil, že když divák neuvidí jeho obličej v nebezpečné scéně, ztrácí to efekt.“
Díky tomu působí film dodnes mimořádně autenticky a Belmondo tím nastavil laťku i pro své další dobrodružné role v 60. a 70. letech. Tato jeho posedlost autenticitou se stala jedním z hlavních rysů jeho filmografie
Od legendy ke kultu
Důvod, proč se Cartouche vrací na televizní obrazovky, není nostalgie. Je to nadčasovost. Film funguje i dnes, protože řeší témata, která jsou stále aktuální, jako boj s nespravedlností, moc a svobodu, nebo odvahu stát si za svým i přes nepřízeň systému.
Navíc, Cartouche je jedním z mála filmů, které dokáží oslovit různé generace. Starší diváci ocení jeho eleganci a šarm, mladší si zamilují rychlost a nadhled. Film se díky svému stylu a provedení přibližuje klasickým hollywoodským dobrodružstvím, ale zároveň zůstává pevně zakořeněn ve francouzské kinematografii a kultuře.
Skrytý televizní poklad pro letní večer
Stanice, která snímek uvede, patří k těm, které se pravidelně věnují filmové klasice, ale často ji zařazují nenápadně, jako poklad pro znalce. Tentokrát se Cartouche objeví v hlavním vysílacím čase 12.7 ve 20:00 na ČT2.
Očekává se, že film zaujme nejen filmové fanoušky, ale i širší publikum, které Belmonda zná spíše z jeho pozdějších akčních rolí typu Profesionál či Muž z Ria. Tady mají diváci možnost poznat ho ve vrcholné formě, jako herce, který ovládá každou scénu – a přitom zůstává přirozený. Není divu, že si tenkrát ukradl srdce téměř všech žen po celém světě.
Zdroj: slantmagazine.com, derekwinnert.com, imdb.com