Nova zítra večer vytáhne film, který před 13 lety vystrašil celou republiku. Pamatujete si ho?
Jistě si všichni pamatujeme ten zvláštní rok, kdy se na internetu šířily zvěsti o blížícím se konci světa. Psal se 2012 a do kalendářů jsme si s mírným neklidem poznačovali datum 21. prosince. Média, dokumenty a nejrůznější teorie odhalovaly možné scénáře zkázy – od slunečních erupcí přes posun zemské osy až po srážku s jinou planetou. Ulice sice nezaplavily davy lidí s transparenty, ale jakási lehká panika ve vzduchu visela.
Někteří nakupovali zásoby a přemýšleli, zda neodjet někam na samotu. Jiní se tomu jen smáli a argumentovali vědeckými fakty i zdravým rozumem. I přes to ale všichni tak nějak čekali se zatajeným dechem na to, co se vlastně stane. A přesně tenhle fenomén dal vzniknout katastrofickému velkofilmu.

Proroctví, které naštěstí nevyšlo
Teorie o konci světa v roce 2012 se zakládala na interpretaci mayského kalendáře, který končil právě 21. prosince toho roku. Mnozí věřili, že tento konec cyklu znamená i předpověď konce světa. Wikipedie uvádí, že i když odborníci opakovaně upozorňovali na mylný výklad kalendáře, masová kultura si s tím hlavu nelámala. Vznikaly knihy, dokumenty, a nakonec i hollywoodský megafilm, který z této atmosféry vytěžil maximum.
Film, který si s tímto proroctvím pohrál a přivedl ho na plátno ve velkém stylu, byl předem odsouzen k úspěchu. Režíroval ho Roland Emmerich, tvůrce známý tím, že rád ničí planetu a to ať už skrze mimozemskou invazi ve snímku Den nezávislosti nebo dobou ledovou ve filmu Den poté.
Když se planeta začíná hroutit
V roce 2012, jak se jmenuje i samotný film, sledujeme příběh obyčejného muže – spisovatele Jacksona Curtise, který se v momentě celosvětového kolapsu snaží zachránit svou rodinu. Zemské jádro se přehřívá a všude po světě se dějí výrazné přírodní katastrofy. A zatímco politici tajně připravují záchranný plán pro elitu, obyčejní lidé bojují o každou vteřinu života.
Film nezapře hollywoodský rukopis. Má všechno, co divák očekává: obří vlny, propadající se mrakodrapy i patetické projevy o lidskosti a obětování. Přesto se mu daří držet napětí, protože právě ono vědomí, že tohle bylo něco, co se teoreticky mohlo stát, mu dává punc téměř dokumentární hrůzy.

Celosvětový trhák
Film byl v době svého uvedení v roce 2009 komerčním trhákem, který vydělal přes 700 milionů dolarů. Diváky fascinovala nejen vizuální stránka a akční scény, ale hlavně děsivé výjevy končícího života na Zemi. Režisér dokázal propojit mayskou mytologii s moderními vědeckými obavami, od klimatických změn po geologické jevy a nabídl velkolepou podívanou. Na druhou stranu kritici nešetřili výtkami. Film byl často kritizován za přehnanou délku (má přes 2 hodiny) a typicky hollywoodského zjednodušování, které se nezakládá na faktech.
Když film zrcadlí strach celé planety
Dnes, více než deset let po onom obávaném konci světa, se film 2012 dá sledovat s nadhledem. Víme, že žádná mayská apokalypsa nepřišla, Země se nezhroutila a lidstvo se o pár let později začalo bát zase něčeho jiného. Ale právě díky tomuto časovému odstupu je zajímavé se k filmu vrátit. Uvidíte ho jinýma očima, protože už to není jen spektákl plný výbuchů a efektů, ale i připomínka lidské touhy porozumět budoucnosti a zároveň naší fascinace katastrofami.
Zasáhne vás to znovu
Pokud jste film 2012 ještě neviděli, nebo si ho chcete připomenout v pohodlí domova, máte ideální příležitost. Televize Nova ho zařazuje do svého programu, a to v sobotu 19.7. od 20:20 hodin a vy tak můžete znovu prožít jeden z největších filmových konců světa. Ať už s nadhledem, nebo s lehkým mrazením v zádech. Konec světa nikdy nevypadal tak dobře!
Zdroje: tvprogram.idnes.cz, csfd.cz, cs.wikipedia.org