Všichni ho obdivovali, než vyšla pravda najevo. Teď se za něj stydí i vlastní rodina
Svoje oblíbené herce máme rádi v různých rolích, ať hrají detektiva nebo lumpa, padoucha či hrdinu. Jsou herci, kteří nám sedí v rolích komických, další v dramatickém či psychologickém projevu.
A většinou se nestaráme o to, jací jsou herci ve skutečnosti. Buď nás svým hraním osloví, anebo ne. Kdybychom toho z jejich soukromí znali moc, možná, že by to negativně ovlivnilo náš názor na ně, a my bychom se zbytečně ochudili o shlédnutí řady kvalitních filmů. Na druhé straně nás to ke svým ikonám přitahuje, a dozvědět se o nich chceme co nejvíce. Prostě drby. A když je to něco, co se nám nelíbí, jsme na ně doslova naštvaní. Posuzovat herce podle jeho skutečného já asi dobré není. Oni nesou na trh kůži své postavy a nikoliv svoji.
Celebrity: veřejnost a soukromí
Mnoho z nás se ale o soukromý život herců zajímá, protože jsou to veřejně známé osobnosti a jejich životy mohou působit fascinujícím dojmem. Každý má ale právo na své soukromí, včetně celebrit. Ani nám by se zřejmě nelíbilo, kdyby o nás každý chtěl vědět všechno.
Nesporné určitě bude, že někteří herci jsou v soukromí zcela jiní než na obrazovce: ti co nám vytvářejí na obličejích úsměv od ucha k uchu, mohou být introvertní, anebo morousové k pohledání. Další si udržují i mimo televizní a filmové kamery svou veřejnou image a sdílejí aktivně svůj život třeba na sociálních sítích. Jsou prostě otevření a rádi sdílejí své osobní zážitky s veřejností. Zatím co mnozí si své soukromí pečlivě chrání. Každý člověk má jinou povahu, jiné zkušenosti s ostatními, jiný pohled na život. Herce nevyjímaje. Takže otázka zní: jaký význam to má pro nás, pro diváky? Pro nás může být zajímavým zjištěním, že i slavní jsou v civilu stejní lidé jako my, se stejnými starostmi i radostmi a s obdobnými potřebami. To ovšem můžeme vědět i bez toho, že bychom překračovali hranici mezi jejich soukromým a veřejným životem.
Pátrat po hercově skutečném já nebo ne?
Možná je lepší, když se hluboko do soukromí celebrit nořit nebudeme. Kdo ví, na co všechno bychom narazili. A člověk nikdy předem neví, jak na něj ta či ona zpráva zapůsobí. Některé herce milujete, sledujete jeho filmy a pak se náhle dozvíte něco, co se vám příčí. A je možné, že svého oblíbence, který je na plátně jedinečný, zcela zavrhnete. A to by byla škoda. Spousta filmů nás dokáže nejen pobavit, ale i poučit, a je zbytečné se o to připravit.
Gérard Depardieu je jedním z nejvýznamnějších francouzských herců, do jehož kariéry patří stovky ikonických filmů. Depardieu je herec až mimořádný. Žádný velký krasavec, ale stačí, když se podívá nebo pohne mimickými svaly v obličeji a vy víte. Víte přesně, co má na mysli. A to neumí každý. Je spousta herců, kteří umí roli, mluví, chodí po scéně a nic… Gérard Depardieu byl kdysi mladý rebel, který se životem protloukal všelijak. A pak objevil herectví. Anebo herectví objevilo jeho. Filmový průlom přišel se snímkem Buzíci, který vznikl v roce 1974 a odstartoval jeho hvězdnou dráhu.
Připomeňme si krátce některé jeho filmy: Cyrano z Bergeracu – za tuto roli získal Oscara; stejně vzácnou sošku za umělecký výkon získal za roli ve filmu Poslední metro; Jean od Floretty z roku 1986 je velmi silné drama, v němž se ukázalo, jak hluboké charaktery dokáže Depardieu ztvárnit. Na druhé straně klidně zahraje Obelixe (Asterix a Obelix), a tato role mu vynesla obrovskou popularitu. Gérard Depardieu je prostě herec všestranný a jeho talent mimořádný. Za roli ve filmu Zelená karta získal Zlatý glóbus. Kromě herectví se věnuje i režii a produkci. A to všechno je jedna stránka mince. Ale každá mince má strany dvě. A tím reversem je v tomto případě hercovo soukromí.
Jeden průšvih za druhým
V současnosti čelí Depardieu několika kontroverzním a právním problémům. Letos stanul před pařížským soudem, a to kvůli: „obvinění z napadení dvou žen během natáčení filmu Les Volets verts v roce 2021.“ Jestliže bude herec shledám vinným, hrozí mu nejen pokuta 75 tisíc eur, ale také až pětileté vězení.
Depardieu byl už v minulosti obviněn z nevhodného chování vůči ženám. Z obtěžování ho nařklo víc než dvacet z nich. V roce 2018 mu hrozilo obvinění ze znásilnění dvacetileté herečky, ovšem kvůli nedostatku důkazů byl případ odložen. Jeho právní tým tvrdí, že obvinění jsou přehnaná, zatímco žalující strana ho označuje za predátora. Kromě těchto skandálů pobouřil v roce 2013 Depardieu celou Francii svým kontroverzním politickým postojem – přestěhoval se do Ruska, kde získal občanství a otevřeně podporoval Vladimíra Putina.
A kde je pravda? Nevíme. Běžný divák v cizí zemi se ji zřejmě nedozví vůbec. Pro mě je Depardieu Porthos, Jean od Floretty, Jean Valjean, Kryštof Columbus, Obelix, parťák Pierra Richarda ve třech jedinečných komediích: Otec a otec, Kopyto a Uprchlíci. Se svým soukromím se musí srovnat on sám. A srovnává se statečně – je otcem čtyř dětí včetně známého herce Guillauma Depardieua, který tragicky zahynul v roce 2008. Depardieuův život byl vždy poznamenán vzestupy a pády – jak profesními, tak soukromými. Jeho rodina se však nechala v minulosti slyšet, že se za obvinění svého otce stydí.
O herci byly natočeny i dva filmy Gérard Depardieu – čas her a malin nezralých (2015) a Depardieu – portrét v životní velikosti (2015).