Od roku 1980 jsem to neviděl. U souseda mě to šokovalo, čekal jsem, že jsou civilizovanější
Vždycky když někde vidím tuhle starožitnost z 80. let, nestačím se ani trochu divit. Tenhle kus nebezpečné domácí výbavy, který babičky používaly naše babičky, je dost možná zpět. Dnes ale víme, že se nejedná pouze o retro kousek, ale o zdravotní riziko. Pojďme se podívat, proč je lepší nechat tohle dědictví raději na půdě.
Jen si to zkuste představit. Jdete jen tak k někomu na návštěvu a u nich doma na sebe běžně svítí takzvaným „horským sluncem“, které frčelo za socialismu. Především pak v polovině 80. let. Tenhle, dnes už retro stroj, kdysi okupoval každou domácnost. Hrál tam jakousi roli domácího solária nebo odstraňovače akné, pomocníka při bolesti kloubů atd. Už teď to z ní z dnešního pohledu jako položka z teleshoppingu. Dnes jsme už samozřejmě chytřejší a jsme si vědomi toho, že se jedná o časovanou bombu. A zdraví prospěšná rozhodně není. Právě naopak.
Co je to horské slunce?
Ne všichni se s horským slunce samozřejmě museli setkat. Některé domácnosti možná situaci včas prokoukli a poznali, že asi s tím hle přístrojem nebude všechno tak, jak se na první pohled ukazuje. Horské slunce je v podstatě přístroj, který vyzařuje zvláštní teplé světlo, které má mít podle inzerce ozdravné účinky. Reálně se ale jednalo pouze o svítící krabici se rtuťovou výbojkou uvnitř. Při správném použití jste se měli opálit nebo vám mělo horské slunce dopomoci k odstranění akné. Maminky a dcery používaly horské slunce především z těchto důvodů. Babičky naopak věřily, že jim svícení na klouby dopomůže od bolesti. Tenhle retro kousek byl ve své době opravdu hitem, a mohli jste ho nalézt úplně všude. Každý domácnost ho měla. Dost často navíc jeden doma doma a druhý třeba někde na chalupě. Jenže to, co tehdy zůstávalo skryto, byla temná stránka tohoto dříve populárního přístroje.

Proč je horské slunce out?
Ale co na něm vlastně bylo tak špatně? A proč je lepší ho dneska rovnou vyhodit nebo raději nechat alespoň ve sklepě či na půdě? Zkrácená odpověď je ta, že horské slunce vyzařuje tzv. UVC světlo. Především pak ty staráš modely, které frčely nejvíce a pravděpodobně je má dodnes nejvíce lidí doma. Některé z nich vyzařují více než 65 %, což může při častém nebo špatném používání způsobovat popáleniny, dopomáhat k rakovině kůže nebo dokonce zapříčinit problémy se zrakem. V krajních případech může vést dokonce ke slepotě.
Rtuťové výbojky, které se v přístroji nacházejí, jsou navíc kvůli své nebezpečnosti už v dnešní době zakázané a nesmí se do žádných nových výrobků instalovat. Dneska se samozřejmě nabízejí jiné bezpečnější alternativy. Jako například klasické solárium nebo domácí obličejové. Obě jsou však oproti horskému slunci vybavena UVA/UVB zářením, které je pro lidské tělo minimálně neškodné.

Horské slunce v Pelíškách
Horské slunce byste samozřejmě nemuseli hledat pouze v domácnostech a na chalupách. Taková česká legenda Pelíšky má s horským slunce také jednu ikonickou scénu. Kde si jedna z rodin pořídí horské slunce jako novodobou vymoženost. Což ale ve finále vede samozřejmě ke komické scéně, při které všichni zúčastnění sedí před tímto zářičem v ochranných brýlích, aby zjistili jaké má toto zařízení účinky. Tahle scéna krásně s komickým nádechem ilustruje, jak horské slunce domácnosti na denním pořádku využívaly.
Co místo horského slunce?
Dneska samozřejmě víme, že je především potřeba myslet na zdraví a opalovat se bez rizika. Nejlepší bude samozřejmě namazat se kvalitním SPF krémem a vyrazit k vodě lehnout si na sluníčko. Pokud to ale opravdu chcete v pohodlí domova, dejte přednost ověřeným obličejovým soláriím s UVA/UVB zářením. Na prohřátí těla se naopak hodí kvalitní infralampa bez UV záření. A co akné nebo jiné pleťové nedokonalosti? Tam bude ze všeho nejlepší se poradit s odborníkem a nevsázet na takovéto pochybné stroje.
Upozornění redakce: Článek byl napsán o horském slunci, které se používalo za socialismu. Dnešní moderní přístroje nejsou závadné.