Pro nás to byla v dětství jen hračka: Přitom jsme si hráli s něčím, co dnes stojí majlant
Některé věci rozdělují populaci na dva tábory. Nemusí jít ani tak jako o hudbu, politické ideologie nebo módu. Někdy k tomu stačí například zcela obyčejná hračka. Konkrétně v socialistickém Československu se svého času vyráběla kultovní hračka pro děti, která je některými považována za umělecký kus a jinými za umělý kýč. Jedno je ale jisté – pokud ji ze svého dětství máte stále doma, jedná se o sběratelský artikl, který můžete prodat za velké peníze.
V dobách hlubokého socialismu si člověk musel mnohdy vystačit s málem. Existuje tak řada hraček, které když měl někdo svého času doma, byl za skutečného krále. Příkladem takové hračky je kultovní design od československé designérky hraček Libuše Niklové. Ten sice odjakživa rozděloval lidi na dva tábory, ale dnes je ceněný jako sběratelský artikl. Nemáte ho náhodou doma?
Známá československá designérka
Libuše Niklová se narodila 1. dubna 1934 ve Zlíně a zemřela 5. června 1981 v Gottwaldově, jak se za totalitního režimu v Československu Zlín jmenoval. Během svého života působila jako česká designérka hraček a na svém kontě má přes 230 originálních designů. Ty se vyráběly v mnoha variantách. Jednalo se o různobarevné gumové figurky, zvířátka s harmonikovým trupem či nafukovací hračky.
Její celoživotní dílo je přítomno v různých muzeích po celém světě a mezi designéry je Libuše Niklová dodnes oceňována pro svojí inovativnost a originalitu. Její kusy se tak nachází například v Muzeu dekorativních umění v Paříži, Muzeu moderního umění v New Yorku či v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.
V roce 2011 byla u příležitosti udílení cen Czech Grand Design dokonce posmrtně uvedena do síně slávy a to jako první žena. Cenu místo ní převzal její syn Petr Nikl, který v současnosti působí jako výtvarník.

Kultovní hračka dělí lidi na dva tábory
Asi nejvíce kultovní design z dílny Libuše Niklové jsou známé harmonikové hračky, které si československé děti mohly užívat mezi 60. až 80. lety minulého století. Jednalo se o barevná zvířátka, která měla místo trupu harmoniku. Tvorba byla esteticky i technicky revoluční a kombinovala využití měkkých PVC materiálů s organickými, oblými tvary a charakteristickým harmonikovým tělíčkem.
Designéři její hračky dodnes obdivují, ale obyčejní lidé mají při pohledu na její kusy poněkud rozporuplné pocity. Dle řady z nich se totiž jedná o podivný, umělohmotný kýč a pro oslavování těchto hraček tak někteří lidé nemají pochopení. Někteří lidé navíc uvádějí, že hračky při používání praskaly, nebo byly jednoduše nepěkné na pohled. To, co je však jisté, že dnes se jedná o sběratelský artikl, který je mnohými považován za umění.
Na internetu se prodávají za velké peníze
Pokud máte na své půdě nebo ve sklepě nějakou hromadu harampádí, kde máte například schované svoje hračky z dětství, možná je na čase se touto hromadou pořádně prohrabat. Pokud se vám totiž nějaké zvířátko-harmoniku podaří nalézt, narazili jste na skutečný jackpot. Sběratelé jsou totiž za kusy od Libuše Niklové ochotní zaplatit desetitisíce korun.
Na portálech Aukro či Livebid se její hračky běžně pohybují v cenách mezi 10 až 20 tisíci korunami. Pokud jsou však v perfektním stavu, jejich cena stoupá dokonce ještě výše. V březnu 2025 se totiž jeden kus prodal za neuvěřitelných 25 tisíc korun, což už je skoro měsíční výplata.
Máte-li tedy vzpomínky na dětství, kde tato hračka figuruje, je rozhodně namístě se po těchto kusech podívat. Najdete-li totiž nějaké harmonikové zvířátko v dobrém stavu, může se pro vás stát sponzorem pěkné dovolené u moře. A co víc, nějakému sběrateli rarit z dob socialismu tím ještě uděláte pořádnou radost.