V socialistických zemích byl hvězdou 1. třídy. Nakonec zemřel sám a zapomenutý. Vzpomínáte?
Herců, ať našich domácích, tak i zahraničních, kteří nám přirostli k srdci, jsou v každé generaci zástupy. Buď nám učarovali kouzlem své osobnosti, anebo jsou filmy s nimi jednoduše skvělé.
Tak jako měla stárnoucí generace svého Lexe Barkera, Pierra Brice či Alaina Delona, tak má střední generace Leonarda DiCapria nebo Brada Pitta. A ta nejmladší zase obdivuje Alexe Lowthera, Ezru Millera či Granta Gastina. Těžko říci, zda jde o charizma jmenovaných umělců, anebo o propojení hereckého umění s kvalitními příběhy. Prozatím jsme se zmínili pouze o hercích na západ od naší země. Ale i východní blok měl svoje hrdiny. Kdyby se Jozef Kroner nebo Vladimír Menšík dostali do Ameriky, byla by jejich popularita celosvětová.
Druhým, ve své době hodně sledovaným koprodukčním seriálem, byl Duhový luk. Ve třinácti dílech se pátrá po penězích a dokumentech, které zůstaly po druhé světové válce ukryté ve Vysokých Tatrách. Mikulski zde hraje člena polské horské služby Adama. Popularita Stanisława Mikulského v celém východním bloku byla obrovská.
Úspěšná kariéra, těžký osobní život
Herec se sice dožil 85 let, ale jeho osobní život potkala obrovská tragédie – pohřbil dva své syny; oba zemřeli několik hodin po svém narození. Navíc roky pečoval o svou druhou manželku Jadwigu, která měla velmi těžké onemocnění. Ukázalo se, že jde o Hodgkinův lymfom, zhoubné nádorové onemocnění lymfatické tkáně, projevující se hlavně u mladších dospělých. A tato zákeřná nemoc byla příčinou úmrtí obou dětí. Tato žena velmi trpěla, měla ochrnuté nohy, nakonec přestala zcela chodit a vyžadovala nepřetržitou péči. Když ve 47 letech Jadwiga zemřela, řekli o Mikulském jeho přátelé: „Celé dny trávil na hřbitově u jejího hrobu. Nakonec se na nějakou dobu stáhl z veřejného života a prodal i dům, ve kterém bydleli. Jako by ztratil smysl svého života.“
Dean Reed a jeho tragický osud
Ač Američan, usadil se ve východním Německu. Tento amerických zpěvák a herec se stal doslova ikonou socialistických zemí, kde byl známý jak Rudý Elvis. Dean Reed se narodil roku 1938 v Denveru, USA. V 60. letech se stal populárním zpěvákem a hercem v Latinské Americe, zejména v Peru a Chille, a později i v našem východním bloku. Jeho filmy a písně zde byly velice populární, přestože v rodné Americe zůstal skoro neznámý.

Proč se usadil ve střední Evropě?
Dean Reed byl pověstný svým levicovým přesvědčením a kritikou americké politiky, například odsuzoval válku ve Vietnamu. V NDR se usadil v roce 1973, pokračoval zde ve své umělecké kariéře a stal se prominentní postavou tamní kulturní scény. Jeho tehdejší popularita byla přiživována z nejvyšších míst vládnoucích totalitních režimů, protože americký občan, jenž odmítal kapitalismus, byl ve východní Evropě z ideologických důvodů využíván k propagandistickým účelům.
Život Deana Reeda byl dost kontroverzní; přestože se politicky angažoval, neměl dobré vztahy s úřady a ani osobní život nebyl příliš uspořádaný. V červnu 1986 byl umělec nalezen mrtvý v jezeře Zeuthener See poblíž Berlína. Oficiální zprávy tehdy uváděly, že šlo o nehodu. Okolnosti jeho smrti ale zůstaly nejasné, spekulovalo se o sebevraždě, a dokonce i o vraždě. Jeho smrt šokovala všechny fanoušky a je dodnes předmětem spekulativních teorií.
Zdroje: Wikipedia, MediumSeznam, ČSFD