Kdybych měla tuhle věc před 30 lety, dnes bych lezla na K2 bez kyslíku. Teď sotva slezu z postele
Pro dnešní generaci je to jen podivná červená lampa s hřejivým světlem, která vypadá jako rekvizita ze sci-fi filmu. Ale každý, kdo prožil část života v socialistickém Československu, by ji tenkrát bral všemi deseti. Někteří s nadsázkou tvrdí, že by dnes dokázali vylézt na K2 bez kyslíku, kdyby ji tenkrát měli ve stejné podobě, jakou má dnes.
Infralampa nahřívá kolena, dutiny při nachlazení a pomáhá i za dlouhých zimních dní, kdy je málo světla a energie. Je to prostě taková univerzální domácí léčba bez front u lékaře a polykání prášků a zdá se, že se vrací zpátky na výsluní. Pojďme se na tenhle malý červený zázrak podívat blíže.
Když bolí klouby nebo trápí rýma
Prakticky každý zná dnes nebo má ve skříni červenou lampu. Stačí totiž pár minut denně, a bolest podle mnohých ustupuje jako mávnutím kouzelného proutku, a to nejen svalů a kloubů, ale také pomáhá s bolestivějším průběhem rýmy a působí úlevně i na revma.
Světlo, které hřeje a pomáhá
A ona infralampa skutečně funguje – ale pouze tehdy, když se používá správně. V rehabilitační medicíně se infračervené záření používá dodnes, ale pod přesným dohledem odborníků, s nastavenou intenzitou a délkou aplikace. Obecně se doporučuje začít s krátkými seancemi (10-15 minut) a postupně čas zvyšovat podle potřeby. Pro začátek je vhodné používat infračervenou lampu 2-3krát týdně maximálně.
Problém může nastat, když ji třeba starší lidé začnou používat bez rozmyslu. Nahřívají se i několikrát denně, lampu přiloží příliš blízko, dostatečně nechrání oči od jejího záření nebo jí používají i na stavy na které není vhodná. Tradičním příkladem jsou akutní záněty a horečky, kdy máme občas pocit, že prohřátí pomůže. Nicméně teplo akutní zánět zhorší a pacientovi se výrazně přitíží. To samé platí pro nahřívání, pokud máme křečové žíly, kde může lampa zánět dokonce vyvolat.

Moderní pomůcky jsou fajn, dokud nedojde ke zkratu
Vedle případných zdravotních rizik při nesprávném používání varují odborníci i před technickými nedostatky – a to hlavně starších modelů lamp. V krajním případě může dojít ke zkratu nebo přehřátí přístroje.
Rovněž není vhodné lampu nechávat bez dozoru nebo v blízkosti hořlavých věcí jako jsou záclony nebo deky, a to i po jejím vypnutí. Pokud ale lampu používáme zodpovědně, v ideálním případě máme i novější model, její pozitivní zdravotní benefity jsou nesporné. Pár minut denně nám může výrazně ulevit od chronických bolestí, zrelaxovat svaly, detoxikovat tělo nebo urychlit proces hojení.
Kde můžeme léčivou lampu sehnat?
Poptávka po infralampách v posledních dvou letech výrazně vzrostla. Moderní verze seženete téměř v každé větší lékárně, zdravotnických potřebách nebo na e-shopech a jejich cena se pohybuje mezi 800–3 000 korunami. Zájemci o opravdový zážitek případně sahají i po originálních kusech v železném kufříkovém obalu. Ty se dají sehnat na online bazarech nebo v antikách.
Zpátky do fit a mladého těla? Ano, ale s rozumem
Lampa může být naprosto skvělým domácím pomocníkem. V době, kdy se stále více lidí obrací k přírodním metodám, znovu nachází své místo mezi bylinkami a čaji. Kromě jejího světla nás může hřát i to, že nezatěžuje játra a žaludek jako polykání prášků. Ale nesmíme zapomenout, že si, jako každý léčebný prostředek zaslouží odpovídající respekt. Pokud si dnes pořídíte novou nebo vytáhnete ze sklepa starší kousek, mějte na paměti – bezpečnost především! A pokud si nejste jistí, zda ji vůbec použít a případně v jaké míře, raději se poraďte s odborníkem, tím nic nezkazíte a infralampa vám bude geniálním domácím pomocníkem.