Byla to nejděsivější ježibaba socialismu. Straší nás ve snech dodnes a vybavíme si ji i po 45 letech
Čarodějnice či ježibaba je mystická bytost ze slovanského folklóru. Má zpravidla ohavný vzhled a zlovolný charakter. Samozřejmě umí také kouzlit.
Některé čarodějnice chtějí pro sebe získat krásu, jiné krále či prince za manžela, další vládnout světu. Čarodějnice často žijí v chatrčích uprostřed lesů, některé mívají také vlastní, ale velmi zchátralé zámky někde ve skalách. Vaří všelijaké kouzelné lektvary, znají zaklínací formule, no, a hlavně škodí lidem. Však s nimi znáte nejednu pohádku. Čarodějnicí je i Ježibaba v pohádce O perníkové chaloupce, která navíc žere děti, Kosmická čarodějnice Jitky Molavcové z 80. let. Jedinečnou čarodějnicí byla Baba Jaga v Mrazíkovi, kterou hrál muž.
Někdy se čarodějnice promění na krasavici, aby zmátla hlavní postavy a mohla tak nad nimi snáz zvítězit. Snad jen jedna čarodějnice byla vlídná a laskavá, která sloužila dobré věci, a to královská čarodějnice Okulárová (Jiřina Bohdalová) v pohádce O nejchytřejší princezně (Jan Čenský a Mahulena Bočanová). Čarodějnice do svých příběhů zařadily i české televizní pohádky. I když je pravdou, že se v nich možná častěji setkáváme s čaroději než s čarodějnicemi.
Strach má velké oči
Pohádka víc komediální než strašidelná. V čarodějnické chýši baby Magi, kterou ona sama a její parťák loupežník a hrdlořez Bujón vydávají za hostinec v lese, se prakticky odehrává celá tato pohádka. A vůbec jí nejsou na škodu jen velmi jednoduché kulisy. Maggi byla zručnou kuchařkou a svá kouzla si pomocí začarovaných polévek zkoušela na pocestných. A ty pak pěkně s Bujónem společnými silami okrádali. Náš příběh začíná ztrátou Lesněnky, dcery tamního zámeckého pána. Čarodějnice ji svými kouzly omámila, lépe řečeno uvařila ji houbovou polévku zapomnění, a dívka nyní u baby slouží.
Zámecký pán nechal Lesněnku hledat, a ten kdo ji najde, dostane dům na náměstí a dívku za ženu. Přihlásí se postupně tři chasníci: silák Divobij (Jiří Štěpnička), mazaný Chytrolín (Ondřej Havelka), a odvážný drvoštěp Filip (Pavel Zedníček). Jen ještě pro úplnost zmiňme, že Lesněnku hrála tehdy ještě mladičká Jana Boušková a Bujóna, sice zlého, ale poněkud tupého, Rudolf Hrušínský. Už jen při samotném obsazení vám musí být jasné, že šlo o jednu z těch lepších pohádek. A víc než strach se při jejím sledování dostavoval smích.
Také jste se jí nebo Bujóna jako děti báli?
Už si pohádku vybavujete? Pak vám jistě z paměti vyskočila i představitelka baby Magi, a to Iva Janžurová. Byla to baba moderní, jezdila na kolečkových bruslích, a polévkové jídelníčky psala na psacím stroji, i když starší výroby. A vařila výborné polévky: houbovou, po jejíž konzumaci host ztratil paměť, račí, která strávníka přinutila chodit pozpátku a želví, která zase člověka naprosto zpomalila. A tak se snadno i ten největší silák, anebo chytrák dostal čarodějnici do spárů. A koho svými polévkami přemohla, toho proměnila v lesní strašidlo, aby do krčmy vábilo další pocestné.
Pamatujete si ještě, jak to celé dopadlo? Babici a loupežníka utancoval kouzelný flašinet dědečka Dobroděje, a tak musela Magi všechny zakleté osoby zase odčarovat, a ještě k tomu s Bujónem skončili v žaláři. A možná si i vybavíte oblíbené hlášky z této pohádky: „A já si dám zabijačkovou!“ nebo „Bujóne, ty kujóne!“ či „Polívka s F nebo V? F je hezčí…“

Iva Janžurová je jedinečná herečka, která za svou dlouhou divadelní a filmovou kariéru hrála opravdu kde co. A tak zahrát čarodějnici, nebylo nic nad její síly. Děti se jí možná trochu bály, ale dospělí si její výkon nadmíru užívali.
Na TVGuru jsme pro vás také připravili ochutnávku z civilního života Ivy Janžurové, a to o tom, jak bydlí.
Zdroje: ČSFD, ČeskáTelevize, Wikipedia