Je levnější se sprchovat nebo koupat? Tady je verdikt odborníků. Pravda vás dostane!
Když člověk přemýšlí o své koupelně, nejraději by v ní měl vanu, sprchový kout, toaletu i bidet. A dvě umývadla. Inu, kdo staví rodinný dům, může si tohle všechno naplánovat a své vysněné sanitární zařízení si nechat vybudovat.
Spousta lidí se však stavět nechystá, ale stěhuje se do už vybaveného příbytku, ať je to domek nebo byt. A pak se musí smířit s tím, co daná nemovitost skýtá. I když moderní výstavba už poskytuje určitý nadstandard. Ovšem ve starších rodinných domech a panelákových bytech nic takového ve zvyku nebylo. Na koupelnu obvykle vyšel ten nejmenší prostor, a tak byla vybavena tím, co se do ní vešlo. Ve velkých bytech obvykle nájemníci našli vanu, v těch menších sprchový kout.
Sprcha versus vana
Doba se však změnila, a lidé chtějí ve svém každodenním životě maximální pohodlí. A tím může být pro jednoho vana, pro druhého sprcha. Obojí však je důležitou součástí lidské hygieny, včetně určitého vlivu na zdraví. Sprchování je zřejmě zdravější než koupel ve vaně. Jemné sprchovací trysky nečistoty z těla, jako jsou odumřelé buňky pokožky, pot i mastnota, bakterie, rovnou odplavují, a zároveň provádějí mírnou masáž. A tím dojde k prokrvení celého těla, neboť masírování zlepšuje cirkulaci krve. Stejně tak se zlepšuje proudění lymfy a dochází k uvolnění svalstva.
Když začnete sprchování horkou vodou, kdy vzniká pára, mohou se vám uvolnit dutiny a ulevíte si při rýmě, a také se mohou vyplavit určité toxiny z těla. Sprchování může rovněž posílit váš imunitní systém. Technika otužování je všeobecně známá, a když se praktikuje pravidelně, přináší dobré výsledky. Člověka pak nějaká viróza jen tak neporazí. Důležité je, abyste se začali sprchovat teplou vodou a v průběhu mytí postupně přecházeli na studenou sprchu, která je nápomocná i při spalování tuků. Tento styl sprchování přispívá i k vyplavování endorfinů, což zmírňuje příznaky psychické zátěže.
Další výhodou sprchování je malá spotřeba vody a celý proces je vlastně velmi rychlý. Osprchovat, namydlit, znovu osprchovat teplou a následně studenou nebo vlažnou vodou, podle vlastní chuti. Ovšem ten, kdo si dá sprchu každé ráno, odpoledne po sportu a také večer, a chce si tělo dostatečně promasírovat, příliš na spotřebě vody neušetří, spíš naopak. Některé ze zdrojů uvádějí, že při desetiminutovém sprchování spotřebujete kolem 90 litrů vody, a při opakovaném použití sprchy si to dokážete spočítat sami. Hodně však záleží i na konkrétní sprchové hlavici.
A jak je to tedy s koupelí ve vaně?
Do vany si natočíte asi 120 litrů dost teplé vody. A jak tam ležíte dlouho a voda chladne, má kdekdo potřebu vodu upustit a přitočit ještě horkou, neboť obvykle se člověku z lázně nechce. A málokdy se nakonec osvěžíte chladnější vodou.
Na druhé straně je koupel skvělá pro uvolnění svalů, stimulaci nervového systému a jemný peeling pokožky, a proto se lázeň ve vaně využívá nejen k očistě, ale rovněž terapeutickými způsoby. Dnes si každý může zakoupit speciální přístroj a užívat si ve vaně stejnou perličkovou koupel jako v lázních. Dále to může být třeba aromaterapie pro zklidnění mysli, anebo k uvolnění unavených svalů. Stačí přidat vhodné bylinky nebo pár kapek esenciálního oleje. Zde by bylo možná vhodné zmínit levanduli, eukalyptus, šalvěj. Také se můžete pokusit vyrobit si pro relaxační koupel vlastní domácí sůl; návod jsme pro vás na TVGuru rovněž sepsali.
Koupel je bezesporu správná i v případě, že je člověk nachlazený a zaleze si po ní rovnou do peřin s teplým čajem, aby se vypotil. Jinak každodenní dvacetiminutovou a delší koupel za zdravou příliš považovat nelze. Už jenom proto, že ležíte v nečistotách, které se z vašeho těla uvolnily – bakterie, šupinky odumřelé kůže, rozkládající se pot, a další. Jinými slovy, koupete se ve vlastní špíně.
Sedací lázeň
Ze zdravotních důvodů jsou vhodné sedací koupele. Pomáhají léčit pokožku s různými ekzémy a vyrážkami, zklidňují záněty na kůži, plísně na nohou, prospívají při lupénce, hojí spálení od sluníčka, zlepšují při hojení po porodu, uleví při hemoroidech a také od podráždění a svědění kůže. Při těchto specifických problémech je vhodné se do vany posadit a napustit tolik vody, aby vám sahala po boky. Pak už jen stačí přidat ty ingredience, které s daným problémem pomáhají. Na některé potíže fungují různé oleje, bylinky či med, na jiné třeba ovesné vločky nebo epsomská sůl.
A co vana s možností sprchování?
I takové zařízení si můžete dopřát. Jednak se takový set prodává a za druhé si ke stávající vaně můžete nechat kvalitní sprchu instalovat. Jen dejte pozor, ať si při tom nevyplavíte koupelnu.

Závěrem lze tedy říci, že sprcha i vana jsou důležité, neboť každá z nich slouží k jinému způsobu očisty a relaxaci, z nichž všechny jsou pro člověka v různých situacích potřebné. Kdo chce podpořit vlastní relax, zmírnit únavu, léčit chronickou bolest, podpořit uvolnění, často volí koupel ve vaně. Sprcha je lepší volbou při účinné, a přitom rychlé každodenní očistě, s přínosem svěžesti a lepší otužilosti. Ať jste zvolili sprchu či vanu, rozhodně je nezapomeňte po sobě pečlivě umýt. Na jejich povrchu totiž po vás zůstává bakteriální biofilm, což je soubor nežádoucích mikroorganismů, které se k sobě slepili a vytvořili téměř neviditelný, ale často infekční povlak.