Tohle jméno mělo za totáče nálepku „chodící ostuda“. Dnes ho nosí ještě 39 tisíc Čechů. Jste mezi nimi?
Toto krásné jméno bylo spojováno s neoblíbenou první dámou přezdívanou Chodící ostuda. Kamkoli přišla, tam udělala ostudu. Jméno nosily také děti tehdejších papalášů.
Marta je prastaré jméno aramejského původu. Znamená „paní domu“, „hospodyně“. Jeho nejslavnější nositelkou byla biblická Marta, známá svojí pohostinností, pracovitostí, pečlivostí i zbožností. V současné době žije v naší republice 39 tisíc nositelek tohoto jedinečného jména.
Vzestup „Chodící ostudy“
Marta Gottwaldová se narodila jako Marie Holubová chudé vdově Rozálii. O jejím dětství a mládí nevíme téměř nic kromě toho, že byla nechtěným, nemanželským dítětem. Se svým manželem, Klementem Gottwaldem se seznámila na tancovačce v Příboru. Z jejich setkání vzešla dcera Marta. Několik let vychovávala svoji dceru sama, ke svatbě došlo až za několik let. Krátce po svatbě si změnila své křestní jméno na jméno Marta.
Klement Gottwald se více než o rodinu zajímal o politiku. Jeho úsilí bylo nakonec odměněno 14. června 1948 jeho zvolením za prezidenta Československé socialistické republiky. Marta Gottwaldová se tak stala první dámou.
Nikdy nebyla členkou KSČ
Marta Gottwaldová byla velice jednoduchá žena, která nebyla schopná pochopit svět svého manžela. Její inteligence jí to neumožňovala. Občas bylo Klementovi Gottwaldovi vyčítáno, že jeho manželka není členka komunistické strany. Když ji však lépe poznali, souhlasili s tím, co říkal: „Takhle je to snad i lepší.“

Chodící ostuda
Marta Gottwaldová nebyla schopná se přizpůsobit nové roli. Její rozměrná postava a hrubý, silný hlas byly nepřehlédnutelné. Byla velice hlučná, zásady etikety jí vůbec nic neříkaly. Neměla problém vyprávět na veřejnosti vulgární vtipy. Nikdo nedokázal nadělat tolik ostudy jako ona.
Byla jako slon v porcelánu, s nulovou soudností, nulovým vkusem, zato s neukojitelnou touhou vyrovnat se své elegantní předchůdkyni Haně Benešové. Nosila proto stejné střihy šatů. Kožešiny nosila i v letních vedrech. Nechávala si říkat milostivá paní. Místo elegance a šarmu vzbuzovala smích. Zasloužila si tak přezdívku Chodící ostuda. Celý národ si z ní dělal legraci. Mezi lidmi o ní kolovaly různé vtipy, které se vyprávěly ještě několik let po její smrti.
Jméno tehdejších mocných
Dcera Chodící ostudy Marta je známá jako manželka tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky. Jméno Marta nosila také významná spolupracovnice STB Marta Kadlečíková, příbuzná slavného umělce Alfonse Muchy. Ve svazcích STB byla vedena pod krycím jménem Simona.
Obě Marty Gottwaldové i krásná spolupracovnice STB nebyly jedinými významnými nositelkami tohoto jména. Jméno Marta, podobně jako jména Božena a Marie, bylo velice oblíbené u komunistických pohlavárů.

Magický hlas rebelky
V současné době je jméno Marta spojováno především se slavnou zpěvačkou, signatářkou i mluvčí Charty77 Martou Kubišovou. Tato statečná zpěvačka se stala symbolem odporu proti komunistickému režimu. Stala se také symbolem vzdoru, odvahy, vytrvalosti i nezlomnosti. Nedokázalo ji zlomit ani zničení kariéry, ani vězení ani výslechy ani šikana ze strany Státní bezpečnosti.
Během Sametové revoluce zažila comeback, který by jí mohla závidět leckterá hollywoodská hvězda. Tehdy, stejně jako v roce 1968, zpívala na pražském Václavském náměstí svůj protestsong Modlitba pro Martu.
Magický hlas rebelky je český dokumentární film režisérky a scénáristky Olgy Sommerové, natočený v roce 2014, který podrobně mapuje její první a druhou pěveckou kariéru i její odpor proti tehdejšímu režimu. Rovněž dává nahlédnout divákům do historie Československa v druhé polovině 20. století.
Zdroj: medium.cz, zoom.iprima.cz, dvojka.rozhlas.cz