Kalkulátor a Kvízová dáma si balí kufry: Opustili studio a šli na místo, které se vymyká televizní logice
Oblíbení lovci ze soutěže Na lovu překvapili diváky. Místo napínavého souboje v televizi zvolili horské výšlapy. Kvízová dáma a Kalkulátor opustili pohodlí studia a vydali se pokořit tatranské vrcholy. Jaký je jejich vztah k přírodě, co prozradili ze zákulisí soutěže a jak si poradili mimo svou komfortní zónu?
Lovci si vyrazili odpočinout od televizních kamer.
Lovci mimo studio
Zatímco diváci byli zvyklí vídat je v televizním studiu soutěže Na lovu, kde svými vědomostmi drtí soutěžící, tentokrát se prostředí změnilo. Lovci „Kalkulátor“ (Jakub Kvášovský) a „Kvízová dáma“ (Dagmar Jandová) si sbalili batohy a vyrazili do slovenských Tater. Nešlo přitom o žádnou televizní show, jen čistě osobní výlet dvou přátel spojených nejen vášní pro vědomosti, ale i pro přírodu.
V bonusovém videu na portálu TV Nova se fanoušci mohou podívat na záběry z jejich horského dobrodružství. Dvojice se rozhodla zdolat nejen fyzickou výzvu, ale i vystoupit ze svého mediálního obrazu, z lovců se tak rázem stali obyčejní turisté v teniskách a sportovním oblečení.
„Člověk občas potřebuje vyčistit hlavu jinak než čtením encyklopedií. A Tatry jsou na to ideální,“ řekl s úsměvem Jakub Kvášovský alias Kalkulátor v rozhovoru pro TV Nova.

Lovci, jak je (možná) neznáte
V soutěži Na lovu, která se vysílá od roku 2021, působí Jakub Kvášovský jako klidný, racionální typ s přesností v odpovědích. Dagmar Jandová naopak kromě vědomostí vyniká i charismatem a pečlivě budovanou image nekompromisní a elegantní hráčky. Soutěž je licencovanou českou verzí britského pořadu The Chase, kde lovci také brání soutěžícím vyhrát peníze.
Málokdo ale ví, že mimo obrazovku jsou oba zcela jiní. „Kvízová dáma“ se profesně věnuje počasí v Českém hydrometeorologickém ústavu, také pedagogice, vystudovala biologii, miluje horolezectví a je nadšenou fanynkou skandinávských detektivek. Jakub je učitel zeměpisu a matematiky, ale volný čas tráví hraním deskových her a orientačním během.
V Tatrách se ocitli ve svém živlu a spojili fyzickou výzvu s mentálním odpočinkem. A podle jejich slov to rozhodně nebyl poslední takový výlet.
Od stolku do přírody
V rozhovoru pro TV Nova, se lovci svěřili i s tím, jak vnímají svůj televizní obraz. „Hodně lidí si myslí, že jsme nějací roboti, co jen čtou učebnice. Ale to je jen část pravdy,“ říká Kvášovský. „Každý z nás má život mimo studio. Tenhle výlet je pro mě způsob, jak se trochu lidsky odhalit,“ doplňuje.
Jandová se pak zasmála, že ji mnozí oslovují i mimo obrazovku jako „paní Dámo“ nebo „Kvízová“, což jí nevadí, ale občas to může být komické. „Ve vlaku mi paní řekla: ‚Já vás znám! Vy jste ta chytrá z televize.‘ A já jen kývla, protože vysvětlovat, že jsem zároveň meteoroložka a lezu po horách, by asi bylo na dlouho,“ dodává s úsměvem.
Podle odbornice na mediální psychologii Barbory Večerkové je tato lidská rovina u veřejně známých tváří klíčová:
„Diváci mají tendenci si známé osobnosti škatulkovat podle jedné role. Pokud pak daná osobnost ukáže jinou stránku, např. výlet do hor místo sezení ve studiu, působí to osvěžujícím dojmem a zvyšuje se i míra sympatií,“ uvádí Večerková v článku o vnímání celebrit v médiích.
Soutěž Na lovu: Fenomén, který si získal Česko
Soutěž Na lovu zaznamenala velký úspěch hned od svého uvedení na TV Nova. Původní britský formát The Chase patří k nejdéle vysílaným soutěžím na britských obrazovkách, a česká verze si udržuje vysokou sledovanost i díky osobnostem lovců, kteří nejsou jen chodící encyklopedie, ale také obyčejní lidé.
Kromě Kalkulátora a Kvízové dámy diváci znají i Belladonnu, Dr. Vševěda nebo Lišáka. Každý z nich má svůj specifický styl, oblečení i taktiku hry. Soutěžící tak nikdy přesně neví, koho proti sobě dostanou, což přidává na napětí.
Lovci se mezi sebou znají dobře i mimo kameru. Jak ukázal jejich tatranský výlet, vztahy mezi nimi nejsou jen profesní. „Je fajn, že si rozumíme i mimo natáčení. Jinak bych s Jakubem do Tater nešla,“ uvedla s nadsázkou Dagmar.

Co jste o lovcích nevěděli
- Dagmar Jandová působila dříve jako učitelka biologie na střední škole a má zkušenosti i s výzkumem v oblasti ekologie.
- Jakub Kvášovský se účastnil několika národních kol soutěže Křížovkářský šampionát a jednou vyhrál titul mistra republiky v řešení sudoku.
- Oba lovci se pravidelně účastní mezinárodních kvízových turnajů, např. World Quizzing Championships, které se pořádají každoročně po celém světě.
- Při natáčení Na lovu mají lovci často jen pár minut na přípravu, přesto odpovídají s přesností, která fascinuje nejen soutěžící.
Když vědomosti nestačí
Lovci nejsou jen hlavami plnými informací, stále více z nich si uvědomuje, že psychickou kondici podporuje i ta fyzická. Výlet do Tater je toho důkazem. A právě spojení „chytré hlavy“ a „silného těla“ může být novým trendem nejen mezi lovci, ale i mezi diváky, kteří je sledují jako své vzory.
Možná se tedy v budoucnu dočkáme i speciálního dílu Na lovu: Venkovní edice, kde půjde nejen o vědomosti, ale i o fyzičku. A to by mohla být výzva pro všechny.