Potvrzeno: Každý 3. člověk má v mozku nebezpečného parazita. Poznáte ho právě podle jedné zvláštní věci
V hlavě třetiny lidstva žije parazit, který může poškodit mozek. Většina nakažených o něm přitom nemá ani tušení. Pokud jdete k lékaři, dnešní testy vám potvrdí jen to, že jste se s parazitem někdy setkali. Neřeknou vám ale, jestli je stále aktivní a co tropí.
Parazit se dokáže dostat i přes speciální ochranu mozku, která jinak drží bakterie a viry venku. Usadí se v nervech a může tam klidně zůstat dvacet i třicet let.
Dříve se věřilo, že parazit napadá jen kočky. Zdroj: ShutterstockKalifornští vědci ale odhalili, co se děje uvnitř. Parazit je schopný narušit produkci některých neurotransmiterů, které ovlivňují komunikaci mezi neurony. A dokonce jejich počet drasticky snižuje.
Jak parazit poškozuje mozek
Mozek má své „údržbáře“, tedy speciální pomocné buňky. Tyto hvězdicovité buňky uklidí po nervových buňkách a odstraní nebezpečný odpad, který při jejich práci vzniká. Když dostanou falešné zprávy od nakažených nervových buněk, přestanou správně fungovat. Následně může docházet ke křečím, poškození nervů nebo změnám v propojení mozku.
Mozkový parazit má jméno Toxoplasma gondii, česky kokcidie kočičí. Nakazí skoro každé zvíře i člověka, ale rozmnožit se dokáže jedině v kočce. Nakažená kočka s výkaly vylučuje miliony vajíček, která přežijí v prostředí měsíce i roky.
Odkud se bere nákaza
Nejčastěji za nákazou stojí nedostatečně propečené maso. Parazit se schovává ve svalovině prasat, ovcí, koz i divočáků, milovníci krvavých steaků tak riskují nejvíce. Nebezpeční může být i zahradničení. Půda kontaminovaná kočičími výkaly obsahuje odolná vajíčka, pak si jen stačí sáhnout znečištěnýma rukama do úst.
Nemytá zelenina a ovoce z takové půdy představují další riziko. Důkladné mytí před jezením je tak více než nutnost. Nejrizikovější jsou mladé kočky, které se potulují venku a loví myši. Starší domácí kočky žijící v bytě jsou relativně bezpečné.
Selhání současných testů
Lékařské testy dnes dokáží zjistit, zda jste si proti parazitovi vytvořili protilátky. Zda jde o čerstvou nebo starší nákazu, ale obvykle nepoznají. Kalifornští vědci však přišli s revoluční myšlenkou. Místo hledání protilátek chtějí analyzovat falešné zprávy, které nakažené neurony rozesílají.
Kdo je v nebezpečí?
V první linii stojí těhotné ženy. Pokud se nakazí během těhotenství poprvé, mohou parazita přenést na dítě. Následky bývají kruté, hrozí potraty nebo těžké vady včetně slepoty. Lidé s oslabenou imunitou čelí jinému problému. Může se jim „probudit“ léta spící infekce a způsobit život ohrožující komplikace. Pacienti s HIV, po transplantacích nebo během chemoterapií musí být extra opatrní.
Bizarní teorie tvrdí, že toxoplasma manipuluje s chováním hostitelů. Některé studie ukázaly, že nakažení lidé reagují pomaleji a častěji chybují. Jenže novější výzkumy tyto teorie spíš vyvrací.

Jak se bránit
Maso vždy důkladně uvařte, zapomeňte na krvavé steaky pochybného původu. Zeleninu a ovoce pečlivě umyjte. V hlíně mohou být infekční vajíčka aktivní dlouhé měsíce. Při zahradničení používejte rukavice a umyjte si ruce. A s kočičími toaletami zacházejte opatrně, po kontaktu s nimi si vždy umyjte ruce. Pokud máte podezření, že jste se parazitem nakazili, vyhledejte lékaře.
Kalifornští vědci studují vlastní obranu mozku proti vetřelci. Kdyby se ji podařilo posílit, mohly by se najít účinné způsoby léčby. Nadějnou cestou je vývoj vakcíny. Fakt, že třetina lidstva v sobě nosí parazita, který se může usadit i v mozku, působí děsivě. Realita je ale mírnější, většina nakažených žije úplně normálně bez problémů. Obvykle se nijak neprojevuje a když už, tak si člověk všimne zvláštní věci a pocitu, jak když má chřipku. Bolí ho hlava, je utahaný a má teplotu.
Zdroje: zoom.iprima.cz, nzip.cz, cs.wikipedia.org