Češi, nevyhazujte to: Komunistický „dárek z lásky zdarma“ dnes prodáte za 1 milion korun
Ve skříni máte starý příbor po babičce? Na půdě vázu, kterou vaši rodiče dostali ke svatbě od podniku? Neprodávejte je za babku na blešáku. Některé „obyčejné“ svatební dary z dob socialismu se dnes na aukcích draží za částky, za které byste si mohli koupit exotickou dovolenou.
Svatby v Československu byly významnou událostí, na které se podíleli nejen příbuzní, ale často i kolegové a sousedé. Na rozdíl od dnešních peněžních darů se tehdy dávaly hlavně praktické věci do domácnosti. Důvodem nebylo jen to, že chtěli hosté přispět do výbavy prvního společného bydlení, ale také omezená dostupnost kvalitního zboží.

Mezi typické svatební dary patřily příbory nebo porcelánové soupravy. Oblíbené byly i sady skleniček, ubrusy, ložní prádlo nebo třeba tchán s tchyní často darovali vysavač či dokonce pračku. Zvláštní kategorií byly dary od zaměstnavatelů. Velké podniky totiž často obdarovávaly své zaměstnance, když vstupovali do manželství.
„Když jsem se vdávala v roce 1982, dostala jsem od našeho závodu krásnou křišťálovou mísu. Všichni mi ji záviděli, protože v obchodech se taková nedala sehnat,“ vzpomíná paní Alena z Prahy. „Dnes už se mi nelíbí, ale podle dcery by o ni mohli mít zájem sběratelé.“
Jak se měnila hodnota svatebních darů
I když v regálech často chybělo základní zboží, v některých státních podnicích paradoxně nechyběly luxusní předměty určené hlavně na export. Právě tyto kousky, třeba karlovarský porcelán nebo prvotřídní české sklo, se často dostávaly do rukou zaměstnanců jako svatební dary. Podniky díky tomu mohly ukázat štědrost a to, že si svých zaměstnanců opravdu váží.
„V devadesátých letech jsme začali všechno staré vyhazovat a nakupovat nové. Moje tchyně chtěla vyhodit i starou křišťálovou vázu, kterou dostala od svého podniku k svatbě,“ vypráví pan Jiří z Ostravy. „Naštěstí jsem byl tehdy na návštěvě a vázu si vzal. Dnes vidím podobné kusy v galeriích za desítky tisíc korun.“
Poklady, které dnes mají závratnou hodnotu
Nezáviděli jste někdy rodičům jejich svatební dary? Možná byste měli. Možná vás to překvapí, ale ty nejhodnotnější svatební dary byly skleněné vázy z českých skláren. Když se zaměstnanec státního podniku ženil nebo vdával, často dostal jako dar křišťálovou vázu od Moseru, Rückla nebo Egermanna. Což byl dárek, který dnes může mít ohromnou hodnotu.
Letmý pohled na aukční portály vám vyrazí dech. Váza od Moseru z roku 1900 se prodává za 120 tisíc korun. A některé limitované kusy se už vydražily za více než jeden milion korun.
Máte doma poklad i vy?
Našli jste při úklidu starou vázu po prarodičích? Nedávejte ji hned na bazar za pár stovek. Pokud je to křišťál Moser, který býval obzvlášť oblíbeným svatebním darem, můžete mít v ruce sběrateli vyhledávané kousek. Nejvíce na odbyt jdou kusy vyrobené před první světovou válkou nebo ty z 50. a 60. let 20. století, kdy české sklářství zažívalo svůj další zlatý věk.

Pokud jste objevili vázu, která by mohla být cenná, s prodejem se neunáhlete. Hodnota kvalitního českého skla stále roste, takže pokud akutně nepotřebujete peníze, může být lepší si vázu ponechat jako investici. Pokud se přeci jen rozhodnete pro prodej, vyhledejte specializovanou aukční síň nebo galerii, která se zaměřuje na sklo. Tam vám pomohou s oceněním a zajistí, aby váš kousek našel nový domov za adekvátní cenu.
Kromě známých značek jako Moser, Rückl nebo Egermann se do popředí zájmu dostávají i práce současných sklářských umělců, jako je René Roubíček, Rony Plesl, Martin Janecký nebo Dominika Petrtýlová.
Zdroje: cs.wikipedia.org, kudyznudy.cz, seznamzpravy.cz