Kožní lékaři rozhodli, jak často by se měli lidé starší 50 let sprchovat. Je to překvapivé zjištění
Jestli se sprchujete každý den, pak si možná působíte více škody než užitku. Pro lidi nad padesát platí pravidla, která by se měla dodržovat.
Sprchování a koupání se obecně, je jedno velké téma. Zatím co někteří lidé tvrdí, že bychom se měli sprchovat každý den, jiní si vystačí s koupelí jednou týdně. Co když ale nic z toho není správně? A jak často bychom se měli sprchovat? Přinášíme odpovědi odborníků na tyto zapeklité otázky.
Ve vyšším věku se mnohé změní
Napadlo by vás, že frekvence sprchování se může lišit v různém věku člověka? Opravdu je to tak. Všechno to závisí na vlastnostech kůže. Čím jsme starší, tím více naše kůže ztrácí svou přirozenou vlhkost a je tenčí a citlivější. A právě to je jedním z důvodů, proč bychom své návyky měli v pozdějším věku upravit. Pokud se sprchujete každý den, pravděpodobně si škodíte.

Pravda je překvapivá
Na to, jak často bychom se měli sprchovat, má každý svůj názor. Podle odborníků je však jen jedna správná odpověď. Pokud se budete sprchovat příliš málo, nejspíš vám to nebude příjemné. Jestliže se však budete mýt příliš často, může to mít nemilé následky.
Někteří dermatologové a kožní lékaři totiž uvádějí, že příliš časté sprchování může vést ke kožním problémům, mezi které můžeme zařadit například suchá kůže či ekzém. Vysušená kůže může vést až k narušení kožní bariéry, která nás chrání před infekcemi. Pokud bude narušená, může se zvýšit náchylnost k nákaze.
V případě, že máte citlivou pokožku nebo kožní problémy, měli byste být obzvlášť opatrní. Přílišné sprchování může vaše potíže ještě zhoršit. Například takové akné sice potřebuje pravidelné čištění, ale pokud bude až příliš časté, může to pokožku vysušit a ta se paradoxně bude více mastit. Většina z nás si nedokáže představit jít do postele bez sprchy a někteří se dokonce sprchují dvakrát denně. To je podle odborníků špatně. Ale co je tedy vlastně ideální nebo dobré?
Opravdu méně znamená více?
Jak se říká, méně někdy znamená více. Když se toto řekne u sprchování, možná si představíte mačkající se lidi v hromadné dopravě, kteří nevoní příliš vábně. Ale tak tomu úplně není. Podle odborníků je ideální frekvence sprchování dvakrát až třikrát týdně. Sprcha by přitom měla být jemná, ne příliš horká a neměli bychom používat agresivní sprchové gely a mýdla. Horká voda může způsobit vysušení pokožky a když ji zkombinujete s agresivními sprchovými gely, je to přímá cesta ke kožním problémům a infekcím.
Změna bude nutná
Vzhledem k věku pokožka přirozeně ztrácí svou vlhkost a je citlivější. Z tohoto důvodu je více než vhodné svou mycí rutinu upravit. Ideální sprcha po padesátce by měla trvat zhruba 5 až deset minut. Není nutné dlouho stát pod tekoucí vodou, nedej bože takovou o vysoké teplotě.
Mýdlo by se mělo používat pouze na takové partie, které jsou náchylné k zápachu nebo jsou znečištěné. Dávat si sprchový gel na celé tělo může způsobit zbytečné vysoušení některých partií. Vzhledem k citlivosti pokožky je vhodné vybírat takové sprchové gely, které jsou vhodné pro citlivou pokožku, tedy jemné a nejlépe bez parfemace. Po koupeli by měla přijít řada na hydratační krém, který pokožku zvláční a dodá jí potřebnou péči.

A není to málo?
Pokud patříte mezi lidi, kteří se nadměrně potí nebo máte zvýšenou fyzickou aktivitu, je možné se sprchovat častěji. Mělo by to však být s mírou a tak, abyste pokožku zbytečně nezatěžovali. Ve dny, kdy jste doma a nepotíte se, nemusíte nutně do sprchy. Stačí se otřít žínkou na místech, kde je to potřeba. Zachováte si tak čistotu a nebudete namáhat pokožku. Umytí obličeje, rukou a nohou mohou taktéž pomoci k lepšímu pocitu čistoty, zvláště po fyzické aktivitě.
Berte to zodpovědně
Jestliže se koupete častěji, než je doporučeno, možná byste měli přemýšlet nad drobnou úpravou. Časté koupání má totiž vliv i na další oblasti, než je jen část těla, kterou ve sprše umýváme, například můžete mít suché či lámavé vlasy. Jak uvádí portál repekum.cz, „uvedené problémy nemusí vzniknout pouze častým sprchováním, ale je to jedna z možných příčin.” Pokud u sebe nějaký kožní problém pozorujete, zkuste se zamyslet nad tím, zda za to nemůže časté sprchování.