Měl to být krásný československý film. Nějak se to ale zvrtlo a zemřel při něm náš srdcový herec
Když se dnes podíváme na dětský film Krakonoš a lyžníci, asi nikoho z nás nenapadne, že při jeho natáčení došlo k tragédii. Při ní zemřel jeden ze známých českých herců. Jeho srdce nevydrželo náročné horské prostředí.
Krakonoš a lyžníci je československou rodinnou komedií, kterou diváci mohli poprvé spatřit 1. ledna roku 1981. Režisérka Věra Plívová-Šimková se na základě scénáře Jany Knitlové snaží lidem přiblížit život v Krkonoších. Děj se odehrává na konci 19. století v době, kdy se začaly používat takzvané ski. Ty dnes známe pod českým názvem lyže.
Tajemný děj i vzpomínky na 19. století
Hlavními postavami dětského filmu jsou Janek a Matěj Pelčovi. Ti si užívají neobyčejný horský život plný dobrodružství. Velkým pozdvižením se stane setkání s domnělým Krakonošem. Ten je ale ve skutečnosti pašerákem, který z Pruského Slezska převáží mnoho zakázaných věcí. Protože chlapci touží po lyžích, s tímto pašerákem je vymění za maminčinu krajku. Film je plný zajímavých a dobových scén. Při nich si můžeme užít nejen krásy krkonošské přírody, ale také mnoho tehdy tradičních zvyků a tradic. To, zda bude pašerák dopaden, vám neprozradíme. Raději se na film podívejte sami. Jistě si při něm užijete spoustu zábavy.

Krásné lokace vystřídala pachuť smrti
Film se natáčel převážně v místech okolo Jilemnice. Jako filmová sklárna posloužila Riedlova sklářská huť, která fungovala v letech 1866–1911. Natáčelo se i ve Sklenařicích. V záběrech se objevují i místa jako osada Jizerka či Paseky nad Jizerou.
Při sledování filmu na diváka dýchá příjemná atmosféra. Mnohé tak mrazí při zjištění, že při samotném natáčení došlo k úmrtí jednoho z herců. Nešlo však o pracovní úraz, ale o tragickou událost způsobenou zdravotním stavem herce. I přesto, že měl herec nemocné srdce, rozhodl se vydat již potřetí na výšlap do tamějšího kopce. Nezastavilo jej ani několik již prodělaných infarktů. Jeho srdce ale již tento fyzický nápor nevydrželo. Herec tak teprve ve svých 59 letech zemřel přímo na place. Hrou osudu se mu ale dostalo smrti, kterou by si pro sebe přál nejeden herec. Zemřel totiž během činnosti, kterou nadevše miloval.
Herec byl profesionálem každým coulem
Jméno herce Václava Lohniského mnohým lidem nic neřekne. Významně ho proslavila například role ve filmu Marečku, podejte mi pero!, kde si zahrál šprta a šplhouna Hujera. Typickou je také jeho role v pohádce Dařbuján a Pandrhola. V ní se objevil coby krutý a nemilosrdný Smrťák. Kromě filmového a divadelního herectví se aktivně věnoval také režii. Zakládal si na profesionální práci, ve které nechtěl být nikým nahrazen. Osudným se mu tak stala tvrdohlavost, při které během scény sjezdu odmítl dubléra. Za jeho obětavou práci a desítky filmových i televizních rolí mu byl v roce 1969 udělen titul zasloužilého umělce.

Během natáčení oblíbeného rodinného filmu sice došlo k obrovské tragédii, na filmu samotném ale rozhodně není nic poznat. Sám herec by měl jistě radost, že se film i přes jeho úmrtí nakonec dokončil. To, že se jedná o populární snímek dokazují jeho časté reprízy v televizi.
Zdroje: Csfd, iDnes, Filmovyprehled