V tomhle křesle jsme se dřív povalovali u babičky. Pamatujete? Dnes ho prodáte za 150 tisíc, ani nemrknete
Existuje takové pořekadlo, které tvrdí, že historie se opakuje. Toto sdělení s sebou nese dramatické konotace, které člověku implikují spíše válečné konflikty a temné epizody dějin. Princip tohoto opakování se však projevuje i v menších a citlivějších věcech, než je například politické uspořádání země. Může se hravě projevovat například tím, že se do povědomí lidí opět dostávají kusy retro nábytku, které jsme ještě nedávno považovali za staré harampádí.
Móda je cyklická a platí to nejen ve světě oděvů, ale i ve světě nábytku a doplňků do domácnosti. Řada z nás si ze svého dětství jistě pamatuje křesla, ve kterých jsme se mohli rozvalit u svých babiček. Objímáni tímto starým kusem nábytku jsme zapomněli na veškeré starosti. Postupem času se z tohoto nábytku stalo něco nechtěného a staromódního a upadl v zapomnění. Dnes se však opět dostává do povědomí a někteří lidé za něj utrácí velké peníze.
Retro nábytek do moderní domácnosti?
Ačkoliv řada lidí je téměř posedlých moderní domácností, kde každý spotřebič má svoji vlastní schopnost rozhodování a ledničky na vás dokážou mluvit, starý nábytek se vrací do módy. Možná právě na základě kontrastu, který tyto kusy vytváří vůči moderním interiérovým prvkům. Stačí se přitom podívat kolem sebe a retro kusy uvidíte všude kolem.
Po vzoru boomu starých šicích strojů se tak do módy opět dostávají staré konferenční stolky, vitríny, židle, skříně a křesla. Ať už se jedná o kusy od konkrétních designérů, nebo jednoduše nábytek z určitého období, poslední dobou je ho v našem okolí stále více a více.
Úspěch retro nábytku má možná svoji podstatu ve vzpomínkách na staré dobré časy. Jiným důvodem může být návrat ke staré a ověřené kvalitě, která nás doprovázela desítky let. V interiérech se tak stále častěji setkáváme s nábytkem ze 60. či 70. let, ale i s mnohem starším. Úspěšná jsou i taková křesla z let 30.

Kusy od popelnic, které mají duši
V současné době existuje řada nadšenců, která si dává velkou práci s tím, aby starému a nechtěnému nábytku vdechla nový život. Nejen v České republice tak působí řada restaurátorů, kteří klidně uloví nějaký starý a oprýskaný kus od popelnice, aby se mu mohli věnovat. Tím dávají vzniknout skutečně unikátním kusům, o které je mezi lidmi velký zájem.
Česká restaurátorka Tereza Jakubíčková se ve svém úsilí zaměřuje převážně na nábytek ze 30. let. Obdivuje totiž dle svých slov jeho čistý a funkční design. Zároveň však tvrdí, že o retro je v současné době takový zájem, že za pár desítek let tyto kusy jednoduše dojdou a už nebudou k dostání.
Restaurátorka se věnuje „upcyklaci“, což je proces, který ze starých kusů vytváří nové a hodnotné předměty. Narozdíl od recyklace (či „downcyklace“), která mnohdy snižuje hodnotu recyklovaného předmětu, „upcyklace“ hodnotu naopak zvyšuje. Zároveň se jedná o moderní trend, který se snaží omezit spotřebu matriálů a šetřit tak životní prostředí.

Tenhle kus po babičce prodáte za velké peníze
Kromě Terezy Jakubíčkové se však tomuto trendu věnuje celá řada lidí a to nejen v České republice, ale i v zahraničí. Internetové aukční místnosti a všemožné bazary jsou tak doslova plné inzerátů, které nabízejí tyto kusy nábytku. Mnohdy však za částky, které vás dokážou překvapit.
Pokud byste si chtěli nějaké takové křeslo pořídit, budete se muset plácnout přes kapsu. Takové francouzské klubové křeslo inspirované designem z konce dvacátých let se totiž na internetovém bazaru prodává ve variantě troj-pohovky až za částku dosahující 150 000 korun.

Pokud však ve své domácnosti máte nějaký takový starý kus sami, neváhejte a kontaktujte restaurátora. Dokáže totiž vašemu kusu nábytku vdechnout takříkajíc druhý dech. Váš obývák se tak rázem rozjasní a ještě při tom zažijete trochu nostalgie. A nebo se ho pak sami rozhodnete prodat nějakému nadšenci, který vám s chutí zaplatí dovolenou.