Kvíz: 10 českých hradů, 10 krajů. Češi opět mají trapas a průměr je zoufalých 3/10. Pokoříte ho?
Česká republika je doslova posetá hrady, zámky a zříceninami, které patří k našemu historickému dědictví. Tyto kamenné stavby nejsou jen tichými svědky dávných časů, ale i živoucími památkami: fascinují nás svou architekturou, atmosférou i svými příběhy.
České a moravské hrady představují pestrou paletu stavebních stylů, a to od majestátních gotických pevností přes romantické zříceniny až po renesanční sídla. A dokáží vyprávět o svých osudech.
Od obranných pevností k symbolům moci
Hrady u nás začaly vznikat ve 12. století. Byly to obranné pevnosti, které chránily obchodní stezky, významná sídla, hranice i obyvatelstvo. Postupem času se z těchto vojenských objektů staly rezidence šlechty a symboly moci. Některé hrady byly později přeměněny i na zámky.

Každý hrad má svůj příběh – o králích, rytířích, bitvách, láskách i zradách. A tyto pověsti a legendy dodávají hradům až mystický rozměr; od pokladů ukrytých v jejich zdech či podzemí až po přízraky, bloudící hradními chodbami. Mnoho hradů je ale také spojeno s významnými osobnostmi českých dějin.
V dnešní době slouží hrady především jako turistické cíle. Jsou v nich historické expozice, díky nimž se lidé mohou poučit o dobách dávno minulých, konají se na nich ale i kulturní akce jako třeba koncerty, anebo šermířská vystoupení.
Kamenní strážci času
Některé české a moravské hrady jsou naprosto unikátní: Karlštejn je gotická perla, vystavěná Karlem IV. pro uchování korunovačních klenotů. Pernštejn je nedobytný moravský hrad s jedinečnou architekturou. Zvíkov, Křivoklát, Bouzov, Loket, Bezděz – každý z nich má své kouzlo, svou historii a každý z vás v nich může objevit něco magického.
Hrady jsou zdrojem poznání
Hrady nabízejí pohled do dějin národa českého, ale také nás seznamují s tehdejšími technologiemi a uměním. Stejně tak jako pro historiky jsou cennými zdroji i pro archeology či architekty. Mnoho našich hradů se stalo chráněnými kulturními památkami.