Kvíz: Pamatujete si vyjmenovaná slova? Polovina Čechů je vedle jak ta jedle! Republikový průměr je směšných 3/10
Vyjmenovaná slova jsou noční můrou nejen školáků, ale i dospělých Čechů. Věděli jste, že jich existuje přes osmdesát? A že některá z nich dokážou zmást i ty na pravopis nadanější z nás? Děti ve třetí třídě si je vtloukají do hlavy nazpaměť, dospělí pak často tápou u jednoduchých slov jako „bydlet“ nebo „výška“.
Těšte se na test, který odhalí, zda byste obstáli ve třetí třídě základní školy.
Pamatujete si je ze školy? Dnes je nezvládne ani polovina dospělých
Kdo z nás si nevzpomene na úporné biflování „BeFeLeMe Pes Se VeZe“ ve školních lavicích? Vyjmenovaná slova prý představují jedno z největších traumat českého školství, které si s sebou neseme celý život. Jejich původ sahá dokonce až do husitské doby, kdy se i a y ještě skutečně lišily výslovností. Dnes už tento rozdíl zmizel a my si tak na denní bázi láme hlavu nad tím, jestli se píše „bydlet“ nebo „bidlet“.

Většina z nás používá vyjmenovaná slova denně, aniž by o tom věděla. Když ráno „vstáváte“ (předpona vy-), „myjete“ si zuby a jdete „vysoko“ postavenému šéfovi říct, že máte „výborný“ nápad, používáte přitom hned několik vyjmenovaných slov. A pokud některé z nich napíšete špatně, může to z vás snadno udělat negramota. Přeci jen mějte na paměti, že vyjmenovaná slova už ovládají děti na prvním stupni.
Kolikrát je to větší peklo než matematika
Zatímco po tvrdých souhláskách píšeme pokaždé „y“ a po měkkých vždycky „i“, obojetné souhlásky jsou nevyzpytatelné jako česká politika. Nejčastější chyby dělají lidé u těchto dvojic:
- být × bít – existovat versus tlouci,
- výr × vír – sova versus vodní vír,
- syrový × sirý – nezpracovaný versus opuštěný,
- pýcha × píchat – domýšlivost versus bodat.
Naši předci to měli jednodušší, ve staré češtině se totiž „y“ vyslovovalo jinak než „i“, takže každý Čech okamžitě poznal, které písmeno má napsat. Dnes už tuto výhodu nemáme a musíme spoléhat na paměť.
Pasti, do kterých dost možná spadnete i vy
Některá vyjmenovaná slova jsou tak zákeřná, že i učitelé češtiny občas zaváhají. Věděli jste například, že „fyzika“ vlastně není vyjmenované slovo? Pochází z řečtiny a do seznamu některých základních škol se dostala omylem.
Takový „lišaj“ se pro změnu dříve psal s y jako „lyšaj“. Změna přišla až v roce 1957. Rovněž zajímavé je, že „sirup“ měl ve slově původně „y“ a psal se tak jako „syrup“. Chyba vznikla kvůli mylnému spojování se slovem „syrý“.
V tuto chvíli na vás čeká kvíz, který prověří vaše znalosti. Polovina dotazovaných nezvládne ani prvních pět otázek. Zkuste si, jak jste na tom vy.
Zdroje: cs.wikipedia.org, prirucka.ujc.cas.cz, umimecesky.cz