Kvíz: Domluvíte se v České republice? Moc si nevěřte, 6/6 dá jen málokdo
Když Pražák potká Ostraváka, může z toho být jazyková záhada. Poznáte, co znamená „grygňať“ nebo „šajba“? Ověřte si v našem testu, jestli v ostravštině a dalším nářečí obstojíte, nebo vás čeká propadák.
Český jazyk se na našem území začal formovat již kolem 10. století. Vůbec nejstarší dochované písemné zápisy pocházejí ze století dvanáctého. Za rozvojem v následujících letech stál i Jan Hus. Ten navrhl reformu českého pravopisu. Byl to tak i on, kdo se zasloužil o zavedení háčků a čárek.

Český jazyk si toho v minulosti zažil skutečně mnoho
Čeština, stejně jako jiné jazyky, to v historii neměla jednoduché. Po bitvě na Bílé hoře došlo k jejímu utlačování a germanizaci. Postupně se vytrácela z veřejného života. V tehdejší době se objevovala pouze v hovorové řeči mezi lidmi a v náboženských textech. Nový impuls jí přineslo až národní obrození.
Ne každý jednotlivým nářečím rozumí
Česká republika není nijak velkou zemí. I tak na jejím území můžeme pozorovat hned několik nářečí a interdialektů. Ty jsou však v posledních letech na ústupu a přednost dostává spisovná a takzvaná obecná čeština.
Podle jednotlivých částí země rozlišujeme moravské, slezské a české nářečí. Každé z nich má své typické rysy. Například slezské nářečí je ovlivněno polštinou i němčinou a slovenštinou. Pokud člověk pocházející ze Slezska začne mluvit svým nářečím, mnohdy mu například Čech nebude rozumět. Mezi používané výrazy patří třeba ciganit, brutwan, babuf nebo čudla.
To na Moravě se setkáváme s nářečím moravským. To je podle jednotlivých míst rozděleno na další podkategorie. Lašské nářečí na severovýchodě Moravy je ovlivněno slovenštinou a polštinou. Valašské a slovácké má svůj typický melodický přízvuk. Hanácké nářečí zase výraznou délku samohlásek.

Každé z nářečí má své typické rysy a uživatele. V našem kvízu si můžete vyzkoušet, jak dobře dokážete jednotlivá slova přeložit do hovorové češtiny.
Hodnocení výsledků:
6 bodů: Skvělý výsledek. Vypadá to, že se domluvíte s každým.
5 bodů: Dle výsledku zřejmě zvládáte rozumět mnoha nářečím.
4 body: Výsledek nic moc, pár slov jste ale rozuměli.
3 a méně bodů: Vy tedy znalec nářečí a dialektů rozhodně nejste.