Kvíz: Tohle nejsou nadávky. Jen staré hlášky ze socialistických filmů. 10/10 dá jen člověk nad 60 let
„To zas bude v alejích nablito!“ říkáme před každou oslavou, kde nebude chybět alkohol. Používáme to automaticky, jako kdyby ta věta existovala odjakživa. Ve skutečnosti jde o filmovou hlášku ze sedmdesátých let. A takových „zapomenutých“ větiček máme v češtině desítky. Poznáte, ze kterých snímků pocházejí?
České filmy ze socialistické éry musely bavit diváky natolik, aby zapomněli na realitu kolem sebe. A právě proto vznikaly tak výjimečné komedie, jejichž hlášky přežily režim, který je stvořil, o několik desítek let. Dnes už většina lidí přitom ani neví, že když řeknou „alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství“, citují Miloše Kopeckého z filmu „Limonádový Joe“.

Podobně je to s „neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš!“ Tohle životní motto pronesl Ladislav Smoljak v roli vedoucího autoservisu Karfíka v komedii „Jáchyme, hoď ho do stroje“ z roku 1974. Dnes si tahle slova berou k srdci i lidé, kteří ten film možná nikdy neviděli, protože se jedná o radu, která funguje v každé době.
Zajímavé je, že tvůrci těchto filmů, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský či Jiří Menzel, dokázali propašovat do svých děl tolik inteligentního humoru, že je komunistická cenzura nechala projít. Například v Jáchymovi měli zaměstnanci na kapse montérek nápis „service“, což bylo v době zákazu všeho západního minimálně úsměvné.
Hlášky staré spoustu let, ale pořád hojně používané
Mnohé filmové věty hlášky přešly do běžné mluvy. Třeba „To zas bude v álejích nablito!“ říkáme před každou pořádnou oslavou, aniž bychom vůbec na „Slavnosti sněženek“ pomysleli. Tvůrci filmu „Slunce, seno, jahody“ pro změnu nepočítali s tím, že si jihočeská víska Hoštice díky jejich filmu získá nebývalou popularitu a stane se doslova turistickou atrakcí. Kvůli tomu, že se zde natáčela úspěšná trilogie, sem ročně míří stovky lidí.
Spousta populárních filmových hlášek nebo momentů přitom vznikala při improvizaci na place. Například zubní protézu si do své role Otíka ve „Vesničce má středisková“ vymyslel sám János Bán, protože se chtěl zbavit svého maďarského přízvuku. A musí se mu nechat, že to byla trefa do černého i po vizuální stránce.
Fráze, které si lidé zamilovali
Humor ve filmech, které vycházely za socialismu, pomáhal lidem přežít těžké časy s úsměvem na tváři. Tvůrci komedií často používali slovní hříčky, které zlidověly. Například „šošolová polévka“ z „Vrchní, prchni“ byla autorským výrazem Zdeňka Svěráka a označovala čočkovou polévku. Podle vlastních slov to bylo první slovo, které jako malý řekl své mamince.

Za zmínku občas stojí i místa, kde se natáčelo. Scény z filmu „Jáchyme, hoď ho do stroje“ v automatu Koruna se musely točit v noci, protože přes den byla Koruna doslova narvaná k prasknutí zákazníky. Filmaři navíc museli do rána bufet vrátit do naprosto stejného stavu, v jakém ho večer převzali.
Nyní si otestujte, jak dobře znáte českou filmovou klasiku. Každá z následujících replik pochází z jiného kultovního filmu socialistické éry.
Zdroje: nasregion.cz, novinky.cz, prozeny.cz