Kvíz: Tyto filmy si pamatují jen senioři. Mladší 60 let nedají 10/10 ani omylem
Kvůli roli Švejka si Rudolf Hrušínský připsal dvacet kilo, kterých už se nezbavil a filmaři Cesty do pravěku používali dynamit na zamrzlé přehradě. Za kamerami těchto kultovních snímků se často odehrávaly příběhy, které by dnes klidně konkurovaly americkým akčňákům.
Babičky a dědečkové je milují, současná mládež je nepozná. Dokážete odpovědět na všechny otázky související se zlatým věkem československé kinematografie?

Výbušniny, nehody a zdravotní komplikace
Natáčení Cesty do pravěku rozhodně nepatřilo mezi nejbezpečnější. Štáb se vydal na přehradu Souš v severních Čechách, kde pyrotechnici rozbíjeli led pomocí výbušnin. Mladí herci Josef Lukáš, Zdeněk Husták, Petr Herrmann a Vladimír Bejval se tak na vlastní kůži ocitli uprostřed nebezpečného prostředí.
Petra Herrmanna nehoda skutečně postihla. Sklouzla mu noha z chůd a hřebík mu projel chodidlem. Po tetanové injekci dostal vážnou alergickou reakci a celý opuchl. Z bratislavské nemocnice, kam ho převezli na kožní oddělení, dokonce utekl, protože ho vyděsily choroby ostatních pacientů. Než stihl dorazit vlakem zpět, otok ustoupil natolik, že mohlo natáčení pokračovat.
Absurdní je fakt, že když se film natáčel, paleontologové ještě neměli jediný důkaz o existenci dinosaurů na našem území. Teprve o půl století později, v roce 2003, objevil kutnohorský lékař Michal Moučka první fosílie dinosaura v lomu u Mezholez.

Herecké oběti a bizarní požadavky
Rudolf Hrušínský patřil mezi herce, kteří se pro perfektní roli nebáli radikálních změn. Kvůli Švejkovi absolvoval speciální ztučňovací kůru a přibral dvacet kilogramů navíc. Ještě bizarnější situace nastala při natáčení Byl jednou jeden král. Miroslav Horníček, Miloš Kopecký a Lubomír Lipský kategoricky odmítli pít při královské snídani vodu nebo čaj, princové přece popíjejí pouze víno.
Režisér si jejich argument vzal k srdci a herci si během natáčení pochutnali na pěti lahvích. Poté už se vrátili zpátky k čaji.
Hrátky s čertem pro změnu přinesly nečekané zdravotní problémy. Několik členů štábu se otrávilo anilinovými barvami, kterými byly natřené filmové kulisy. Alena Vránová coby princezna Dišperanda navíc kategoricky odmítla připravenou dlouhou blond paruku. Nechtěla zapadnout do škatulky typické princezny, a tak si prosadila krátký světlý sestřih s ofinou.
Patnáctiletá herečka, zlomená ruka a kreativní řešení
Mladičká Milena Dvorská zažívala při natáčení Byl jednou jeden král pořádné martyrium. Scéna, kde si dává polibek s Vladimírem Rážem, se musela opakovat desetkrát, protože mladá herečka netušila, jak na to, a hrozně se styděla. I zkušený Ráž už byl z nekonečného opakování rozmrzelý.
Vladimír Ráž měl navíc během natáčení zlomenou ruku chráněnou nenápadnou dlahou. Když podle scénáře měl nést Milenu Dvorskou přes bažinu, museli vymyslet náhradní řešení. Ani upravené kolo, ani sedátko připevněné na kládě nefungovalo. Nakonec se jeden z řidičů nabídl, že půjde bažinou po čtyřech a herečka se o něj bude opírat. Vladimír Ráž je tak ve finální scéně vidět jen od pasu nahoru.
A nyní si vyzkoušejte, co o starých českých filmech víte vy.
Zdroje: csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz