Kvíz: Těmto 10 starým českým výrazům dnes už nikdo nerozumí. Pokud dáte aspoň 4 správně, klobouk dolů
Každý jazyk se vyvíjí. Výrazy, které se používaly před sto, a možná dokonce před padesáti lety, se z běžné mluvy vytratily a tím vlastně pozbyly význam. Takže si je pamatuje jen skupina těch nejstarších obyvatel, tedy pokud jim ještě paměť slouží.
Často se slovní zásoba toho kterého národa přejímá z cizích jazyků. Češi byli v minulých stoletích zpravidla pod jhem německy mluvících národů, a tak hodně tehdejších výrazů bylo z němčiny. I z ruštiny a dalších slovanských jazyků se u nás některé výrazy zabydlely. Dnes se ve školách povinně vyučuje angličtina, a tak mladí lidé přejímají spoustu slov z tohoto jazyka. A tomu zase už nerozumí starší generace. Přejaté výrazy se také postupem času všelijak zkomolily a někdy z nich vznikly i dost prapodivné tvary. V době českého národního obrození vznikala pod vedením Dobrovského a Jungmanna nová česká slova, která se však příliš dlouho neudržela. Byly to většinou poměrně dlouhé složeniny stávajících výrazů, například nosočistoplena – kapesník.
Archaismy
Stará a již nepoužívaná slova se nazývají archaismy. Neznamená to však, že by neexistovaly věci, jevy a skutečnosti, které se jimi dřív označovaly. Jen pro ně dnes máme jiný výraz. Archaismy jsou slova, která byla vytlačena novými výrazy z centra slovní zásoby a přestala být téměř používána. Staré výrazy zkrátka ustoupily modernějším, které se začaly v běžné řeči častěji používat. Jazyk je vlastně takový živý organismus. Několik archaismů si můžeme pro názornost uvést: neviděli se drahný čas – neviděli se dlouho; anžto – protože; pročež – proto, tedy; škamna – školní lavice; vyňatá slova – vyjmenovaná slova. S archaismy se ještě setkáváme v psaném jazyce, nejčastěji v beletrii staršího data, anebo v knihách, jejichž děj se odehrává v minulosti.
Elektronické slovníky
V současnosti existují různé elektronické slovníky staročeštiny a starých českých výrazů, takže v případě nutnosti si je mohou lidé vyhledat. Posloužit vám mohou při četbě staročeských textů, zejména ve vysokoškolských cvičeních k přednáškám z historické mluvnice či z vývoje spisovné češtiny. Anebo se prostě jen hodí zájemcům o staročeské literární památky.
Na webu TVGuru jsme pro vás kromě filmové tématiky, osudů herců, kvízů, článků o starožitnostech, také připravili celou řadu horoskopů. Věříme, že i ty vám přijdou vhod a možná vás zaujme, která znamení by měla v tomto roce zbohatnout.