Kvíz: Zvládli byste znovu základku? Jestli dáte 5/5, gratulujeme. Lidé nad 30 končí vždy u 3. otázky
Učivo základní školy se na první pohled může zdát velmi triviální. Ve skutečnosti je však naše paměť neúprosná a to, co dlouho nevidí, snadno zapomene. Vyzkoušejte v našem kvízu, jak jste na tom s tím, co jste se učili během svého dospívání.
Za život pochytíme mnoho informací. I když se říká, že náš mozek funguje jako houba na nádobí, ne vždy to tak skutečně je. Paměť je neúprosná. Ať chceme nebo ne, velmi snadno zapomínáme i to, co je pro nás velmi důležité a zásadní.
Paměť ovlivňují emoce i počet informací
Stejně je tomu i u znalostí ze základní školy. Dříve jste bez problémů dokázali přeříkat vyjmenovaná slova, ale teď si stěží vzpomenete na půlku z nich? Nic neobvyklého. Náš mozek využívá různé druhy paměti. To, jak dlouho v něm konkrétní informace zůstane, je dáno i mnoha faktory.
Obecně platí, že informace, které získáme při nějaké emoční situaci si pamatujeme daleko déle. Proč? To, co si mozek dokáže spojit s emocemi nebo praktickou ukázkou, je pro něj snadněji zapamatovatelné. Zásadní je také to, jak moc je člověk unavený. Negativní vliv na naši paměť má nedostatek spánku, stres i přehlcení informacemi. Čím více informací v jednu chvíli získáme, tím hůř si je zapamatujeme.

Jak si co nejsnadněji pamatovat informace?
I když už nejste školou povinní, můžete k učení se nových informací vyzkoušet mnemotechnické pomůcky. Ty v mozku vyvolají emoční nebo vtipné asociace. Díky nim si snadno zapamatujete i to, co vám v běžném životě vůbec nedává smysl. Významně pomáhá také rozdělení učiva na menší části. Učení se po částech tolik nezaměstná mozek. Ten tak má více prostoru na nové znalosti.

Pamatujete si víc než žáci ZŠ?
Ne každá informace, kterou se člověk naučil ve škole, je životně důležitá. I tak bychom si ze školy měli odnést alespoň základní znalosti. Schválně v našem kvízu vyzkoušejte, jak na tom ve skutečnosti jste konkrétně vy. Skončíte už u 3. otázky stejně jako většina lidí starších 30 let?