Víte, kolik je 6 × 6 – (12 ÷ 2) + 3 = ? Pokud ano, gratulujeme. NASA by vás brala všemi deseti
Snem nejednoho malého kluka je být kosmonautem. Pokud dokážete vyřešit tuto početní operaci a jste starší padesáti let, lze s trochou nadsázky říct, že byste mohli i vy řídit některý z vesmírných programů.
NASA, která je Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku je vládní agenturou Spojených států amerických, která řídí americký kosmický program. Svou činnost začala již v roce 1958. A to především jako reakce na práci Sovětského svazu a jejich akci vypuštění Sputniku. Aby nynější Rusko nemělo vesmírnou převahu, Amerika se rozhodla rychle reagovat. Vznik NASA svým podpisem stvrdil tehdejší prezident Dwight D. Eisenhower. Prvním tehdejším administrátorem se stal T. Keith Glennan.
NASA funguje již téměř 70 let
V roce 1969 NASA zorganizovala misi Apollo 11. Při ní na Měsíci přistáli astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin. V posledních letech je znám například program Artemis. Cílem NASA bylo do roku 2024 přistát na Měsíci a následně zde vybudovat dlouhodobou přítomnost. Program, který byl zahájen již v roce 2017, má ambice pokračovat i v následujících desetiletích.

Splnit si astronautský sen je poměrně komplikované
Aby se obyčejný smrtelník mohl stát součástí tohoto programu, tedy astronautem pilotovaného letu, musí splnit řadu požadavků. Nestačí pouze vysokoškolské vzdělání například v oboru inženýrství či matematiky. Striktně je dodržena i věková hranice nebo nutnost alespoň tříleté praxe, která je konkrétně specifikována. Výhodou, která zájemce o tento program může posunout kupředu jsou i pilotní nebo vojenský výcvik či odbornost v oblasti lékařství.
Řídit vesmírný program lze i po padesátce
Velmi omezujícím je při snaze zapojit se do některé z misí věk. To ale neplatí v případě, že chcete řídit vesmírný program. V takovém případě naopak může být věk velkým benefitem. A to proto, že starší lidé mají dostatek praxe, kterou lze využít při náročných situacích. Osoba, která se hlásí na takovou pozici, potřebuje mít zkušenosti od navrhování a vývoje nových technologií až po organizování komplexních operací. Ideální jsou i praktické zkušenosti s testováním a provozem vesmírných technologií.
S nadsázkou se říká, že je důležité mít i různé na první pohled nepříliš důležité znalosti. A tak často kolují i zajímavosti jako: “Vypočítejte tento příklad a jste žhavým kandidátem na řízení vesmírného programu.”. Dokážete-li vypočítat tento příklad 6 × 6 – (12 ÷ 2) + 3 a doberete se výsledku 33, máte vyhráno.

Vesmírné filmy často reflektují realitu
Pokud byste se rádi jednou podívali na Měsíc nebo některou z vesmírných planet, inspirovat se můžete i v nejednom úspěšném filmu. Autentický zážitek prožijete při sledování filmu Apollo. Ten promlouvá o reálné misi, která se NASA v roce 1970 nepovedla. Z tohoto filmu se traduje hláška „Houstone, máme problém.“. Zápletka filmu z roku 2018 První člověk zase vypovídá o životě Neila Armstronga o přistání na Měsíci. Při sledování vás naprosto pohltí události a pozadí mise Apollo 11.