Vyluštíte tenhle: 3x+5=2x+11 příklad? Zvládne to jen 1 z 10 Čechů, zkuste porazit většinu národa
V dnešní hektické době plné rychlých informací, rozptylování a neustálého multitastingu je zapotřebí, aby se člověk dokázal soustředit a pamatovat si informace víc než kdykoli v minulosti.
Mohlo by se zdát, že řešení matematických hádanek je jen zábava, ale to je největší omyl. I lehké příklady, testy a kvízy přinášejí našemu mozku mnoho výhod. Za prvé posilují pracovní (operační) paměť: jde o část mozku, která pracuje s informacemi tady a teď; a ve stejný čas dokáže udržet kolem pěti informačních položek. Při řešení příkladů musíme v hlavě alespoň na krátkou chvíli udržet číselné hodnoty, mezivýpočty, logické vztahy.
Když tuto oblast pravidelně posilujeme, pomůže nám to právě nejen při těch výpočtech, ale v běžných každodenních situacích. Ať už v rozhodování či při řízení vozidla, při plánování činností, v zaměstnání, anebo při vaření podle složitějšího receptu.
My jsme v současnosti tak zahlceni informacemi, že čelíme výzvám, které dřívější generace nepoznaly. Na druhé straně je pravda, že lidé v minulosti k výpočtům používali tužku a papír, a nikoliv kalkulačku, takže trénink mozku prováděli dnes a denně. Anebo si museli pamatovat čísla, která vytáčeli nebo vyťukávali na telefonu.
Koncentrace a odolnost vůči rozptylování
Matematické kvízy a logické hádanky většinou vyžadují hlubší soustředění. Tím se trénuje mozek v odolnosti vůči rušivým vlivům: naučíte se ignorovat hluk, který obvykle ruší, a přestanete vnímat i vlastní myšlenky, které poskakují jako opičky po stromě a brání vám v soustředění. Když budete věnovat pozornost nějakou dobu jednomu jedinému problému, pomáháte rozvíjet vlastní kognitivní vytrvalost. To je schopnost udržet pozornost a duševní úsilí delší dobu; přispějete tím ke snížení duševní únavy a zvýšení produktivity.
Rozvoj mentální flexibility
Rafinované hádanky a netradiční příklady nás nutí přemýšlet trochu jinak. Naučí nás hledat nové úhly pohledu a překonávat zažitá schémata. Naučíte se kombinovat znalosti se zkušenostmi. Tak pomůžete rozvoji schopnosti adaptace a pružnosti myšlení. To se pak hodí jak v zaměstnání, tak i důležitých životních krocích a rozhodování. Podpoříte i laterální myšlení, tedy schopnost hledat neobvyklá řešení. I obyčejný příklad: „co bude následovat v číselné řadě 2, 4, 8 …“ vás přiměje k hlubšímu myšlení. Jen je nutné, provádět podobná cvičení často, nejlépe pravidelně.
Jak s tréninkem paměti a soustředění začít?
Zkuste každý den jednu nebo dvě hádanky. Typy úloh střídejte. Je zapotřebí, abyste řešili příklady z logické řady, počítali slovní úlohy, řešili obrázkové rébusy i geometrické útvary; vyzkoušejte i různé kvízy a testy. Můžete soutěžit v rodině, třeba s dětmi – budete je tak nenásilně motivovat k učení. A nebojte se chyb – právě proces myšlení je ten správný trénink.
A už šup na dnešní počítání
Možná, že se některým z vás budou zdát naše příklady příliš lehké. Ale je důležité od nich začínat, a když ty snadné už vyřešíte bez mrknutí oka, bez tužky a papíru jen „z hlavy“, pak můžete přikročit k příkladům těžším. Pro dnešek tedy zkusíme lehkou rovnici.
Vyřešte rovnici: 3x + 5 = 2x + 11
Základem je převedení neznámé na jednu stranu a čísel na stranu druhou; postupů je víc, my zvolíme neznámou vlevo, čísla vpravo:
3x + 5 = 2x + 11 /-5
3x = 2x + 6 /-2x
x = 6
Nevěříte? Kontrola správnosti výpočtu se provede zkouškou dosazením vypočtené hodnoty x:
3.6 + 5 = 2.6 + 11
18 + 5 = 12 + 11
23 = 23
Protože se ve zkoušce pravá a levá strana sobě rovnají, počítali jsme správně. Až budete takové rovnice počítat zpaměti a rychle, pak teprve přikročte ke složitějším.

A možná proto, aby vám nebylo líto, že vás málo proháníme, tak si dáme tentokrát příklad ještě jeden. U něj bude důležité zaměřit se na prioritu operací. Zkuste příklad nejprve sami vypočítat, a pak teprve se podívejte na řešení.
Vypočítejte: 8 × 8 – 8 : 8 + 8 =
Kdo bude počítat jenom zleva doprava, a nikoliv podle matematických pravidel, ten dostane špatný výsledek. V tomto příkladu je nutné ctít pravidlo, které jsme si v minulosti už několikrát připomněli: násobení a dělení má přednost před sčítáním a odčítáním. Je tedy nutné počítat takto:
8 x 8 = 64; 8 : 8 = 1; 64 – 1 + 8 = 71