Rodiče ho vyhodili do popelnice jako veteš. Syn ho vytáhl a nakonec všem vydělal 35 milionů korun
Čeští filmaři jsou ve světě známí především pro sovu kreativitu. Ačkoliv se většina tuzemských filmů zaměřuje na podobná témata, rok co rok se najde minimálně jedna více než originální výjimka. Jednu takovou tu pro vás máme i dnes, a dokonce vydělala miliony. Pojďte se na ni společně s námi podívat.
Na mysli máme jednoho takového růžového medvídka, který byl jednoho dne neprávem vyhozen do popelnice, kde začalo jeho dobrodružství. Samozřejmě se nejedná o nějaké pokračování animáku Příběh hraček, ale o český nápaditý snímek Kuky se vrací, který bodoval nejen u nás v Česku, ale i ve světě. Zisky z tohoto filmu se dokonce počítaly v milionech, což na film takového typu není úplně zvykem. Přeci jenom se jedná v zásadě o alternativní loutkový film pro děti. Navzdory své cílovce ale dokázal Kuky oslovit kromě dětských diváků i ty dospělé. Pojďte si společně s námi připomenout úspěch našeho malého plyšového hrdiny.
Příběh, co chytne za srdce
Za úspěchem filmu stál nepochybně už základní nápad a myšlenka celého filmu. Příběh o malém chlapci Ondrovi trpícím astmatem, který sní o jeho plyšákovi Kukym a jeho lesních dobrodružstvích je prostě jednoduchým, ale originálním, nápadem. Od toho všeho se samozřejmě odvíjí i další kvality a ikonické aspekty, pro které je režisér Jan Svěrák známý.
Když je Kuky na začátku filmu vyhozen do popelnice z důvodu toho, že působí špatně na Ondrovy plíce, asi každý tak trochu zadržoval slzy. Přitom se jedná o samotný začátek filmu – a to nejlepší a nejsilnější má teprve přijít. Kuky pak na své cestě potkává řadu přátel i protivníků, musí překonat řadu překážek, aby se dokázal dostat zpět za jeho kamarádem Ondrou. Jednoduchý nápad, který ale dokáže zapůsobit na děti i dospělé. Umí chytit za srdce, ale i za finanční rozpočet. Přeci jenom se filmu Kuky se vrací nedají kromě filmových kvalit upřít ani ty komerční.

Loutky a kouzlo animace
Kukyho dechberoucí příběh je ale jenom jednou z mnoha předností filmu. Mimo jiné kvality je Kuky se vrací i technický skvost. Forma a styl, kterým je snímek natočen, je bezesporu originální, ale především bravurně zvládnutá. Jan Svěrák opět nechal pracovat svoji kreativitu a geniálně spojil loutkové zpracování s formou natáčení pomocí tzv. stop motion. Neboli formě nahrávání, kde jsou objekty, v tomto případě loutky, mezi jednotlivými snímky ručně posouvány o malé kousky, aby finální střih vypadal jako by se loutky plynule pohybovaly. Vše je navíc proloženo hranými scénami, kde vystupují reální herci, což dává filmu nový rozměr.
Pochvalu si zaslouží samozřejmě i natáčecí lokace. Jan Svěrák zvolil prostředí českých lesů v okolí Ještědu a Bechyně, což filmu dává mnohem větší pocit autentičnosti, než nějaké aranžované sety v ateliérech.
Herci a hlasy, co baví
Kdo ale dodává ten šmrnc navíc a oživuje samotné loutky, jsou herci a dabéři, kteří své hlasy propůjčily jednotlivým postavám. Režisérův syn, Ondřej Svěrák, který namlouvá Kukyho a zároveň hraje malého Ondru je prostě skvělý. Podobně i jeho jmenovec Zdeněk Svěrák jako starý mudrc Hergot. Jiří Macháček, Oldřich Kaiser i Petr Čtvrtníček svému řemeslu taktéž ostudu nedělají a dodávají filmu ikonické hlášky, které dodnes milují děti i dospělí. Všichni společně vytváří jedinečnou atmosféru, která z filmu vyloženě sálá a je dost možná tím stěžejním důvodem, proč je film ve finále takovým hitem u nás i ve světě.

Proč Kuky vydělal 35 milionů?
Podle výše popsaných kvalit filmu je asi jasné, že úspěch filmu se musel odrazit i na finančních ziscích. Kuky se vrací totiž vydělal miliony. Díky skvělé kombinaci dojemného příběhu, dechberoucího castingu a především více než působivého technologického zpracování si tento snímek přišel na neuvěřitelných více než 35 milionů korun celosvětově.
Kvality samozřejmě docenili i kritici, kteří film nominovali na České lvy i Křišťálový glóbus.. Z čehož v rámci první zmíněné události Kuky dokonce 3x uspěl. Následně se film dokonce několikrát promítal v zahraničí na různých filmových festivalech. A my tak máme další originální snímek, na který můžeme být jako národ pyšní.