Meteorologové mají noční můry: Když se počasí v červenci 2025 takhle zlomí, něco se děje
O průběhu letošního počasí už bylo řečeno a napsáno hodně. A to jak o jeho jarním průběhu, tak i o červnu a červenci. Obě roční období mají prozatím jedno společné: nečekané náhlé změny, které se sice i v minulosti občas objevily, ale nyní trvají už celou řadu měsíců. Bude stejná i druhá polovina léta?
Letošní červenec meteorologové považují za jeden z nejproměnlivějších měsíců za řadu posledních let. Tropická vedra prostřídaná studenými frontami, silné a nebezpečné bouřky a přívalové deště. Místy i krupobití. K tomuto zlomu podle odborníků nejspíš dochází v důsledku nestabilní atmosférické cirkulace. Nad Evropou se nyní totiž střídají tlakové výše a níže s neuvěřitelnou dynamikou.
Jak odborníci vysvětlují, proč se to děje
Dochází k náhlým změnám proudění – zatímco ještě před několika dny k nám proudil teplý vzduch od jihu, nyní do střední Evropy proniká studený vzduch ze severu a severozápadu. Ke klimatickým výkyvům dochází proto, že jsme vstoupili do etapy globálních změn klimatu. Některé z modelů, které meteorologové ke svým zkoumáním a předpovědím používají, naznačují, že se tak děje v důsledku jevu La Niña. A ten by mohl počasí ve střední Evropě ovlivnit i v následujících měsících.
Co je La Niña
La Niña je oceánský a atmosférický jev, chladnější protějšek teplejšího jevu El Niño. Vzniká, když zesílené pasáty vytlačují studenou vodu z hlubin Tichého oceánu na povrch, čímž dochází k ochlazování tropických oblastí Pacifiku. A tato studená oscilace má velký vliv na globální klima a počasí. Z oceánských hlubin se podél pobřeží Jižní Ameriky zvedá chladnější voda, což vede k ochlazení povrchových vrstev oceánu.

La Niña mění atmosférické proudění, ovlivňuje oblačnost i dešťové cykly. A celkové počasí ve velké části světa, tedy i v České republice. Ve střední Evropě se dopad jevu La Niña projevuje hlavně nestálým počasím. A do Austrálie přináší větší množství srážek a záplavy.
V Severní Americe se projevuje chladnějšími zimami a silnými hurikány v Atlantiku. V Jižní Americe dochází k úbytku srážek, a tedy k většímu suchu. La Niña se objevuje v rozmezí 3-7 let a trvá nejčastěji 9 až 12 měsíců. Při střídání s teplejším jevem El Niño právě dochází ke vzniku globálních klimatických výkyvů.
Jaký vliv má La Niña na Českou republiku
I když se jedná o vliv nepřímý, tedy spíš o řetězec atmosférických změn, které ovlivňují proudění vzduchu a tlakové systémy, přece jen s naším počasí sem tam pořádně zamíchá a mění jeho charakter. Právě jedním z největších dopadů je nestálé léto, které právě prožíváme.
Dále může jít o zvýšené srážky a mírnější zimu. Během zimních měsíců může La Niña podpořit nižší tlak nad Grónskem, přičemž se zvýší tlak nad Evropou. A v jeho důsledku budou naše zimy mírnější s menším množství sněhu.
NOAA (americký úřad pro oceán a atmosféru) odhaduje, že jev La Niña bude aktivní až do začátku roku 2026. Meteorolog Josef Hanzlík uvádí, že: „Vliv na Českou republiku je slabý a je často přehlušen i jinými faktory, například severoatlantickou oscilací.“ Web Severe Weather Europe předpokládá, že La Niña může ovlivnit i tlakové pole nad Evropou, což by se výrazněji projevilo na srážkách i teplotách.
Tak, a teď posuďte sami, z jakých důvodů u nás bylo tak podivné jaro a červenec v tomto duchu pokračuje. Jak vidíte, může jich být víc, anebo všechny dohromady.
Co nás čeká v srpnu a září?
Podle střednědobé předpovědi by měl být přelom července a srpna chladnější se silnými bouřkami. Pak se má ale počasí stabilizovat a přinést teploty až do 34 °C. S občasnými bouřkami z tepla a průtržemi musíme ale počítat. Srážek má být méně než v červenci a celkově má být srpen teplotně nadprůměrný. Kdo chce, ať tomu věří, ostatní, ať se raději řídí aktuálními předpověďmi, které meteorologové neustále upřesňují.
Počátek září by měl být mírný, s teplotami okolo 20 stupňů během dne a 11 stupňů v noci. Ale vy se už určitě učíte brát střednědobé a dlouhodobé předpovědi s rezervou. Zdá se totiž, že nestálé počasí se přinejmenším ve střední Evropě stane normálem.
Zdroje: CNNIPrima, IDnes, SevereWeatherEU