Meteorologové právě škrtli slunce z mapy: Připravte se na teplotní facku, po které plavky utečou samy do skříně
Na základě dosavadního sledování počasí vydali meteorologové předběžné varování před extrémními projevy počasí. Ty by se měly objevit na většině území České republiky během tohoto víkendu a příštího týdne. O změnu vysokých teplot však bohužel půjde také a místo horkého léta se dočkáme prudkého ochlazení.
V první polovině června se střídaly vysoké teploty spolu s chladnějšími dny. Nejvyšší teplota, která byla naměřena, dosahovala výšky 31 °C. Naopak během nejchladnější noci bylo svěžích 7 °C. To druhá polovina měsíce, ve kterém oficiálně začalo léto, byla poměrně teplá.
S vysokým množstvím srážek se můžeme rozloučit
Nepravidelné dešťové přeháňky a krátké deště nepřinesly příliš srážek. To se pravděpodobně nezmění ani v následujících měsících. A to ani přesto, že se na nás v následujících hodinách chystá poměrně nepříjemný projev počasí.
Letní počasí je neodmyslitelně spjato i se silnými bouřkami. Zatímco nedávno lidé oslavovali letní slunovrat a příchod letního období, příští týden bychom se měli mít naopak na pozoru. Počasí, které meteorologové předpovídají, nebude vůbec příjemné.
Bouřky nám zkazí neděli 6.7. a začátek týdne
Východ Čech, Morava, ale také hlavní město. Nejen tato místa jsou v ohrožení. Z předběžného varování vyplývá, že bychom se v neděli měli dočkat nejen vysokých teplot kolem třicítky, ale také bouřek. Meteorologové jsou v současné chvíli o podávání dalších informací poměrně skeptičtí.
Studená fronta značí jasný teplotní šok
Již v pondělí ráno se na území České republiky začne valit studená fronta, nečeká nás tedy žádné slunečné letní počasí, jak se v předpovědích s výhledem na léto v červnu předpokládalo. Ta přinese příjemné letní osvěžení v podobě přeháněk a zvýšené oblačnosti. V některých oblastech ale v odpoledních a večerních hodinách může dojít i k bouření. V pondělí se by měly být denní teploty kolem 25 °C, v dalších dnech týdnu bohužel ale už jen cca 20 °C. Čeká nás tedy teplotní šok, kdy budeme prožívat na vlastní kůži ochlazení o 10 až 15 stupňů.

Co mohou způsobit náhlé výkyvy teplot našemu tělu?
Náhlé výkyvy teplot nebo tzv. teplotní šoky mohou oslabit naši imunitu. Organismus, který byl ještě včera zvyklý na teploty kolem 30 °C, se ze dne na den musí přizpůsobit na dvacítky. Pokud jste unavení nebo přecházíte virózu, je to o to horší.
- Bolesti hlavy a kloubů: Mnoho lidí pociťuje při změně tlaku a teplot bolesti hlavy, migrény nebo bolesti kloubů. Není to náhoda, tělo prostě reaguje na změnu prostředí, podobně jako barometr.
- Nespavost a podrážděnost: Zatímco horké noci nespavosti přály, ochlazení může naopak přinést neklid, podráždění nebo zhoršenou náladu. Obzvlášť u lidí citlivých na změny počasí.
- Pozor na podcenění oblečení: Pozor na lehké šaty nebo kraťasy. Tělo ještě nezaregistrovalo, že počasí přeplo na „zimu“ a rýma nebo bolest v krku si mohou snadno najít cestu.
Co s tím?
Přibalte si lehkou mikinu nebo bundu, i když ráno svítí slunce. Pijte vlažné nápoje a dbejte na dostatek spánku. Nepodceňujte odpočinek, protože organismus může být přetížený. A hlavně nechte si tělo zvyknout. Za pár dní se vše stabilizuje, ale první reakce mohou být nepříjemné. Vyčkejte, dopřejte si klid a příští teplotní „facku“ už ustojíte levou zadní.
Nezapomeňte své auto zabezpečit před bouřkou
Pokud plánujete nedělní bouřku strávit u televize, nezapomeňte proti případným kroupám nebo bouřce zabezpečit své vozidlo. Nejjednodušší variantou je samozřejmě parkování pod střechou nebo v garáži. Nemáte-li tuto možnost, použijte ochrannou plachtu na auto. Sklo navíc můžete přikrýt molitanovými chrániči nebo dekou. Kvůli větru neparkujte pod stromy ani v otevřených prostorách.