Meteorologové vydali 1. předpověď: Z jihu míří darda, kterou si Češi budou pamatovat celé léto
Po chladnějším startu května přichází výrazné oteplení. Na Česko se hrne vlna veder, jakou nikdo nepamatuje. Léto bude suché a velmi horké.
Není to tak dávno, co jsme si stěžovali na to, že je zima. Za chvíli si budeme stěžovat na to, že je horko. Letní měsíce se totiž pomalu ale jistě blíží a s nimi i velká vedra, která nás mají sužovat. Každým rokem jsou vedra horší a horší a člověk by řekl, že to počasí už snad ani teplejší být nemůže. Jenže opak je pravdou. Meteorologové vydali první předpovědi a ty nevěstí nic dobrého. Podle nich bychom se měli připravit na pořádnou výheň.

Chladnější začátek, horký konec
Květen nezačal úplně příjemným počasím. I když se zdálo, že léto už je tady, začátek května nám dost jasně vysvětlil, že je na to ještě brzy. Teploty se držely poměrně nízko a donutily nás ještě naposledy vytáhnout teplejší oblečení. Můžeme se pomalu ale jistě radovat, protože chladné počasí by mělo být nadobro pryč. Alespoň pro nejbližších pár měsíců.
Pokud jste milovníky tepla a zima už vám leze krkem, máme pro vás dobrou zprávu. Koncem května už bychom se konečně měli ohřát. Podle některých předpovědí by se teploty mohly vyšplhat až na letních 30 °C. Průměrně by se však měly držet někde kolem 25 °C. S vyššími teplotami se však často pojí také zvýšená pravděpodobnost bouřek z horka a přívalových dešťů. Proto pokud se máte v plánu vydat na túru nebo výlet, připravte se i na možnost bouřek a deště.
Léto bude extrémně horké
I když první výrazné oteplení má přijít už koncem května, ty pravé tropy začnou až začátkem června. Rtuť teploměrů by se měla vyšplhat na letních třicet stupňů Celsia. A to bude jenom začátek. Červen by měl být teplotně nadprůměrný a mělo by také často bouřit. Bohužel ani bouřky nám od horka tolik neuleví. Bude po nich akorát úmorné dusno.
Červen zdaleka nebude tak horký, jako budou samotné letní měsíce červen a srpen. Oba mají podle meteorologů být výjimečně horké. Dostaví se i výjimečně tropické dny a noci. Horko z bytů nevyvětráme ani v noci, protože teploty nemají klesnout pod dvacet stupňů. Čeká nás výheň, na kterou mnozí nepamatují ani z dětství.
Jak přežít vedro?
S růstem teplot poroste i riziko přehřátí organismu a dalších zdravotních komplikací. Nejvíce ohroženými skupinami jsou malé děti, senioři a nemocní lidé, kteří vedro snášejí nejhůře. Nejsou to ale jen oni, úmorná vedra nedělají dobře, snad až na výjimky, nikomu z nás. Můžeme se potýkat s nespavostí, únavou a nevolností. Proto je důležité se na horké dny řádně připravit, abychom je ve zdraví přežili.
Základem je dostatečný a správný pitný režim a volba oblečení. Pokud v zimě pijete málo, musíte přes léto rozhodně přidat. Vlivem veder naše tělo potřebuje mnohem více tekutin, než v zimních měsících. Vypít byste měli nejlépe 2-3 litry vody denně. „Člověk by měl po celý den pít tak, aby vůbec neměl pocit žízně,” doplňuje portál zzshmp.cz. Vodu noste všude s sebou, i když jdete jen na poštu nebo na skok do obchodu. Bude vás to nutit pít a lépe dodržíte pitný režim.
Co se týče oblečení, volte takové, které není tmavé. Tmavé oblečení může více přitahovat sluníčko a ve výsledku vám bude ještě větší teplo. Volte světlé kousky z prodyšných materiálů. Snažte se nechodit ven v tom největším vedru, tedy mezi zhruba 11. a 15. hodinou. V tento čas jsou paprsky nejvíce intenzivní a mohou nám nejvíce ublížit. Nakonec nezapomeňte na krém s ochranným faktorem.

Jak udržet chlad v domácnosti?
Všichni víme, jak dokáže být vedro protivné. Zvláště pak v případě, kdy trvá celé dlouhé tři měsíce a není mu konce. Věděli jste ale, že existuje několik tipů, které vám mohou s vedrem pomoci? Pokud máte doma klimatizaci, máte vyhráno. Ani s ní to však nesmíte přehánět. Jestliže nemáte to štěstí a klimatizaci doma nemáte, zkuste tyto tipy.
Klíčem je zamezit pronikání slunečního světla do bytu či místnosti. K tomu můžete použít zatemňovací závěsy nebo folie na okna, které by měly odrážet sluneční paprsky. Větrat byste měli pouze brzy ráno nebo pozdě večer, abyste si teplo nepouštěli do bytu.
Když výše uvedené tipy selžou, zkuste pořídit ochlazovač vzduchu nebo větrák. Zároveň se snažte nepoužívat spotřebiče, které zvyšují teplotu v bytě. Snížit teplotu v místnosti mohou také mokré ručníky přehozené přes okna. V každém případě se vyhýbejte náročným aktivitám a zkuste ochlazovat i sami sebe, aby pro vás bylo horko snesitelnější. Dávejte na sebe pozor.