Pandrhola jen tiše závidí: Tahle rostlina místo jitrnic plodí peníze. Zasadíte si ji doma?
Existuje jeden tropický strom, který přináší užitek i radost. Patří do čeledi slézovitých, a jeho domovem jsou vlhké bažinné oblasti Střední a Jižní Ameriky. Jiný druh této dřeviny roste na Tchaj-wanu.
V tropech se tyto stromy pěstují jako okrasné, a stejně tak pro sklizeň jedlých semen – ta se konzumují čerstvá, vařená či pražená. Z toho důvodu se dřeviny hojně vysazují v tropických oblastech Asie a v Africe.
Roste v tropických mokřadech i v bytě
Ve volné přírodě dorůstá strom kolem 20 metrů, je opadavý, a kmen, jenž je porostlý trny, je ve své spodní části zásobárnou vody. Květy stromů ve volné přírodě jsou asi 30 cm velké, nezvykle krásné a otvírají se na noc. I listy mají délku okolo 30 centimetrů. Plodem je velká polodřevnatá tobolka. Semena mají podobnou chuť jak evropský jedlý kaštan. Zajímavostí je, že lidé mohou jíst semena v jakémkoliv stavu, ale pro krysy jsou syrové ořechy toxické.
Kromě pravého názvu se dřevině také říká guayanský kaštan či saba ořech. Velmi často je jí však přisuzován přídomek stromek štěstí, stromek hojnosti či peněz (Money tree), a váže se k ní tento příběh: „Chudý muž se dlouho modlil, aby měl alespoň nějaké peníze; jednou našel tuto rostlinu a odnesl si ji domů. Dobře se o ní staral, ta vyrostla a obdarovala ho svými plody. A prodejem rostlin, které ze semen vypěstoval, vydělal spoustu peněz.“ Ti z vás, kteří se o zeleň alespoň trochu zajímají, už zajisté tuší, že se jedná o strom pachira aquatica.
Pachira aguatica
U nás se pěstuje pachira jako pokojová rostlina se spletenými kmínky. To už však není pachira vodní, nýbrž jiný druh – pachira glabra, jejíž domovinou je Tchaj-wan. Podle druhu dorůstá pachira v našich domácích podmínkách zpravidla 60 až 150 cm, výjimečně i tři metry, a při dobré péči se stává dlouhověkou rostlinou. Pokud si ji pořídíte, měli byste něco vědět o její péči. Tak pojďme na to.

Jak pachiru pěstovat v bytě
Především bude potřebovat dostatek vzdušné vlhkosti. Pokud budete mít v bytě sucho, dřevina začne shazovat listy. Teplota rostlině vyhovuje pokojová, světlo dostatečné, ale rozptýlené. Přímý sluneční úpal by opět vedl k opadávání listů, anebo dokonce k úhynu rostliny. Proto není vhodné letnění, jako u jiných tropických rostlin, které v bytě pěstujete, podmínky na slunci a na suchém vzduchu by ji zahubily. Mladé rostliny se přesazují na jaře, větší exempláře stačí přesadit do většího květináče jednou za tři roky. K výsadbě používejte univerzální zahradnický substrát a přidejte trochu rašeliny. Nezapomeňte, že rostlina pochází z bažin a mokřadů.

Zemina by měla být stále velmi mírně vlhká. Ovšem vyložené mokro vhodné není, to by mohly kořeny začít uhnívat. Zalévejte tehdy, když bude povrch substrátu do hloubky dvou centimetrů suchý. V zimě se pachira zalévá minimálně. Na dno květináče bude nutné před výsadbou připravit drenáž – oblázky, díky nimž bude přebytečná voda odtékat do obalu květináče či do misky. Pachira koření mělce, proto jsou pro ni vhodné květináče miskovitého tvaru. V hlubokých nádobách dřevina špatně roste.
Pachira a feng shui
Nejprve bychom měli připomenout, co to vlastně feng shui či feng šuej vlastně je. Jedná se o staré čínské umění a filozofii, která člověka učí, jak na nás působí vnější prostředí. Abychom dosáhli harmonie ve svém životě, mělo by být harmonické i naše okolí.
Rovnováha feng šuej je tvořena pěti elementy Wu Xing: dřevo, kov, voda, země a oheň. A právě pět listů pachiry na jednom řapíku je symbolizuje. Někdy však na řapíku naroste listů i sedm, a to je znamení, že štěstí i hojnost jsou nablízku. Umístění pachiry v interiéru představuje harmonický život a přispívá k udržení rovnováhy v daném prostoru. Zejména Asiaté jsou navíc přesvědčeni, že stromek přiláká bohatství. A je také vhodným dárkem pro toho, komu hojnost přejete. Ovšem postačilo by štěstí – vždyť harmonie domova i nitra každého z nás je štěstím největším.
Tuhle rostlinu mají ve svém interiéru boháči i mistři feng shui, neboť věří, že pachira vytváří pozitivní CHI neboli energii. Je prokázáno, že pokojové rostliny zlepšují kvalitu vzduchu v bytě, zlepšují náladu a jsou důležitým prvkem bytového designu. Tak proč nepěstovat právě pachiru?! Třeba i vám změní život k lepšímu. Říká se, že stonky se zaplétají proto, aby v sobě udržely štěstí.
Zdroje: CelýSvět, TheSpruce, ČeskéNápady