Modely počasí se na příští týden rozjely jak splašené. Jedna část Česka zmokne, druhá bude mrznout
Na začátek března je podle mě venku docela hezky a láká to k tomu, abychom plánovali první výlety. Podle všeho však ty nadprůměrné teploty už nemusí dlouho vydržet. Jestli jste už odložili zimní bundy stejně jako já, tak si je nechte po ruce. Už příští týden nám totiž může počasí ukázat, že zima ještě neskončila.
Na příští víkend jsem si plánovala výlet, ale už hledám náhradu. Vám radím to samé. Pokud se totiž předpovědi některých modelů splní, rádi za ta kamna vlezem! Co Evropě v druhé polovině března hrozí?
Co se vlastně v předpovědích počasí děje
Počasí v zimě podle mě letos odpovídalo tomu, co si pamatuji z dětství. Lednové varování o možnosti rozpadu polárního víru mi tak přišlo zvláštní. Jenže teď víme, že únor tak normální nebyl – aspoň ve stratosféře.
Ty změny kilometry nad hlavami nevidíme. Představte si však, že je tam bariéra, která chrání Evropu před nebezpečně ledovým vzduchem. Zatímco jsme v únoru měli zimní pohodu, ve stratosféře vyletěla teplota o 40 °C výše, než je běžné.
Co to znamená? No, tahle změna stačila k tomu, aby se bariéra rozdělila na dvě samostatná jádra. Arktickému vzduchu už nic nebrání vpádu do Evropy a Severní Ameriky. Dopad na počasí tu jistě bude. Jen nikdo aktuálně neví, kdy a kde.
Meteorologické modely se prostě neshodnou
Podle všeho s touto událostí zatím česká předpověď nepočítá. Vždyť i na sociálních sítích se mezi sebou kvůli tomu lidé zatím jen hádají. Zkusila jsem si tak data porovnat sama.
Evropský model říká, že hrozí ochlazení, déšť v nížinách a na hory by se mohly ještě vrátit sněhové vločky. Ale americký? Ten předpovídá pořádnou divočinu. Podle něj arktický vzduch Evropu zasáhne, padne tlak a ochladí se až na –10 °C.
Co to znamená pro Evropu, a především pak Česko?
Jak jsem si přečetla (počasí mě fakt baví), tyhle výkyvy se projeví až po několika týdnech. Nejčastěji jsem našla interval třech týdnů a více. A ty tři týdny to budou právě příští víkend.
No, vypadá to, že nás počasí vypeče dříve než na apríla. Právě nyní hrozí, že západní Čechy budou potřebovat deštníky, holínky a funkční mlhovky. Místo jara by totiž mohl dorazit pozdní podzim.
A na východní Moravě a ve Slezsku? Tam dost možná přijde to období drkotání zubů. Osobně počítám s tím, že se ještě vrátí celodenní mrazy a možná i ten sníh.

Největší rizika však padají na Vysočinu, kde se tyto světy střetnou. Tohle pomezí Čech a Moravy by mohly ohrozit mrznoucí deště a mlhy – výsledkem by pak byla ledovka, která by mohla zastavit dálnici D1.
I když to nezní nijak strašně, je potřeba si uvědomit, že někde už začaly pučet rostliny i stromy a takové počasí by zase mohlo způsobit škody na českých zahrádkách.
Udělejte si čas pro sebe
Jak to tak vypadá, druhá polovina března nás ven lákat nebude. Naštěstí se nudit nebudeme ani v interiéru, streamovací platformy si totiž přichystaly pro každého něco.
Už 20. března Netflix ovládne filmové zakončení ságy Gangy z Birminghamu: Nesmrtelný muž, kde znovu zazáří hvězdný Cillian Murphy jako Tommy Shelby. Náročnější diváci si mohou již od 7. března pustit vatikánský thriller Konkláve s Ralphem Fiennesem v hlavní roli.
Na HBO Max by měla být druhá polovina měsíce v komediálním stylu, protože se 22. března očekává třetí série Návrat na výsluní s Lisou Kudrow (ta praštěná Phoebe ze seriálu Přátelé). Už nyní se tam však můžete podívat na první epizody temnější, ale stále humorné minisérie M.R.D. Saint Louis.
S dětmi se můžete na Disney+ podívat na snímek Elio od Pixaru. Hlavním hrdinou je smolař, který se vydává do vesmíru. A jak tomu tak bývá, chlapec tam objevuje nejen záhady, ale i sám sebe.
Nechcete sedět v obývacím pokoji? Pak se skočte podívat do kina. Na velkém plátně najdete v březnu pro každého něco.
Zdroje: csfd.cz, sortiparis.com, meteobox.cz, ecoticias.com, YouTube.com
