Jedna z nejstrašidelnějších pohádek Československa. Také vám připadá, že testovala, co děti vydrží?
Tenhle film měl být původně Večerníčkem a zábavou pro malé děti. Z původně plánované pohádky se ale časem vyklubala klasická lidová vyprávěčka, která místo pobavení spíše strašila a působila traumata. Pro děti rozhodně nebyla. Za socialismu se po ní totiž všichni báli večer zhasnout, natož aby ji rodiče pouštěli dětem přímo před spaním.
V roce 1978 byla filmová tvorba trochu někde jinde, než je dnes. A i diváci byli možná trochu otrlejší a zvyklí na drsnější věci. I tak se ale občas našlo něco, co bylo trochu moc. Představte si, že své děti večer usadíte k televizi a oni nadšeně vyčkávají na novou pohádku, kterou si před spaní pustí. Místo toho jim ale režisér Juraj Herz naservíruje tuhle divočinu, ze které by měli problém usnout i dospělí. Tenhle film (a především pak jeho vizuální zpracování a kostýmy) působil opravdu děsivě. Přitom se mělo původně jednat a běžnou pohádku na dobrou noc – třeba místo Večerníčku. Temný styl a ponurá hudba však spíše připomínali klasické hororové pohádky, které se vyprávěly v 18. století.
Místo Večerníčku noční můra?
Film, který máme na mysli, není samozřejmě nic jiného než Panna a netvor. Filmová adaptace pohádkového materiálu, který se inspiruje především v povídce o Krásce a zvířeti. Nepříliš bohatý obchodník v této adaptaci slíbí svoji krásnou dceru za ženu Netvorovi, aby si zachránil svůj vlastní holý život. Dcera příliš neodmlouvá a odevzdaná svému osudu tedy jde do Netvorova panství. Tam samozřejmě není nic tak, jak má být. Sídlo je evidentně pod vlivem magie, stínů a mlhy. A jeho pán je odporná stvůra s ptačím zobákem a peřím. Film má být celou dobu pohádkou a působit uklidňujícím, fantazijním dojmem, pokud si ale vybavíte onu brutální scénu, která je hned v úvodu filmu, rychle pochopíte, o čem se tady mluví. Tohle žádné dítě asi vyloženě neosloví.

Proč to děsilo děti?
Tenhle film měl být pohádkou. Takovou českou verzí Krásky a zvířete, ale Juraj Herz možná trochu popustil uzdu své fantazii a vytvořil druhého Spalovače mrtvol. Děti nebyly příliš pobavené a ty menší brečely už od úvodních titulků. Na druhou stranu všechna čest musí putovat do kostymérny. Převlek, který na sobě netvor má, je absolutně děsivý do posledního nejmenšího detailu. Obrovský zdeformovaný pták vypadá, jako kdyby právě vylezl z nejhlubších útrob pekla. Scény, kde se objevuje jenom jeho obrovská nechutná tlapa a trestá kupeckou výpravu, je navíc prvotřídním hororovým záběrem. Na dobré náladě nepřidávají ani temné lokace hradu a panství, kde netvor sídlí. Když to navíc podtrhnete ponurou hudbou Petra Hapky, máte ve finále krásný recept na probdělou noc vašich děti. Možná i vaši vlastní.

Špatný „Večerníček“, zato skvělý film
Myslím, že každý kdo film viděl, se shodne společně s námi na tom, že jeho původní záměr vytvořit napínavou pohádku pro děti, se úplně nezdařil. To ale nevypovídá nic o celkových kvalitách filmu. Pokud se totiž vymaníte z téhle „Večerníčkovské kategorie“, můžete si film vyloženě užít. Přece jenom se jedná o opravdu skvělý filmařský kousek, ve kterém režisér Juraj Herz uplatnil všechny nabyté zkušenosti.
Děti 70. let z tohoto filmu sice měly občas noční můry, jak zaznívá v internetových diskuzích a recenzích, ale věříme, že s odstupem času ocení Pannu a netvora jako skvělý film, který náležitě patří do historie českého filmu. Snímek má jedinečnou a nepřekonatelnou atmosféru, která vás bude neustále držet v napětí. Kostýmy, které byly pro film připraveny, navíc výrazně překonaly svou dobu a působí takřka reálně. A hudební podkres Petra Hapky je něčím, co si budete po zhlédnutí filmu pouštět ještě dlouhou dobu. Jednoduše se jedná o skvělý film, který měl bohužel nešťastné zařazení. Takže pokud chcete, film si večer s radostí pusťte. Jenom děti asi pošlete do postele dříve.
Zdroje: csfd.cz, denik.cz, kinobox.cz