Těmto 3 jménům by se podle psychologů měli rodiče vyhnout. Češi je dávají jako na běžícím pásu
Nalijme si čistého vína, některá jména zní, jako by omylem vypadla z doby našich prababiček než z dnešní moderní společnosti. Zatímco většina rodičů chce pro své děti něco aktuálního, mezinárodně znějícího nebo roztomilého, v České republice se stále najdou i tací, kteří dají přednost tradici a pojmenují své dítko pro někoho až překvapivým způsobem.
Jméno Božena mělo své zlaté časy v 19. století a je slovanského původu. Doslova znamená Bohem obdařená, což na první poslech zní jako krásná věc, ale v dnešní moderní době je spojováno spíš s dávnou historií a také spisovatelkou Boženou Němcovou. A ruku na srdce, které dítě dneska touží být pojmenováno po autorce Babičky?
Na obranu jména je třeba říct, že Božena má silné historické zázemí. Kromě ikonické Boženy Němcové, která se stala symbolem českého obrození, najdeme i další slavné nositelky jako jsou herečka Božena Böhmová, představitelka přísných žen českých filmech nebo Boženu Vikovou-Kunětickou, první českou političku zasedající v parlamentu. Ale právě v tom je ten paradox: každá slavná Božena, kterou si dnes vybavíme, má v naší představě utažený drdol, kulaté brýle a přísný pohled. Žádná nevnáší do jména lehkost nebo hravost.

Jak z toho ven?
A nepomáhají ani zdrobněliny. Zatímco jiná jména, byť v základním tvaru tvrdá a zdánlivě nepoddajná, po zdrobnění zjemní, a i jejich nositelky se rázem stanou roztomilejšími, u Boženy to tak úplně neplatí. Nejčastěji používaná varianta je Boženka, ale i to v nás evokuje spíše starou babičku z chaloupky na vesnici než mladou dívku. A když dojde na Božu nebo dokonce Božku, je vymalováno. Takové jméno je prostě neodmyslitelně spjato se šedivou paní se silnými brýlemi, nákupní taškou na kolečkách a hůlkou.
Další příklady, které už nefrčí
Božena samozřejmě není jediná, která v nás evokuje černobílé filmy. Existuje celý seznam jmen, která se pravidelně objevují v anketách o nejméně oblíbená nebo nejhorší jména – a která se přesto dál dávají.
Malá Jarmilka je dnes podle statistických dat spíš rarita, ale pořád existuje. Podobně jako u Boženy, se u něj potýkáme s problémem, kdy základní tvar je příliš zastaralý a zdrobnělina nenese nádech modernosti ani jemnosti.
V těsném závěsu je jméno Blažena, které z latinského původu znamená blažená nebo šťastná. V českém prostředí si už nese zcela jinou asociaci – a to především díky nezapomenutelné filmové postavě z trilogie Slunce, seno…. Právě odtud si většina lidí jméno spojuje s naivitou, hlasitostí a vesnickým prostředím. Přesto se i Blaženy občas v novodobých matrikách objeví a budí údiv, úsměv i obavy, co to asi dítěti přinese.

Originální za každou cenu
Je pochopitelné, že se v dnešní době, kdy se snaží člověk trošku vyčnívat z davu, uchylují rodiče k netradičním jménům pro své potomky. A obracení se ke starým, již jednou zavedeným, jménům je nejsnazší cesta. Vždyť díky tomu některá jména zažila nový boom – například Josefína nebo František. Ale to jsou jména s určitou dávkou noblesy nebo roztomilosti, což se o Boženě, i přes jeho historickou hodnotu, bohužel říci nedá.
Závěrem
Návrat starých jmen může být krásný, ale jen některá stárnou s grácií. Jména jako Anna nebo Josefína zní nadčasově a jejich opětovné používání v průběhu času je přirozené a milé. Božena získala, možná neprávem, v průběhu let nálepku, kterou se jí zatím nedaří setřást. Je možné, že se v budoucnu budeme s tímto jménem setkávat častěji a jeho energie se promění. Prozatím tomu tak ale není a jeho mladé nositelky se budou muset ještě chvíli popasovat s udivenými reakcemi svého okolí. Podle psychologů však není vhodné, aby děti nosily jména, která jsou v historii zemí spojené s určitými negativními vlastnostmi svých předchůdkyň.