Nejlepší meteorický roj roku 2025 je na cestě: Zde je seznam míst, kde ho v Česku uvidíte nejlépe
Vesmír je stále ještě neprobádaným a pro lidskou existenci často i neskutečným prostředím. Pravidelně jsou na nebi okem sledovatelné různé úkazy. Nyní se opět blíží noc, kdy bude možné pozorovat nejlepší meteorický roj roku.
Na nebi se objevuje množství fascinujících úkazů. Mnohé z nich jsou okem pozorovatelné, na některé je potřeba speciálního vybavení. Vzácnými, ale velmi působivými jevy na obloze jsou zatmění Měsíce a Slunce. Částečné zatmění Měsíce, které bylo velmi obtížně pozorovatelné, se odehrálo v polovině března. K zatmění Měsíce došlo 29. března. Tyto události již máme za sebou. Nyní se však můžeme těšit na úplné zatmění Měsíce. To by mělo proběhnout 7. září. Snadno viditelné bude od sedmé hodiny večerní.
Jedním z oblíbených jevů je meteorický roj
Astronomové i obyčejní lidé jsou milovníky padajících hvězd. Meteorický roj je jedním z astronomických jevů, který lze za příznivých podmínek sledovat z planety Země. Jedná se o proces, při kterém se ve vesmíru objeví mnoho drobných částic. Ty jsou meteoroidy pocházejícími z komet nebo planetek. Vlivem vstupu do zemské atmosféry a třením o vzduch dochází k zahřátí meteoroidů, které se následně rozzáří. Lidé tento jev, kdy meteory září na obloze, označují jako padající hvězdy.

Když padají hvězdy, máme si něco přát
Padající hvězdy jsou nejen nádhernou událostí, při které se mnohým až tají dech. Za dávných časů se věřilo, že každý padlý kousek světla z nebe zajistí splnění jednoho našeho přání. Když padají hvězdy, máme myslet na naše největší sny. Aby se vyplnily, nesmíte je však nikomu prozradit.
Na sledování hvězd si vyhraďte čas v polovině srpna
Každoročně existuje období, během kterého je činnost padajících hvězd zvýšena a lidské oko tak má možnost na obloze zahlédnout skutečně nádherný úkaz. V letošním roce je největší aktivita meteorického roje očekávána od 17. července do 24. srpna. Pokud si chcete užít co nejkrásnější výhled, pak je doporučován jeden konkrétní čas. A to noc z 12. na 13. srpna, kdy by k největší aktivitě mělo dojít mezi půlnocí a pátou hodinou ranní.
Zásadní je i výběr pozorovacího místa
Obecně platí, že je k pozorování jakýchkoli astronomických jevů ideální místo, kde je volné prostranství s širokým výhledem na oblohu. Jasně budou perseidy vidět v beskydské či jizerské oblasti. Vyzkoušet můžete i observatoře. Kousek od Prahy se nachází hvězdárna Ondřejov, veřejně bývají přístupné i hvězdárny v Rokycanech a Valašském Meziříčí. Výhled vám zajistí i klidné venkovské oblasti Žďárských vrchů nebo Hanušovická vrchovina.

Padání hvězd lze sledovat i v televizi
Pokud zrovna nebudete mít čas na sledování meteorického roje, setkat se s padajícími úlomky můžete i v některých romantických filmech. Romantický příběh odehrávající se pod hvězdnou oblohou proběhne mezi Johnem a Emily. Jde o jednu z epizod Rosamunde Pilcher – Padající hvězdy. Hvězdná obloha tvoří kulisu nejdůležitějších rozhovorů mezi hlavními postavami Hazel a Gus i v dalším filmu – Hvězdy nám nepřály. Upozorňujeme, že pokud se na něj chcete podívat, prožijete smutný příběh dvou teenagerů, který bohužel nebude mít happy end.