Češi předčasně truchlí. Nejoblíbenější večerní pořad TV Nova visí na vlásku a náhrada neexistuje
Kromě filmů a seriálů si české publikum hodně oblíbilo reality show. Ostatně jako všichni diváci po celém světě. A že už jich v různých formátech proběhlo!
Vzpomeňme na ČeskoSlovensko má talent, Zrádci, ČeskoSlovenská Superstar, StarDance, Survivor, Peče celá země, Like House, Svatba na první pohled, Bachelor (jeho první řada v roce 2007 se nazývala Vem si mě); a to určitě zdaleka nejsou všechny. Některé se do srdcí Čechů zapsaly víc a jiné méně. Ale každý formát si určitě našel tu svou skupinu fanoušků.
Fenomén reality show se na přelomu tisíciletí zabydlel také v českých televizích a některé z těchto pořadů i v srdcích českých diváků. Kde se vlastně reality show vzala? Podle dostupných zdrojů je možné za první reality show považovat projekt, který vznikl už v roce 1973. TV American Family v ní představila běžný život americké středně bohaté rodiny.
Jedná se o formát pořadu založený na realitě. Jeho podstatou je snímání herců i neherců při různých činnostech (podle dané tématiky pořadu), a to často kamerami zjevnými i skrytými. Některé pořady jsou soutěžní o vítěze a cenu, jiné ukazují reálný život přihlášených aktérů v určených podmínkách. Vzpomeneme-li na reality show, které u nás proběhly jako jedny z prvních, byly to pořady VyVolení a BigBrother.
Smysl tohoto formátu: zábava a emoce
Reality show u diváků zpravidla vyvolává silné emoce, což je ostatně jejím účelem. Tím, jak je pořad vystavěn, dokáže přitáhnout k obrazovkám miliony diváků. Hluboké citové prožitky a zážitky se obvykle objevují na obou stranách – jak u samotných účastníků, tak i u divácké obce. V reality show se bohužel velmi často objevuje nevhodné chování, emoce mnohdy až vyhrocené a nadužívání vulgarit. U již zmíněných Vyvolených a Big Brother to bylo v takové míře, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělovala pořadatelům nemalé pokuty.
K pravděpodobně nejhorším počinům tohoto žánru u nás lze přiřadit show Štiky, která po vzoru amerického rodinného klanu Kardashian mapovala život, bulvárem tehdy hojně propírané, rodiny Štikových.
Jiný typ reality show? Výměna manželek!
Tento pořad je založený na tom, že se dvě ženy ze zcela odlišných rodinných a někdy i sociálních poměrů na nějaký čas vymění. Odejdou od svých manželů a hlavně od svých dětí, převezmou povinnosti druhé z žen. Principem tohoto typu reality show je snímání života neherců po dobu deseti dní, kdy se ženy musí odloučit od svých rodin a zastat ženu v rodině, která jí byla na tuto dobu přidělena. Čas s rodinami tráví klasický natáčecí štáb. Natočené záběry jsou sestříhány a upraveny do jednotlivých pořadů v trvání asi 90 minut.

Výměna manželek je formát poněkud kontroverzní a zároveň ojedinělý, protože adekvátní náhrada neexistuje. Diváky je možno zařadit do několika skupin – zástupci jedné z nich se na pořad vůbec nedívají, druzí ho milují, protože jim přijde jako skvělá zábava. Další ho sledují z toho důvodu, že jim cyklus pomáhá s řešením jejich vlastních problémů a jiní proto, že mají radost z cizího trápení. Pak jsou tu ještě dvě skupiny, z nichž jedna je za pořad ráda, protože se mnohdy odhalí špatné zacházení s dětmi v některých rodinách. A dá se to skutečně řešit. Ostatní jsou přesvědčení, že pořad má neblahý vliv na psychiku zúčastněných dětí. Ke které partě diváků patříte vy?
Pořad běží už dvacet let, ale…
A stále má dostatek diváků. V poslední době se však proslýchá, že tahle reality show v letošním roce skončí. Jedním z důvodů by měla být skutečnost, že účinkující podepisují nevýhodné smlouvy. Někteří z nich získají maximálně 75 tisíc korun, kdežto pokuty za nedodržování smlouvy jsou statisícové a týkají se i dětí, které přitom žádnou odměnu nedostávají. Tyto skutečnosti byly odhaleny v podcastovém pořadu Ve stínu.
Už před 20 lety se proti tomuto kontroverznímu pořadu postavila senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Tehdy vyslyšena nebyla. Letos se k tématu vrací znovu se slovy: „Věřím, že práva dětí dnes chápeme přísněji.“ K záležitosti se vyjádřil i psycholog Jan Kulhánek: „Může to mít velmi negativní vliv na jistotu, že rodina dítěte je v pořádku. Mladší prepubertální děti to bude ohrožovat, pubertální výrostky pak zahanbovat – sice i oni už jsou ke své rodině kritičtí, ale určitě si to nepřejí veřejně.“
Bude show pokračovat?
Televize na podněty reaguje a slibuje koncepční změny. Mluvčí TV Nova uvedla, že vedení tvůrčímu týmu důvěřuje a odmítá jeho jakékoliv pochybení. Na druhé straně tým pracuje na změnách s větším akcentem na pozitivní inspiraci a společenský kontext. Inovace se má projevit v rámci nově natáčených epizod. „Konkrétní plány a postupy budou zveřejněny až v horizontu měsíců,“ sdělil ředitel vývoje obsahu Michal Raitler. Takže formát Výměna manželek buď dozná pozitivních změn nebo možná skončí v propadlišti dějin.
Zdroje: KinoTip2, PodcastySeznam, MediumSeznam