Senioři mají jasno: Tohle byl největší kýč Československa, ale kdo ho měl tehdy v obýváku, byl machr
Doba jde kupředu a s ní i vnímání designu a designových doplňků. To, co bylo v době Československa považováno za frajerský kousek hodný obdivu, je dnes kýčem, který by si asi jen málokdo vystavil. I tak jsou tyto předměty často součástí sběratelských sbírek.
Zvířecí symbolika byla za Husáka velmi oblíbená. Zatímco v dnešní době tyto dekorace považujeme za kýč či jen předmět do umělecké sbírky, v minulosti si bez nich lidé nedokázali představit vybavení svého bytu.
Symbol společenského postavení
Pro 70. a 80. léta minulého století byly klasickou dekorací v domácnostech sošky jelenů. To, zda jejich vlastnění bylo symbolem prestiže či spíše nevkusu a kýče, necháme na zhodnocení každého z vás. Pravdou ale je, že ten, kdo doma sousoší jelenů neměl, jako by v té době neexistoval. Za Husáka se skutečně jednalo o vkusný symbol, který také hovořil o společenském postavení.
Na začátku nebyla jejich výroba tak rozsáhlá. Ten, kdo měl jeleny doma, patřil mezi smetánku. Postupně ale došlo k jejich rozšíření snad do každé rodiny. Sochy jelenů ztratily na hodnotě a postupem času se staly spíše předmětem ironie a nadsázky. Nejinak je tomu v dnešní době. I tak se ale najdou lidé, kteří si tento socialistický symbol domů či do své sbírky rádi pořídí. Zaplatit za něj mohou až několik tisíc korun. Najdou se ale i levnější kusy. Pořídit je můžete na sběratelských trzích, narazíte na ně ale i na online bazarech či v antikvariátech.

Úspěch slavily i originální skleněné labutě
U zvířecí dekorace ještě zůstaneme. Tentokrát se ale přesuneme k labutím. Ty byly za období normalizace typicky vyrobeny ze skla. Skleněné labutě z Chřibské se staly populárními dekoracemi nejenom do bytů, ale také kanceláří či hotelů. V současné době se cena tradičních chřibských labutí či váz pohybuje od několika stovek až po několik tisíc korun.
Sklárny v Chřibské mají dlouholetou tradici. Známy jsou především pro ruční foukání skla, které dalo vzniknout unikátním výrobkům. Typické jsou také syté a výrazné barvy, které člověka zaujmou na první pohled. Právě tyto barvy byly v minulosti považovány za symbol moderního a stylového vzhledu.

Největší symbol kýče
Tyto dekorace jsou jednoznačně adepty na nejvíce kýčovité předměty. Za největší kýč tehdejší doby však Husákovy děti často označují leskymo. Umělá kožešina různých vzorů byla hojně používána právě v 70. a 80. letech minulého století. Stala se nedílnou součástí nejedné domácnosti. Používána byla například jako stylový přehoz či potah na sedačky nebo pohodlná deka. Ačkoliv byla velmi měkká, zároveň byla právem označována za socialistický kýč.
Každý si může sám rozhodnout, co byl podle něj největší kýč socialismu. Pravdou ale je, že se na první příčce nejčastěji objevuje právě leskymo. Přehlídkou dekorací, které byly součástí socialistických bytů je film Kulový blesk. Díky stěhování několika rodin při pozorném sledování narazíte na různé vybavení tehdejšího socialistického bytu. Socialistické domácnosti s typickým nábytkem i dekoracemi si můžete prohlédnout také ve filmech S tebou mě baví svět či Dívka na Koštěti.
Zdroje: Socialistickysen, Poznatsvet, iDnes