Tohle byla největší obluda Československa. Zvenku cukrová vata, zevnitř čistý horor
Televizní pohádka z roku 1990 dodnes budí rozporuplné reakce. Coby jedna z posledních socialistických pohádek děsila malé diváky postavou princezny, která se v noci probouzela s černým obličejem a trhala strážné na kusy. I Karel Heřmánek v roli ďábla by se podle diváků hodil spíše do pořádného hororu.
„Je legrační, jak si na tu princeznu s černým obličejem pamatují všechny moje kamarádky. Tahle pohádka asi všem dětem mé generace uvízla v hlavě,“ píše v recenzi jedna z žen. A s tímto komentářem rozhodně není sama. Princezna Milena v podání Moniky Kobrové se díky své děsivé proměně stala opravdu děsivou postavou.
Příběh o posedlosti a touze
Film natočený režisérkou Věrou Jordánovou vychází z předloh Boženy Němcové, kdy propojuje motivy pohádek „Spravedlivý Bohumil“ a „O černé princezně“. Pohádka vykresluje příběh královny Johany, která by dala cokoliv za vysněné dítě, dokonce i svou duši. V zoufalství nad tím, že král raději prohání štiky než plní manželské povinnosti, uzavře královna temnou dohodu s ďáblem v podání Karla Heřmánka. A jak už to tak s ďábelskými smlouvami bývá, i tahle má svůj háček…
Královna vypije pohár, do kterého sama přidá několik kapek vlastní krve, a ještě ten den porodí dceru. Ta roste neuvěřitelným tempem. Během několika hodin z ní je princezna na vdávání, což dvořané komentují slovy: „To není samo sebou. V tom musí něco být.“
Možná se vše zpočátku jeví jako zázrak, ale brzy se film promění v noční můru. Princezna Milena upadne do stavu podobnému smrti a její tvář zčerná. Jak se později ukáže, v noci obživne a stává se z ní démonická bytost, která roztrhá každého, kdo ji hlídá.

Děsivá tvář Moniky Kobrové
Pro mladou herečku Moniku Kobrovou, která se narodila v Praze roku 1965, to byla jedna z prvních výraznějších rolí. Kobrová, absolventka JAMU v Brně se již jako studentka objevovala před kamerou. V televizním filmu „Ustláno na čekankách“ tvořila pár s Pavlem Vítkem a ještě téhož roku hrála menší roli ve filmu „Tísňové volání“.
Po dokončení studií našla angažmá v Městském divadle v Brně, nadále se však objevovala v televizních projektech. Z filmové tvorby můžeme zmínit roli Meluzíny v pohádce „Kouzelný měšec“ nebo pak seriály jako „Detektiv Martin Tomsa“. Dnes patří Monika Kobrová již několik let k oporám hereckého souboru Divadla Na Fidlovačce v Praze. V nedávné době jsme ji mohli vidět v seriálech jako „Modrý kód“ či „Odznak Vysočina“.
Pohádka, která rozhodně není pro malé děti
Film „O Radkovi a Mileně“ boří klasické pohádkové klišé a nabízí překvapivě temný a strašidelný zážitek, který by dnešní rodiče malým dětem pravděpodobně nepustili. „Strašidelná pohádka, kterou bych malému dítěti určitě nepustila… Karel Heřmánek je fantastický vládce pekel, hodil by se do pořádného hororu,“ píše v recenzi jedna z uživatelek. A není jediná, kdo film takto vnímá.

„Jsem taky z těch, které tato pohádka v mládí pořádně vyděsila, což se dá považovat spolu s Akty X za jeden z televizních pilířů mého hororového fanouškovství,“ přiznává další.
Láska, která přemůže ďábla
Navzdory hororovým prvkům jde stále o pohádku, a tak nechybí ani romantická linie. Zachráncem princezny Mileny se stává mladý rybář Radek, který jako jediný dokáže vzdorovat jejím démonickým silám díky upřímné lásce. Radek je však falešně obviněn a uvržen do vězení. Nakonec je ale pověřen hlídáním zdánlivě mrtvé princezny. Když se Milena v noci probouzí ve své děsivé podobě, Radek s ní svede souboj.
Jak už to v pohádkách bývá, právě láska mezi princeznou a rybářem nakonec zlomí temné kouzlo. I když tento romantický zvrat přišel pro některé diváky až příliš náhle a nečekaně. A co si o tom myslíte vy?
Zdroje: fdb.cz, csfd.cz, csfd.cz