Byl největším vzorem komunismu a čestnosti. Ve skutečnosti měl víc milenek než JZD krav na pastvě
Češi ho milovali víc než jejich vlastní celebrity, Němci ho zbožňovali jako národní poklad a Jugoslávci hrdě ukazovali místa, kde se natáčely jeho filmy. Jeho jméno se stalo synonymem pro čest a spravedlnost a děti po něm pojmenovávaly své psy a kočky.
Jeho filmová smrt dojímala diváky k slzám, ale ve skutečném životě byl plný života a nehodlal promarnit žádnou minutu. Pohledný Francouz byl pro ženy jako magnet a svůj šarm nikdy neváhal využít.
Francouzský šlechtic, kterého proslavila indiánská čelenka
Pierre Louis Baron de Bris, známý spíše jako Pierre Brice, pocházel z francouzské šlechtické rodiny a o Karlu Mayovi nebo jeho slavném indiánském hrdinovi nikdy předtím neslyšel.
Když se 6. února 1929 v přístavním městě Brest narodil chlapec jménem Pierre, celá rodina už na něm viděla námořnickou uniformu. Syn hrdiny z první světové války a později nebojácného odbojáře měl pokračovat v rodinné tradici služby vlasti. Místo toužebné architektury či práce se dřevem tak absolvoval námořní akademii a rok speciálního výcviku v Alžíru.
Jako voják sloužil dva roky v Indočíně. Namísto návratu do armády však zvolil cestu do bohémské Paříže, kde se živil jako řidič kabrioletu, obchodní zástupce, který nic neprodal, fotograf pro časopis Vogue a dokonce jako kabaretní tanečník. Pierre se stal jedním z nejlépe placených manekýnů ve Francii, a při focení svatební kolekce pózoval po boku mladičké Brigitte Bardot.
Náhoda, díky které se zrodila hvězda
V šedesátých letech byl Pierre už celkem úspěšným hercem v Itálii, kde pobýval, když ho na berlínském filmovém festivalu zahlédl německý producent Horst Wendlandt. Kupodivu roli Vinnetoua vlastně vůbec nechtěl, připadala mu mizerná. Nakonec ji vzal jen proto, že se dozvěděl, že jeho přítel, americký herec Lex Barker, bude hrát Old Shatterhanda.

Natáčení v Chorvatsku bylo divoké, kameraman dostal zapálenou pochodní do tváře, kdo nespadl z koně, toho prý kousl, a sám Pierre s Lexem Barkerem závodili ve svých nových autech na rozbahněných silnicích jako puberťáci, ačkoliv jim bylo 33 a 43 let.
Muž, který zastínil i Jamese Bonda
Premiéra „Pokladu na Stříbrném jezeře“ v roce 1962 v Mnichově byla triumfální. Film se stal nejúspěšnějším snímkem roku, byl prodán do šedesáti zemí světa a následující filmy o Vinnetouovi svým úspěchem překonaly dokonce i filmy o Jamesi Bondovi, které se na plátnech kin promítaly ve stejné době.
Před Vinnetouem měl Pierre za sebou jedenáct filmů, kde osmkrát hrál hlavní roli, byl zkušeným divadelním hercem, manekýnem i tanečníkem. Na to všechno se ale rychle zapomnělo. Stal se Vinnetouem a tím byl jeho osud zpečetěn.
Filmová série měla původně končit dílem „Vinnetou – Poslední výstřel“ z roku 1965, ve kterém měl náčelník Apačů zemřít. Tato scéna vyvolala v Německu tak silnou vlnu protestů fanoušků, že producenti museli narychlo začít točit další pokračování.

Od válečníka k playboyi
Pierre Brice byl vždycky bouřlivák. Ve svých vzpomínkách popisuje, jak si bez rozdílu užíval pití a rvačky ve veřejných domech s prostitutkami a kamarády, stejně jako skutečnou solidaritu v extrémních podmínkách bojů v bažinách dnešního Vietnamu.
Po úspěchu Vinnetoua si pronajal velký byt s terasou v Římě, pořídil si jachtu, kterou samozřejmě pojmenoval „Vinnetou“, a užíval si života plného večírků a flirtů. V té době měl za noc více milenek než JZS dobytka na pastvě. Dokonce vydal několik písní a v německé hitparádě se jednu chvíli držel hned za Beatles a Rolling Stones.
Jeho celoživotní svoboda skončila až koncem 70. let, kdy potkal německou blondýnu Hellu. Ta byla jednou z německých trojčat, které nosily stejné šaty, dlouhé blond vlasy, byly vždy pohromadě a všechny zbožňovaly Vinnetoua. Jak udává ČSFD, během několika měsíců na ně narazil ještě na letišti a na plese v Mnichově. Hella se nakonec stala jeho ženou a zůstala s ním až do jeho posledních dnů.
Zdroje: csfd.cz, medium.seznam.cz, idnes.cz