Neluštila v něm vaše babička křížovky? Teď se to samé křeslo prodává za 600 milionů korun
Ušáky, masážní, polohovací či houpací křesla má doma téměř každý z nás. Pokud to vaše bylo vyrobeno před desítkami let, možná sedáváte na drahocenném kousku, který lze prodat i za desítky tisíc korun.
Za dobu, kdy se začala vyrábět křesla, by šlo označit již období starověkého Říma či Egypta. Již v tehdejší době panovníci seděli na trůnech. Ty byly vyráběny většinou z kamene. Nesloužily pouze jako sedátko pro vládce, ale byly i symbolem moci a vysokého postavení. Ve středověku s jejich používáním pokračovala šlechta i duchovenstvo. Tehdy se ale jednalo o masivní dřevo, do kterého byly vyřezávány ozdobné ornamenty.
Za socialismu se vyráběly jen základní druhy křesel
V 19. století došlo k obrovské změně. Každý kus již nebyl originál, ale začala sériová výroba. Křesla tak začala ztrácet na originalitě. Zároveň se díky tomu stala dostupnější a už si je domů mohli pořídit i lidé z nižších vrstev.
Za dob socialismu byly typické retro kusy nábytku. Mezi nimi i čalouněná křesla s dřevěnými područkami. Ta se nejčastěji vyráběla v oranžových, hnědých či zelených odstínech. Stejně jako dalšího zboží, i křesel bylo v druhé polovině minulého století na území Československa nedostatek. A tak bylo jen několik základních druhů, které měl doma téměř každý. I tyto kousky dnes však můžete prodat za několik tisíc až desítek tisíc korun.

Ikonické kusy mají velmi vysokou hodnotu
Ikonického a jedinečného nábytku bylo od začátku minulého století vyrobeno nespočet. Na svědomí je nemají pouze zahraniční umělci, ale také ti českoslovenští. Například z 30. let pochází ikonický kus křesla H-269 od Jindřicha Halabaly. Ten se stal symbolem československého funkcionalismu. Na první pohled zaujmou elegantní dřevěné područky a čalounění. Ty z tohoto kusu nábytku dělají nadčasový designový objekt uznávaný nejen u nás, ale i v zahraničí. V současné době byste za tento renovovaný kus nábytku mohli získat i 50 tisíc korun. Vyšší hodnotu bude mít, pokud ho budete prodávat v páru.
Irská designérka spojila praktičnost a asijský styl
Křeslem, za které jsou někteří lidé ochotni nabídnout i více než půl milionu korun, je to od Eileen Gray. Tento ikonický kus nábytku je jedním z vůbec nejdražších kusů 20. století. To, že má skutečně velkou hodnotu prozrazuje i fakt, že bylo v roce 2009 během aukce sbírky Yves Saint Laurenta vydraženo za neuvěřitelných 28 milionů dolarů, tedy cca 600 milionů korun. Proč je toto křeslo tak drahé a cenné?
Křeslo z dílny irské výtvarnice Eileen Gray, která žila v letech 1878 až 1976, bylo vyrobeno v letech 1917 – 1919. Jeho základ tvoří lakované dřevo s motivy dvou stylizovaných draků. Z nich jsou tvořeny opěrky a základna sedadla. Nejde tak pouze o obyčejné křeslo, ale i umělecké dílo, které je symbolem asijské estetiky a evropského art deca.

Socialistický nábytek si prohlédněte v tradiční české komedii
O kvalitě a designu křesel a dalšího nábytku se toho sice v tomto filmu mnoho nedozvíte, rozhodně zde ale uvidíte přehlídku běžného nábytku pocházejícího z konce minulého století. Aby také ne, když je zápletka filmu Kulový blesk postavena na stěhování hned několika rodin. Ty se rozhodnou, že se v jeden den vzájemně přestěhují. Film od Svěráka a Smoljaka je dodnes oblíbenou komedií. Zahlédnout v ní můžete nejen křesla, ale i další typický nábytek.