Němci se zhrozili nad českým cukrovím. Kvůli jedné ingredienci by ho nepustili ani přes hranice
Vánoční svátky jsou za rohem a většina z nás nyní v adventním období peče vánoční cukroví. A jsme na ně zpravidla velmi hrdí. A jak by ne, tento zvyk je ojedinělý. I když se v jiných zemích také nějaká ta typická vánoční sladkost připravuje, nikde to není v takovém rozsahu jako v Česku. Každý z nás zná desítky receptů a nejradši bychom je upekli všechny. Jenže nestačí čas a peníze. Zejména v době, kdy se máslo prodává běžně za 70 Kč. A použitím levných ingrediencí můžeme cukroví pokazit.
Naše vánoční cukroví si velice oblíbili Němci. A tak neváhají přijet do Česka na předvánoční nákupy, a to zejména kvůli českým druhům cukroví. Vypadá slavnostně, vyrábí se v mnoha tvarech a příchutích, s krémem, marmeládou a spoustou ořechů, mandlí a čokolády. A chutná božsky. A tady už sami cítíte nějaké „jenže“…
Bez vanilkové vůně nejsou Vánoce
Při pečení vánočního cukroví používáme rovněž spoustu vanilky, respektive vanilkového cukru, který neuvěřitelně voní. V dobách socialismu se v Československu používal cukr vanilínový; jiný totiž moc k sehnání nebyl. Dnes je možnost výběru, protože na trhu jsou oba druhy: ten s obsahem pravé vanilky a s uměle vyrobeným vanilínem. Jen se v případě přírodního vanilínu musí počítat s mnohem vyšší cenou.
Rozdíl mezi vanilkovým a vanilínovým cukrem
Každý vanilín je sladký a voňavý. Vanilka je totiž plod orchideje vanilla planifolia, která pochází z Mexika. A právě z něj se získává přírodní vanilín. Jenže v potravinářství je k dispozici ze dvou zdrojů: přírodní a syntetický. Přírodní je mnohonásobně dražší. Je ovšem také chutnější, neboť obsahuje řadu přírodních příměsí, zejména množství dalších vonných a chuťových látek.

Synteticky vanilín se sice dříve vyráběl ze skořicové silice, ale dnes se vyrábí z guajakolu, jenž je obsažen v dřevěném dehtu. Anebo vzniká fermentační přeměnou ligninu, což je odpadní látka při výrobě celulózy ze dřeva. Chemicky patří mezi fenoly, ethery a aldehydy. Syntetický vanilín bývá méně chutný. Některé zdroje uvádějí, že na jeho použití doplatila Coca-Cola: „V roce 1985 se pokusila na trhu prosadit lacinější nápoj New Coke, který byl ochucený právě synteticky vyrobený vanilínem“. A neuspěla.
Vztah cizinců k umělému vanilínu
Když se Němci dověděli, že naše vánoční cukroví je plné umělého vanilínu, zděsili se. Takovou ingredienci by nepustili přes hranici. Používá-li se při výrobě parfémů, mýdel a dalších hygienických prostředků či ve farmaceutickém průmyslu – budiž. Ale v potravinářství?! Proč? Vždyť přírodní vanilin je běžně k dispozici.
Dáme si s výrobou vánočního cukroví tolik práce, přidáme spoustu lahodných ingrediencí a pak rohlíčky obalíme ve fenolech. Wikipedia o fenolech, mimo jiné, uvádí: „… některé fenoly vykazují estrogenní nebo endokrinně disruptivní aktivitu“. Že nevíte, co je endokrinně disruptivní aktivita? Zde opět čerpám z Wikipedie: „… může dojít k narušení soustavy žláz s vnitřní sekrecí nebo hormonálního systému. Endokrinní disruptory mohou způsobit rakovinu, vrozené vady a další vývojové poruchy“.
A Němec pravý vanilkový cukr na rohlíčcích pozná. Má lepší chuť, výraznější vůni, a hlavně jsou v něm vidět nepatrné černé tečky z vanilkového lusku.
Zdravá strava bez přidané chemie
Ještě se těm Němcům a možná i sami sobě divíte? V dnešní době do sebe valíme chemikálie horem dolem. Vždyť skoro v každé průmyslově vyrobené potravině jsou barviva, dochucovadla, stabilizátory, konzervanty, emulgátory či umělá sladidla. Tak proč ji ještě používat při domácí výrobě, když je možnost využití přírodní látky?

Vždyť všechny zdroje, které se zabývají výživou a zdravím, varují veřejnost před nadměrnou konzumací průmyslově vyráběných potravin. Nejen, že obsahují nadbytek soli a cukru a již zmíněné přídatné látky; jsou o řadu prospěšných látek ochuzené: vitamíny, minerály, enzymy a kompletní živiny, které nabízí přírodní strava.
Zdroje: Wikipedia, CelostníMedicína, NejRecept
