Za totáče tohle jméno nikdo nechtěl, ale dnes ho nosí 80 tisíc Čechů. Jste mezi nimi?
Něčím, co má každý člověk na světě, je jeho jméno. Pro mnohé je to něco, co nosí s hrdostí a pýchou a u některých lidí jméno slouží jako základní pilíř jejich identity. Existují však jména, která se pojí s určitým historickým a ideologickým škraloupem. Některá jména se tak během minulého režimu nevyhnutelně spojovala s věcmi, na které dnes již nikdo nepamatuje. A mnoho lidí tak tato jména nosí, aniž by si uvědomovali, co svého času znamenaly.
I kdyby člověk na světě nic jiného neměl, má stále své jméno. To je pro nás často středobodem naší identity. Hledáme si původní významy našich jmen a někteří se ve svých životech těmito významy dokonce nechávají inspirovat. Některá jména se však v průběhu historie těší výkyvům v popularitě. To je dáno hlavně historickým a společenským kontextem. Existují totiž jména, která patří nebo patřila lidem, kteří omezovali životy druhých.
Totalitní jména s ideologickým přesahem
V dobách socialismu v Československu se některá jména těšila velkému úspěchu, zatímco jiná upadla v zapomnění. Jméno, které se však v dobách socialismu těšilo poměrně velké popularitě, byl Vladimír. Toto jméno dodnes nosí desítky tisíc Čechů, ale zapomínají, že bylo spojováno s výraznou postavou sovětské historie.
Touto postavou byl samozřejmě Vladimír Iljič Lenin, aneb muž, který stál za komunistickou revolucí v někdejším carském Rusku. Vladimír je slovanské jméno znamenající Vládce světa (svět se rusky řekne mir), nebo Mocný. Překvapivě má však germánské kořeny a jedná se o úpravu jména Valdemar, znamenajícího Velký vládce. Jméno bylo převzato po podmanění ruských kmenů vikingskými nájezdníky.
V dobách totalitního režimu tak jméno Vladimír reprezentovalo samotné komunistické hnutí. Někteří toto jméno vyslovovali s láskou, ale zejména v naší zemi se našla řada lidí, kteří si jméno spojovali s totalitou, útlakem a diktování poměrů cizí mocí, která se nás snažila okrást o naši identitu. Pokud by vás například zajímalo kariérní pozadí nositele tohoto jména Vladimíra Iljiče Lenina, navrhujeme například dokumentární film Lenin: Cesta k moci, který je k dispozici na webu.

Po revoluci bylo všechno jinak
Po Sametové revoluci a pádu socialismu v Československu se výrazně proměnila jména, která rodiče dávali svým dětem. Jména totiž často odráží stav společnosti a její náladu a rodiče tak nevědomky vyjadřovali své tíhnutí k Západu, jeho poměrům a kulturním souvislostem. Tradiční česká a potažmo slovanská jména se tak začala vytrácet a byla nahrazována jmény jinými, modernějšími a cizími.
Z ničeho nic se tak v našich matrikách začala objevovat jména jako Matyáš a Tobiáš v případě chlapců. U dívek se pak začala objevovat jména jako Lilien či Vanesa, kdy druhé zmíněné se objevovalo i se dvěma s, což jen podtrhávalo jeho cizí původ. Přijetí takto „moderních“ jmen bylo pro českou společnost symbolem nově nabyté svobody a možnosti začít svými myšlenkami pátrat po Západě a postupně přijímat jeho poměry.

Jména výrazně ovlivňují náš život
Ačkoliv si to někteří lidé neuvědomují či snad nepřiznávají, jména zásadně ovlivňují životy, jaké vedeme. Existuje řada výzkumů, které se tímto fenoménem zabývaly z různých úhlů. Studie publikovaná v časopise Proceedings of the National of Sciences například ukazuje, že se lidé snaží odhadnout jméno druhého již na základě jeho vzhledu. Jména pro nás tak vytváří určité kategorie, kam začleňujeme lidi na základě vlastností, které u nich pozorujeme či očekáváme.
Výzkum z Německa z roku 2011 zase ukázal, že lidé s určitými jmény mají nižší úspěšnost na seznamovacích aplikacích. Důvodem je například to, když je křestní jméno potenciálního nápadníka spojováno s nižší společenskou třídou, nebo má jednoduše nepříjemné historické konotace.
Ačkoliv tedy jméno Vladimír v dnešní době neznamená to, co znamenalo v minulosti, dost možná opět přijde doba, kdy se stane neatraktivním. To všechno jen ukazuje, že jména jsou jakési symboly, kterými jsme ocejchováni a v průběhu života pak musíme čelit významům, které s sebou tyto symboly nesou.
zdroje: medium.seznam.cz, cs.wikipedia.org, ceskatelevize.cz