S manželem se na tuto českou pohádku těšíme celý rok. Pro naše vnuky je to ale „trapárna“
I když je Česko pohádkovou zemí, ne každá z pohádek se povedla. Za jednou takovou, na kterou se s manželem každý rok těšíme, ale naše vnoučata bývají velmi zklamána, stojí známý český režisér. Ten natočil několik oblíbených pohádek. U této se ale úspěch v očích našich vnoučat nedostavil. Proč?
Zdeněk Troška stojí za scénářem mnoha úspěšných českých pohádek. S oblibou jsou reprízovány například pohádky Čertova nevěsta, Nejkrásnější hádanka či Z pekla štěstí. Poslední jmenovaná pohádka sice byla velmi úspěšná, její druhý díl však bývá označován českými diváky na diskuzních fórech za nepříliš povedený. O tom ale až za chvíli, pojďme se nejdřív podívat, jak to všechno začalo.
Ústřední postavou se štěstím na krku je Honza
Nedílnou součástí mnoha českých pohádek je motiv českého Honzy. Ten se vyznačuje většinou jako dobrosrdečný a také statečný mladík. Zatímco mnohdy se jedná o líného chlapce, kterého musí změnit až život, v této pohádce je Honza trošku jiný. Od začátku se totiž jedná o pohledného a pracovitého mladého muže. Ten se snaží jít spravedlnosti i štěstí naproti.
Aby utekl před verbíři, vydává se do světa. Protože má štěstí, dostává se ke třem darům z pekla. Mošně s bojovníky, neviditelnému plášti a plátýnku, které umí servírovat jídlo. Hlavní roli v této pohádce hraje láska a dobré srdce. Díky tomu zvítězí Honza nad verbíři i králem. Za ženu si bere krásnou Markytku a království se dostává do správných rukou. Mohlo by se zdát, že takto pohádka úspěšně skončí. Nejeden divák neskrývá nadšení ze zábavného a místy i napínavého děje se šťastným koncem. To by ale nebyl Zdeněk Troška, aby se nechtěl pustit do pokračování.

Druhý díl se Troškovi podle diváků nepovedl
Zatímco první díl byl a dodnes je diváky velmi oblíbený, o dvojce se již nic takového říct nedá. Dnešní děti se na ni rozhodně netěší. Přijde jim jako nepovedený druhý díl, který je od samotného začátku nebaví. I toto pokračování je, jak už to tak obvykle bývá, nepříliš povedené.
Rozšíření původního děje i některých dějových linek tvoří spíše chaos a neschopnost se v ději orientovat. K tradiční české pohádce, jakou byl první díl, má dvojka opravdu daleko. Negativně bývá hodnocen i výkon pěveckého velikána Česka Karla Gotta. Zatímco u mikrofonu byl vždy bezchybný, jeho herecký výkon v této pohádce považuje nejen divák spíše za vtipný než přínosný.

Již na začátku se Troška potýkal s problémy
Zdeněk Troška se snažil navázat na úspěšný první díl pohádky. To se mu ale dle názorů největších kritiků – dětí, příliš nepovedlo. Ani samotné natáčení nebylo procházkou růžovou zahradou. Šimůnek coby král se musel poprat s jízdou na koni, která pro něj ale rozhodně nebyla ničím, na co by byl zvyklý. To Michaela Kuklová se zase málem utopila, když natáčela náročné vodní scény.
Zajímavostí je, že se scénář musel upravovat. A to poté, co se jedna z hlavních postav Michaela Kuklová rozhodla nepokračovat, pokud její postava nebude bojovat za ztraceného syna. Protože by bez postavy Markytky pokračování nebylo možné, scénář nakonec musel být upraven. Možná to nakonec přineslo alespoň částečné vylepšení filmu. I přesto, že kvalita rozhodně nebyla stejná jako u prvního dílu, se práva na promítání prodala do 22 zemí světa. Celkem film v kinech vidělo více než 300 tisíc diváků. V Petrohradě v roce 2003 dokonce získal i cenu dětské poroty.
Zdroje: autorský článek, Filmovyprehled, Csfd, Dvojka