Netflix čekal hit, přišlo vystřízlivění. Nový horor diváky zklamal
Streamovací král se na jaře rozhodl vytáhnout do boje s novou hororovou minisérii. Sliboval napětí a hvězdné herecké obsazení. Jenže diváci po zhlédnutí reagují úplně jinak, než si platforma přála. A čeští fanoušci se v hodnocení rozhodně nedrželi zpátky.
Netflix má v posledních letech v oblibě hororové projekty. Wednesday rozvířila popkulturní vody po celém světě, Sobík od režisérky Weroniki Tofilské před dvěma lety šokoval svou syrovostí a stal se jedním z nejdiskutovanějších počinů roku. Platforma pochopila, že kvalitně zpracovaný strach se prodává skvěle.

Další krok se tedy nabízel sám. Vzít ověřený tým, přidat zajímavý námět, obsadit silná jména a nechat to diváky oslnit. Jenže tahle na první pohled jednoduchá rovnice nevyšla.
Pět dní do svatby a všechno se hroutí
Mladá žena se chystá na svatbu a spolu se svým snoubencem vyráží do odlehlého rodinného sídla jeho příbuzných, kde se má obřad odehrát. Jenže od prvních okamžiků v domě ji svírá pocit, že něco zásadního nesedí, a čím víc se blíží den D, tím víc jí naskakuje husí kůže.
Ženichova rodina v ní budí rozpaky, okolní zamrzlá krajina nedává šanci na útěk a každý společný oběd připomíná spíš výslech než rodinnou sešlost. Na scénáři pracovala Haley Z. Boston, která se podílela mimo jiné na Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora. Režii vedle zmíněné Tofilské doplnily Lisa Brühlmann a Axelle Carolyn.
Novinka u diváků moc nezabodovala
Seriál nese název Stane se něco hrozně špatného a Netflix ho uvedl na konci března. Osm epizod o délce zhruba čtyřicet až šedesát minut mělo nabídnout perfektně namíchaný koktejl strachu, podezírání a rodinných tajemství. A první ohlasy naznačovaly, že by to opravdu mohlo vyjít. Jenže pak přišla druhá polovina série a s ní i lavina zklamání.

Na českých a slovenských facebookových skupinách věnovaných Netflixu se rozpoutala slušná debata. Část publika ocenila vizuální zpracování i herecké výkony. Ale druhá, minimálně stejně hlasitá skupina, nešetřila ostrou kritikou. Řada divaček a diváků popsala, že po třetím nebo čtvrtém dílu ztratili chuť pokračovat.
Skvělý rozjezd, který však nikam nedojel
Úvodní díly umí diváka dostat do stavu, kdy se bojí, i když vlastně neví čeho. Nejsou tam žádné laciné lekačky a ani žádná příšera číhající za rohem. Problém nastává někde v polovině, kdy se odkryjí hlavní karty příběhu. Jeden z recenzentů na ČSFD, uživatel majo0007, k tomu napsal: „Prakticky od druhej polovici, keď sú na stôl vyložené všetky karty, sérka stratí na napätí a zaujímavosti.“ A přesně tohle zmiňuje celá řada dalších hodnotitelů.
Jakmile série prozradí, o co vlastně jde, nedokáže nahradit ztracené tajemno ničím dostatečně silným. Z hororu se stává spíše vztahové drama. Závěrečná svatební epizoda pak sice přinese krvavou podívanou a vizuálně působivé scény, ale logika příběhu v ní podle mnoha diváků drhne.
Úplně odsoudit to ale nejde
Jennifer Jason Leigh v roli tchyně nedá poznat, jestli vám chce uvařit čaj, nebo vás zakopat na zahradě. Camila Morrone zase hraje nevěstu, které ten strach v očích věříte, ať se děje, co se děje. Po herecké a vizuální stránce sérii nejde vyčítat prakticky nic.
Potíž je ale v celkovém rozvrhu příběhu. Jako by se tvůrci chtěli pochlubit znalostí každého možného hororového podžánru, od nalezených záznamů přes duchařské motivy až po krvavé scény, ale zapomněli to celé provázat jednou nití. Recenzent Sludger na ČSFD sérii přirovnal k „prehliadke hororových subžánrov“, která říká „pozrite sa, čo všetko poznám“, ale postrádá ucelenou vizi.
My v Česku a na Slovensku jsme vyrostli například na Spalovači mrtvol, na příbězích, kde je atmosféra napínavá a tíživá do poslední minuty. Neříkám, že musíme všechno poměřovat domácí klasikou, ale právě proto jsme jako publikum nároční a hůře neseme to, když sérii uprostřed dojde dech. Krásné záběry a hvězdné obsazení nás v tomto případě neutěší.
Sledovali jste tuhle minisérii celou, nebo jste to po pár dílech vzdali?
Zdroje: csfd.cz, facebook.com, nerdfix.cz
