Nová meteorologická výstraha vše změnila: Čekají nás 3 dny jako z katastrofického filmu. Už není cesty zpět
Letos nás počasí neustále překvapuje. Tentokrát se jedná o nepříjemné překvapení. Místo pohodových slunných dnů nás čekají silné bouřky spolu s blesky a vydatným deštěm. Podle Českého hydrometeorologického ústavu se mají přehnat především přes Čechy. Podle meteorologů hrozí i menší kroupy.
Meteorologové vydali výstrahu před bouřkami, která platí především pro Čechy. Rovněž varovali před přívalovými dešti, které se mohou vyskytnout na některých místech Čech. Některá níže položená místa, jako jsou sklepy, podchody nebo podjezdy mohou být zatopená.
Počasí jako z hororu
Podle odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu se nad střední Evropou udržuje tlaková níže, což znamená, že počasí nebude nic moc. Po víkendu se má objevit pouze nevýrazná tlaková výše, která počasí nezmění.
Máme počítat s bouřkami, místy i pořádným lijákem a blesky. Denní teploty se mají pohybovat kolem 23°C. „Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost především s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími předměty, hlavně větvemi,“ varují meteorologové. Doporučují řidičům v bouřkách snížit rychlost jízdy a jet opatrně. Počasí se má změnit od čtvrtka, kdy se má začít vyjasňovat i mírně stoupnout teploty.
Kde se skrýt při bouřce
Ve městě je minimální riziko, že vás zasáhne blesk. Navíc bouřky doprovází silný déšť, který vás donutí vyhledat úkryt v některé z budov. Jiná situace je, pokud vás překvapí bouřka v přírodě. Možnost schovat se uvnitř některé budovy obvykle nemáte. Musíte se proto spokojit s hustým lesem, případně nízkým porostem.
Dobrou skrýší může být i vaše auto. Pokud necháte zavřená okna i dveře, plechová karoserie vás ochrání. Bouřku nedoprovází jen blesky a silný déšť, jejím častým společníkem je i silný vítr. Je proto nejlepší zůstat během bouřky na místě.
Kam raději ne
Zastihne-li vás bouřka, je doporučováno se skrýt v lese, nikoli však na jeho okraji a už vůbec ne pod osamělým stromem. Neméně nebezpečné je být v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, například na kopci. Úkryt před bouřkou v malých jeskyních nebo pod převisy nízkých skal je lákavý, ale nebezpečný.
Voda je známá jako výborný vodič elektrické energie. Není proto dobrý nápad pohybovat se během bouřky blízko potoků nebo na podmáčené půdě.

Kdy opustit úkryt
Čím blíže je bouřka, tím je nebezpečnější. Je proto doporučováno vyjít z úkrytu až bude bouřka alespoň deset kilometrů daleko.
Při určování vzdálenosti od bouřky využijete skutečnosti, že světlo je rychlejší než zvuk. To je důvod, proč blesk vidíte okamžitě, avšak zahřmění se o několik vteřin opozdí. Zvuk urazí za tři vteřiny jeden kilometr, stačí proto počítat vteřiny mezi bleskem a hromem a vydělit je třemi. Výsledek je naše přibližná vzdálenost od bouřky. Napočítáte-li časový rozdíl mezi bleskem a hromem 24 vteřin, bouřka zuří přibližně 8 kilometrů od vás.
První pomoc při zásahu bleskem
Najdete-li někoho zasaženého bleskem, okamžitě volejte rychlou záchrannou pomoc. Následně je nutné poskytnout první pomoc. Ta se obvykle skládá z resuscitace a protišokových opatření. Postižený totiž obvykle utrpí srdeční zástavu, zástavu dýchání, šok i popáleniny.

Jak se chránili naši předci před bouřkou
Bouřka byla pro naše předky něco neznámého, proto při ochraně před ní hledali nadpřirozenou pomoc. Tu jim měly poskytnout hromniční svíčky, lidově nazývané hromničky. Jedná se o svíčky, posvěcené na svátek Hromnice, což je 2. února.
Pokud začala zuřit bouřka, naši předci zapálili hromniční svíce a modlili se u nich za ochranu před bouřkou. Byla-li příliš velká, hromnička se stavěla přímo do okna. Tato svíčka měla ochránit naše předky nejen před bouřkou, ale i před vážnou nemocí, smrtí. Hromnička měla také odvrátit nepříznivé počasí a zajistit tak dobrou úrodu.