Tenhle film má duši: Nova odvysílá příběh, který nás před 23 lety přenesl do jiného světa. Pamatujete si ho?
To, že jsou prázdniny a čas dovolených, neznamená, že bychom se zcela odvrátili od televizních přijímačů a sledování filmů či jiných pořadů. Naopak – letošní letní počasí sledování televize přímo nahrává. Výkyvy jsou tak výrazné, že jeden den můžeme proležet u vody a druhý u obrazovky. A mezitím si léto můžeme zpestřit vodními sporty, turistikou či cyklistikou nebo cestováním autem.
Televizní tvůrčí týmy na nás nezapomínají ani v létě. Většinou sice stáhnou z vysílání rozjeté seriály a jejich pokračování nechávají až na září. Ale to je v podstatě v našem vlastním zájmu. Proč si léto kazit myšlenkami na to, aby nám neutekl některý díl oblíbeného seriálu?!
V létě mají naše myšlenky patřit rodině, přírodě, poznávání nových částí světa nebo své vlastní země. Televize z toho důvodu nahrazují probíhající seriály opakováním úspěšných pořadů. Kdo nemá chuť, ten se prostě nedívá a věnuje se jiným aktivitám. Ostatní si je rádi připomenou a pro mladší generaci jsou tak jako tak novinkou.

Co vlastně televize o prázdninách vysílají
Letní vysílání se oproti zbytku roku mění. České televize sází v průběhu prázdnin už tradičně na reprízy oblíbených pořadů, a to ať jde o zábavné show, rodinné komedie či filmovou klasiku. Jednak takové pořady přichází divákům vhod a za druhé dokáží udržet určitou sledovanost.
Ani o seriály nejsou diváci ošizeni, jen se místo premiér vysílají jejich starší série. Bez přerušení však probíhá zpravodajství, a to jak zprávy z domova i ze světa, tak sportovní události i počasí. Toho všeho se letní pauza netýká. Letní televizní schéma je tedy sestaveno ze základních informací, odpočinku, lehké zábavy a nostalgie, což většinou dokáže „letní diváky“ udržet spokojené.
Vědecko-fantastický film
Už dnes v podvečer pro vás Nova připravila sci-fi zážitek. Film mnozí z vás jistě už zhlédli, ale protože je to více než dvacet let, jistě si ho rádi připomenete. Zkuste se tedy přenést do jiných časů. Zaprvé do dob, kdy byl film natočen, a za druhé do filmové budoucnosti. Pojďme si krátce připomenout děj filmu a schválně, kteří z vás si hned vzpomenou na jeho název, případně na herce hlavních rolí. Berte to jako takový mini testík.
Geniální, ale roztržitý profesor ztratí svou velkou lásku, která přišla o život při loupežném přepadení. Tento génius nyní přemýšlí, jak smrt své milované odvrátit. Přestože k tomu učiní zásadní krok, osud své milé se mu změnit nepodaří. Tušíte už, o který film se jedná? Pokud ne, ještě tu pro vás mám dvě nápovědy:
Film byl natočený v roce 2002. Jeho režisérem byl Simon Wells, který je pravnukem H. G. Wellse, který napsal stejnojmennou knižní předlohu. A v roce 2003 byl film oceněn vítězstvím Academy Awards za nejlepší masky.
Profesorova cesta budoucností
Kdo si doposud nevzpomněl, teď už bude vědět určitě: Pro záchranu své milované Emmy se profesor Hartdegen rozhodne sestrojit stroj času, vrátit se do minulosti a udělat všechno proto, aby se tragické události předešlo. Při své roztržitosti se však přenese do budoucnosti. Nejprve do let 2035 a 2037 a pak se nešťastnou náhodou přenese o celých 800 tisíc let kupředu.
Na planetě je už všechno docela jiné… Jejími současnými obyvateli jsou dvě naprosto rozdílné rasy, mírumilovní Eloiové a krutí Morlokové, které Eloie loví. A pak je tu ještě kdosi, kdo všechny ovládá. Popisovaný film se jmenuje Stroj času.
Tak nezapomeňte: Nova Cinema, neděle 20. 7. 2025 v 18:15, pondělí 21. 7. v 10:25 a ve středu 23. 7. v 6:10.
Znáte i tohle?
Podle knihy stejného autora, tedy H. G. Wellse, byl v roce 2011 natočený další sci-fi film s názvem Krvelačná monstra. Ten bychom mohli při trošce dobré vůle považovat za jakési volné pokračování Stroje času. Opět se odehrává v budoucnosti, kam se hrdinové dostanou časovou trhlinou a na Zemi žijí jak krvelační Morlokové, tak i Eloiové. Recenze na tento film však už nejsou tak pozitivní.